شکرستان عروسکی

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی و کمدی درباره‌ی شهری قدیمی و خیالی با شخصیت‌های گوناگون و با روایت داستان‌هایی از زندگی روزمره‌ی مردم

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این سریال سرشار از موقعیت‌ها و مناسبات غیرکودکانه است: مناسبات بین زن و مرد و تلاش مردها برای فریب دادن همسران‌شان، رفتارهای یواشکی زن‌ها، چاپلوسی برای حفظ جایگاه در قدرت، دروغ گفتن به عنوان روشی برای نزدیک بودن به پادشاه.
  در خیلی از صحنه‌ها از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه استفاده می‌شود: زندگی زناشویی مدارا و مماشاته، عشقی، قشر ضعیف جامعه، فدای شوهر هنرپیشه‌م، دوست ندارم همسر آینده‌م توی چشم دیگران باشه. جملات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز به فراوانی استفاده می‌شوند: باز این دهن رو وا کردی؟، من می‌دانم و شما، هر چی می‌کشم از دست توست، از شر تو خلاص شوم، زبان نفهم، بی‌ارزش، دمار از روزگارمان درمی‌آورد، حناق، بمیر، نادان‌ها، زبانت لال، لال‌مونی، پررو. شوخی‌های فراوانی در مورد آب بینی و دستشویی، باد معده و کارخرابی می‌شود. شخصیت‌ها در بیشتر موقعیت‌ها با لحن تهدیدآمیز، یا با تمسخر و کنایه با هم حرف می‌زنند و به‌‌راحتی دروغ می‌گویند. شوخی‌های متعددی در مورد روابط زن و مرد، غیرتی شدن مردها یا تحقیر مردان توسط زنان، به سخره گرفتن روابط زناشویی، زن دوم و سایر کلیشه‌های جنسیتی وجود دارد.
  دعوا و بدرفتاری با هم و بد و بیراه گفتن به هم در موقعیت‌های مختلف زیاد است. پادشاه برای کنترل اطرافیانش مدام از تهدید استفاده می‌کند و جلاد را صدا می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شکرستان عروسکی همانند سریال شکرستان، در شهری قدیمی و خیالی اتفاق می‌افتد که در آن شخصیت‌های مختلفی، از پادشاه گرفته تا مردم عادی زندگی می‌کنند. داستان‌های این سریال به موضوعات و مسائل جاری در جامعه‌ مربوط می‌شوند که با رویکردی طنز و اغراق‌آمیز به آن‌ها پرداخته شده است. عموم این موضوعات و شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها ارتباطی با جهان کودکان و مسائل آن‌ها ندارد و به نظر می‌رسد مخاطب این سریال بزرگسالان باشند. بسیاری از موقعیت‌ها و داستان‌های این سریال، معماری شهر، ظاهر و پوشش شخصیت‌ها و لهجه‌هایشان، به زمان و مکان خاصی تعلق ندارد و ملغمه‌ای از عناصر بومی و فرهنگی کنار هم قرار گرفته‌اند.
  استفاده از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه و خلق موقعیت‌هایی چون دعواهای زناشویی یا چاپلوسی‌های اطرافیان پادشاه برای حفظ جایگاه، در همه‌ی قسمت‌های این سریال به چشم می‌خورند. شخصیت‌ها در بیشتر موقعیت‌ها با لحن تهدیدآمیز، یا با تمسخر و کنایه با هم حرف می‌زنند و به‌‌راحتی دروغ می‌گویند. شوخی‌های متعددی در مورد روابط زن و مرد، غیرتی شدن مردها یا تحقیر مردان توسط زنان، به سخره گرفتن روابط زناشویی، زن دوم و سایر کلیشه‌های جنسیتی وجود دارد. دعوا و بدرفتاری با هم و بد و بیراه گفتن به هم در موقعیت‌های مختلف نیز زیاد است. مدت زمان هر قسمت برای کودکان طولانی است و روند داستان‌ها نیز کند است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی داستان‌ها، زبان و گفتار شخصیت‌ها و مسائل بزرگسالانه‌ی پرشماری که در سریال وجود دارد، برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  شکرستان عروسکی داستان شهری قدیمی و خیالی است با شخصیت‌های متعدد که بنا به نیازهای داستان در هر قسمت سروکله‌شان پیدا می‌شود و نقش‌های متفاوتی چون پادشاه، درباریان، تاجر، کارگر، مردم شهر، بچه‌های مدرسه و ریش‌سفید را بر عهده می‌گیرند. همه‌ی داستان‌های این سریال در یک شهر قدیمی و خیالی روی می‌دهد. هر قسمت داستانی مجزا دارد که مردم شکرستان بنا به موضوع قصه، در هر قسمت نقشی متفاوت برعهده می‌گیرند و داستان را رقم می‌زنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با سریال شکرستان دارد؟ کدام را بیشتر دوست دارید؟
  فضای زندگی مردم شکرستان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با فضای زندگی شما دارد؟
  به نظرتان داستان‌ها و گفتگوهای این سریال برای بچه‌ها مناسب‌تر است یا بزرگ‌ترها؟ چرا این‌طور فکر می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["عروسکی","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["عروسکی","کمدی"]
  مدت زمان ۵۰
  سال انتشار ۱۳۹۵