شکارچیان ترول‌ها

(Trollhunters)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی ورود نوجوانی معمولی به دنیای جادویی ترول‌ها و تبدیل شدن به قهرمانی افسانه‌ای

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جیم از نگاه دیگران شخصیتی ضعیف، دست‌ وپا چلفتی و شکست‌خورده است اما به مسئولیت‌هایش آگاه است و دوستان وفاداری هم دارد. او در زندگی به دنبال هیجان است و روابط و تعارضات او با همکلاسی‌هایش برای نوجوان‌ها معنادار است.
  جیم و مادرش رابطه‌ی خوبی دارند و از آن‌جا که مادر تا دیروقت سر کار است، گاهی جیم است که نقش والد را دارد و در خانه غذا درست می‌کند. او مسئولیت‌پذیر است و با وجود قدرت جادویی‌اش در دنیای ترول‌ها، در دنیای واقعی از خشونت پرهیز می‌کند اما نسبت به زورگویی‌ها هم بی‌اعتنا نیست. دوستان به یکدیگر وفادارند و با هم به کنجکاوی و ماجراجویی می‌پردازند.
  بوسه‌های مختصر و نگاه‌ها و حرف‌های معناداری بین نوجوان‌ها رد و بدل می‌شود، دست یکدیگر را می‌گیرند یا از خواستگاری و جلب نظر خانواده‌ی هم حرف می‌زنند. در برخی از این صحنه‌ها قلب صورتی بزرگی روی صفحه به نمایش در می‌آید.
  گاهی عبارت‌هایی نظیر ریقماستی، ذلیل‌مرده یا خفه شو به کار می‌رود و موارد متعددی از تمسخر، تحقیر و تهدید وجود دارد. بیشتر این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  تصاویر متعددی از غول‌های زره‌پوش با قیافه‌های عجیب، شش چشم یا چهار دست، با شاخ‌ها و دندان‌های تیز و نبردشان با مشت، شمشیر، خنجر و چوب‌دستی وجود دارد. تغییر شکل انسان‌ها و غول‌ها به هم ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. غول‌ها زیر نور خورشید سنگ می‌شوند. در قسمت اول، یکی از غول‌ها خود را فدا می‌کند و با سقوط از پل به تلی از خرده‌سنگ تبدیل می‌شود. همچنین، مواردی از زورگویی در مدرسه دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال تلویزیونی شکارچیان ترول یا غول‌کش‌ها یک انیمیشن کامپیوتری بر اساس کتابی به همین نام، اثر گیلرمو دل‌تورو است. داستان درباره‌ی نوجوانی به نام جیم است که تنها با مادرش زندگی می‌کند و در نبود مادر، بسیاری از مسئولیت‌های خانه بر دوش اوست. اما در مدرسه او را شخصیتی ضعیف و شکست‌خورده می‌دانند؛ اگرچه دوستانی وفادار و معلمی دلسوز دارد. او یک روز، اتفاقی، طلسمی با قدرتی جادویی پیدا می‌کند که ناخواسته او را به دنیای عجیب ترول‌ها وارد می‌کند. جیم برای رشد توانایی‌های خارق‌العاده‌ی خود تلاش می‌کند و برای نجات دنیا از نیروهای اهریمنی با غول‌های شرور مبارزه می‌کند؛ اما همه‌ی این‌ها به تنهایی میسر نیست و برخورداری از تجربه‌ی غول‌های راهنما و همراهی دوستان وفادارش، راه را برای او هموار می‌کند. این سریال با تأکید بر این‌که قدرت مسئولیت می‌آورد، به پیامدهای منفی قدرت نیز اشاره می‌کند.
  در این سریال تصاویر خشن و ترسناک متعددی از غول‌های زره‌پوش با قیافه‌های عجیب و شاخ‌ها و دندان‌های تیز و نبردشان با مشت و خنجر وجود دارد. تغییر شکل انسان‌ها به غول‌های شرور و برعکس، به‌ویژه تبدیل شدن معلم ظاهراً مهربان مدرسه به غول شرور و تلاش برای غلبه بر جیم، ممکن است باعث اضطراب و بی‌اعتمادی در کوچک‌ترها شود. به ویژه در فصل سوم سریال که شخصیت‌های نوجوان به سال‌های پایانی تحصیل نزدیک می‌شوند، صحنه‌های متعددی از نگاه‌ها و حرف‌های معنادار بین آن‌ها دیده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و موضوعات بزرگسالانه‌ی داستان‌ها گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جیم نوجوان طلسمی را پیدا می‌کند که به او قدرتی جادویی می‌دهد و ناخواسته او را به دنیای ترول‌ها و نزاع بین خیر و شر وارد می‌کند. او به کمک راهنماها و دوستانش با غول‌های شرور مبارزه می‌کند تا از تسلط قدرت‌های اهریمنی بر دنیا جلوگیری کند. جیم در دنیای واقعی نیز مشکلات و مسئولیت‌هایی دارد که باید به آن‌ها رسیدگی کند. غول‌های راهنما و دوستان وفادارش نیز او را همراهی می‌کنند و به او کمک می‌کنند به چالش‌هایی که هر روز با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، غلبه کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما جرئت یعنی چه؟ آیا هم‌زمان می‌توان ترسید و هم شجاعت به خرج داد؟ چه چیزهایی به شما جرئت می‌دهد؟
  شرورها در این سریال چه کسانی‌اند؟ آیا ظاهر شدن ترول‌ها در لباس انسان، سریال را ترسناک‌تر می‌کند؟ آیا همیشه می‌توان به نیت واقعی افراد پی برد؟
  روابط دوستی در این داستان چطور است؟ به نظر شما دوستی چگونه باعث می‌شود به فرد بهتری تبدیل شویم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["اکشن","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["اکشن","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۶