شهر قصه

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی از کتاب‌ داستان‌های مختلف و بلندخوانی آن‌ها برای خردسالان، همراه با تصاویر جان‌گرفته‌ی داستان‌ها

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مختلفی که در داستان‌ها به آن‌ها اشاره می‌شود، مانند دوستی و همدلی، غلبه بر ترس، ارتباط با خواهر و برادر، همگی در جهان کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  عموم شخصیت‌های کتاب‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند. کوچک‌ترها مثل همه‌ی کودکان، شاد و کنجکاو و بازیگوش‌اند و بزرگ‌ترها، حمایتگر و صبور.
  بنا به کتابی که انتخاب شده، ممکن است کلمات و عبارات نامناسبی استفاده شود؛ مثلاً در یک داستان خروسی به خروس دیگر می‌گوید: پر رو.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل بهداشت شخصی، حیوانات، طبیعت و نیز با کتاب‌های مختلف و موضوعاتی مثل وجود نویسنده و تصویرگر در کتاب‌ها آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، بلندخوانی قصه‌های مختلفی از کتاب‌های خردسالان است که با نمایش تصاویر متحرک کتاب همراهی می‌شوند. در هر قسمت، ابتدا اسم داستان معرفی می‌شود و بعد راوی قصه‌ها، صفحه به صفحه‌ی کتاب را می‌خواند و کتاب هم همزمان ورق زده می‌شود. تصاویر کتاب هم که جان گرفته‌اند، داستان‌ها را همراهی می‌کنند. داستان‌های انتخاب‌شده به موضوعات و مسائل زندگی روزمره‌ی خردسالان مربوط‌اند و مهارت‌هایی مثل دوستی، همدلی، نظم، غلبه بر ترس، یا بهداشت شخصی را در فضایی داستانی و شاد برای آن‌ها به تصویر می‌کشند. در پایان هر قسمت، راوی اسم نویسنده، تصویرگر و ناشر کتاب را ذکر می‌کند.
  کتاب‌های انتخابی در این سریال عموماً فضایی شاد و کودکانه دارند و رویکردشان در آموزش مهارت‌های زندگی به خردسالان، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای این گروه سنی تولید می‌شوند، سرزنشگر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارند مهارت‌ها و اطلاعات مورد نیاز آن‌ها در سنین خردسالی را به آن‌ها آموزش دهند. این آموزش‌ها به‌جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. صدا و لحن راوی داستان‌ها نیز آرام و مهربان است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در این سریال، در هر قسمت کتابی انتخاب می‌شود و داستان آن، همراه با اسم کتاب، اسم نویسنده و تصویرگر و ناشر کتاب، برای خردسالان خوانده می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه قصه‌ای شنیدید؟ قبلاً این کتاب را خوانده بودید؟ دوست دارید کتاب را هم بخوانید؟
  به نظر شما کتاب خواندن جالب‌تر است یا قصه گوش دادن؟ دوست دارید خودتان بتوانید کتاب بخوانید؟
  تصاویر این کتاب را دوست داشتید؟ اگر خودتان می‌خواستید برای این داستان تصویر بکشید، چه تصویرهایی می‌کشیدید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۹
  سال انتشار ۱۳۹۴