شهر قطارها

(Chuggington)
thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند لوکوموتیو جوان و یادگیری‌ها و تجربه‌های آن‌ها در کنار لوکوموتیوهای بزرگ‌تر و باتجربه‌تر

سال: 2008
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و ارتباط لوکوموتیوها با هم، ماجراها و مسائلی که در هر قسمت برایشان پیش می‌آید، ارتباط‌شان با لوکوموتیوهای مسن، احساسات مختلفی که در حین کار تجربه می‌کنند، اشتباهاتی که انجام می‌دهند و راه‌هایی که برای بیان احساسات و حل مسائل‌شان پیدا می‌کنند، همگی می‌توانند برای کودکان خردسال معنادار و همذات‌پندارانه باشند.
  لوکوموتیوهای جوان باانگیزه و پرانرژی‌اند. آن‌ها مشتاق یاد گرفتن چیزهای تازه‌اند و وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شوند، سعی می‌کنند با کمک اعضای تیم راهی برای حل آن پیدا کنند. آن‌ها مسائل‌شان را با حرف زدن و بدون استفاده از روش‌های خشن حل می‌کنند. لوکوموتیوها حمایتگر و مهربان‌اند و همیشه آماده‌اند به بقیه‌ی اعضای تیم کمک کنند. رفتار و برخورد آن‌ها با مسافران نیز همراه با دوستی و احترام است. لوکوموتیوهای باتجربه‌تر و خدمه‌ی راه‌آهن نیز حمایتگر و مسئول‌اند. برخورد آن‌ها در مقابل اشتباهات جوان‌ترها مثبت و روادارانه است. آن‌ها همیشه آماده‌اند تا به لوکوموتیوهای جوان کمک کنند تا هم خود و توانمندی‌هایشان را بهتر بشناسند و هم بتوانند مهارت‌های جدید را به خوبی یاد بگیرند.
  به‌ندرت از کلماتی مثل افتضاح استفاده شده است.
  در قسمت‌های مختلف سریال به موضوعات متنوع آموزشی که برای کودکان پیش از دبستان مفیدند پرداخته می‌شود؛ برای مثال حیوانات و برخی ویژگی‌هایشان، رنگ‌ها، جهت‌ها، به خاطر سپردن دستورالعمل‌ها و نیز به مهارت‌های اجتماعی مانند شناخت و بیان احساسات خود، درک احساسات دیگران، همدلی، گوش دادن به دیگران، شناخت مسئله، تصمیم‌گیری درست، پیدا کردن راه‌حل، کار گروهی و احترام به دیگران.
  گاهی لوکوموتیوها اشتباهاتی می‌کنند و دردسرهایی برای خود یا دیگران درست می‌کنند که ممکن است برای کوچک‌ترها نگران‌کننده باشند؛ مثلاً یکی از آن‌ها دستگاه بستنی‌ساز را خراب می‌کند یا دیگری، اشتباهی را که منجر به از کار افتادن سیستم‌های راه‌آهن شده، مدتی از خدمه‌ی راه‌آهن پنهان می‌کند. اما همه‌ی این اتفاقات به خوبی و خوشی و با روش‌های مسالمت‌آمیز رفع و رجوع می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری که در فارسی، شهر قطارها نام گرفته، درباره‌ی چند لوکوموتیو جوان است که در ایستگاه راه‌آهن و در کنار لوکوموتیوهای بزرگ‌تر و باتجربه‌تر زندگی می‌کنند و در هر قسمت، با مسئله‌ای مواجه می‌شوند که باید با همکاری با هم و کمک گرفتن از تجربه‌ها و راهنمایی‌های بزرگ‌ترها آن را حل کنند. آن‌ها در خلال این موقعیت‌ها و مسئله‌ها یاد می‌گیرند چگونه مسائل‌شان را بدون خشونت و با گفتگو حل کنند و چگونه از تجربه‌ها و کمک‌های دیگران استفاده کنند. ارتباط لوکوموتیوها با هم خوب و حمایتگرانه است و بزرگ‌ترها نیز در مقابل اشتباهات جوان‌ترها باگذشت و صبورند. دوستی،‌ احترام به دیگران، صبر و پشتکار، کار گروهی و همکاری با دیگران، راستگویی، خوب گوش دادن، کامل انجام دادن وظایف و حل مسائل بدون تنش و خشونت، از موضوعات و مهارت‌های مورد تأکید در قسمت‌های مختلف این سریال‌اند.
  موضوع و موقعیت ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد؛ جز این‌که ممکن است بعضی از اشتباهات لوکوموتیوهای جوان برای کوچک‌ترها نگران‌کننده باشد ولی همه‌ی این موقعیت‌ها در کمال آرامش و بدون تنش و تعارضی رفع و رجوع می‌شوند. خط داستانی هر قسمت و روند اتفاقات ممکن است برای کوچک‌ترها کمی پیچیده باشد و برای فهمیدن داستان نیاز به همراهی و حمایت بزرگ‌ترها داشته باشند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در مرکز شهر شلوغ چاگینگتون، ایستگاه راه‌آهنی قرار دارد که لوکوموتیوها در آن مشغول یاد گرفتن مسیرهای حرکت و خدمات رساندن به مسافران‌اند. سه لوکوموتیو جوان به نام‌های ویلسون، بروستر و کوکو، با راهنمایی‌های خدمه‌ی راه‌آهن و نیز با کمک لوکوموتیوهای مسن‌تر و باتجربه‌تر، هر روز چیزهای زیادی درباره‌ی حمل و نقل و گردشگری در منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی شهر و ارتباط با مردم یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه مسئله‌ای برای لوکوموتیوها پیش آمد؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟ اگر شما جای آن‌ها بودید چگونه مسئله را حل می‌کردید؟
  وقتی لوکوموتیوهای کوچک اشتباهی می‌کنند چکار می‌کنند؟ آن‌ها اشتباه‌شان را از لوکوموتیوهای بزرگ‌تر پنهان می‌کنند؟ لوکوموتیوهای بزرگ‌تر با آن‌ها چگونه برخورد می‌کنند؟
  وقتی شما با مسئله‌ای مواجه می‌شوید چکار می‌کنید؟ از والدین یا مربی‌ها یا سایر بزرگ‌ترها کمک می‌گیرید؟ برخورد آن‌ها با شما چگونه است؟ کمک می‌کنند تا مسئله‌تان را حل کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۵
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۶۲
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۲۰۰۸