شهر عسلی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی زنبورهای همکلاسی و تجربه‌ها و اشتباهات روزمره‌ی آن‌ها، با تمرکز روی مهارت‌های زندگی و عواقب رفتارهای نادرست

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش زیادی از تجربه‌های زنبورها و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، مانند قهر و آشتی، دوستی، بیماری، پرخوری، و ارتباط با هم و با بزرگ‌ترها، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه‌اند؛ هرچند عموم این موقعیت‌ها از نگاه بزرگسال به تصویر درآمده‌اند.
  زنبورها در بیش‌تر موقعیت‌ها با هم مهربان‌اند و از هم حمایت می‌کنند. رفتار و برخورد آن‌ها با هم و با بزرگ‌ترها محترمانه است. معلم کلاس هم مهربان و حمایتگر است و رفتارهایش با بچه‌ها محترمانه است.
  در بعضی موقعیت‌ها لحن حرف زدن زنبورها با هم تمسخرآمیز است. از کلمات و عبارات بزرگسالانه که برای کودکان نامناسب یا بی‌معنا هستند استفاده می‌شود: تلف شدم، داغون شدم، شونصد، عموی منو سکته دادین.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل بهداشت شخصی، بیماری‌ها، مراقبت از خود، رعایت حقوق دیگران و بعضی آداب اجتماعی آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها به موضوعاتی مثل بیماری یا آسیب رساندن به بدن اشاره می‌شود که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای روزمره‌ی تعدادی زنبور همکلاس است که در شهر عسلی زندگی می‌کنند. آن‌ها در خانه و مدرسه و در مسیر رفت و برگشت، با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم و بزرگ‌ترها مسائل‌شان را حل کنند. بیش‌تر موضوعات این سریال مربوط به مراقبت از خود، بهداشت و سلامت، ادب و آداب و رفتارهای اجتماعی است. زنبورها در هر قسمت کاری را اشتباه انجام می‌دهند و با تجربه کردن پیامدهای اشتباه‌شان، متوجه می‌شوند و تصمیم می‌گیرند دیگر آن رفتار را تکرار نکنند. هدف سریال، آموزش مهارت‌های زندگی شخصی و اجتماعی به کودکان خردسال است. هر قسمت با ترانه‌ای مربوط به موضوع آموزشی همان قسمت پایان می‌پذیرد.
  رویکرد این سریال در آموزش، مستقیم است و سعی دارد با نشان دادن پیامدهای منفی رفتارهای اشتباه، کودکان را به انجام رفتار درست تشویق کند و مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی را به آن‌ها آموزش دهد. این کار باعث می‌شود کودکان به جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی و نادرست قرار بگیرند و در عین حال، ممکن است نسبت به انتخاب‌ها و تصمیم‌های کودکانه‌شان احساس گناه کنند. فضای بعضی از قسمت‌ها و شیوه‌ی آموزش مهارت‌ها بزرگسالانه است و از منظر بزرگسال و بسیار غم‌انگیز و متأثرکننده به موضوع پرداخته شده است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز، در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زنبورهای همکلاسی در شهر عسلی زندگی می‌کنند و هر روز با موضوع تازه‌ای در مورد بهداشت و سلامتی، احترام به دیگران، رعایت حقوق دیگران و آداب اجتماعی مواجه می‌شوند و با کمک بزرگ‌ترها چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه موضوعات تازه‌ای در این قسمت یاد گرفتید؟ قبلاً چه اطلاعاتی در مورد این موضوع داشتید؟
  موضوعی در این سریال هست که شما را نگران کند؟ وقتی نگران می‌شوید چکار می‌کنید؟
  شما در خانواده‌تان برای این‌که در مورد بیماری‌ها اطلاعات بیش‌تری به دست بیاورید چکار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["آموزشی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۳۹۵