شکرستان

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی شهری قدیمی و خیالی با شخصیت‌های گوناگون و با روایت داستان‌ها و ضرب‌المثل‌های ایرانی

سال: 1387
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مناسبات بزرگسالانه مثل دعواهای زن و شوهری همراه با نیش و کنایه در این سریال پرشمارند.
  در خیلی از صحنه‌ها از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه استفاده می‌شود: ایول، دمت گرم. جملات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز زیاد استفاده می‌شود: تو یکی حرف نزن، خیر نبینی، از گلوتون پایین نره، حرف دهنت رو بفهم،‌ می‌فرستم خونه بابات، ذلیل مرده، نفله، احمق.
  کودکان با بخشی از ادبیات عامیانه و ضرب‌المثل‌های فارسی آشنا می‌شوند. در سریال از لهجه‌های مختلف، لباس‌های محلی مختلف و فضای شهری قدیمی استفاده شده، ولی این فضاها و لهجه‌ها و لباس‌ها کاملاً درهم‌ریخته و بدون انسجام معنایی ارائه شده‌اند، به زمان و مکان خاصی تعلق ندارد و ملغمه‌ای از عناصر بومی و فرهنگی کنار هم قرار گرفته‌اند. کودکان در صورت علاقه‌مندی می‌توانند با هر کدام از این موضوعات آشنایی بیشتری پیدا کنند.
  کتک‌کاری و دعوا و بدرفتاری با هم و بد و بیراه گفتن به هم در موقعیت‌های مختلف زیاد است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، داستان شهری قدیمی و خیالی است با شخصیت‌های متعدد، که بنا به موضوع داستان در هر قسمت، وارد داستان می‌شوند و نقش‌های متفاوتی چون تاجر، کارگر، مردم شهر، بچه‌های مدرسه، ریش سفید و دیگران را بر عهده می‌گیرند. راوی داستان‌ها مرتضی احمدی است. داستان‌ها برگرفته از ادبیات عامیانه‌ی فارسی‌اند و تلاش شده با زبانی بیان شوند که مخاطبان به فکر فرو روند و رفتارهای خود را بازنگری کنند. بعضی پیام‌های اخلاقی مثل این‌که حق به حق‌دار می‌رسد یا اگر نیکی کنی به تو برگردانده می‌شود، به‌‌صورت مستقیم و عبرت‌آموز آموزش داده می‌شوند؛ البته عموم این آموزش‌ها به این نتیجه منتهی می‌شوند که رفتارهای نادرست برای ما پیامدهایی چون آبروریزی، رسوایی یا تنبیه به همراه دارند؛ پس بهتر است درست رفتار کنیم. بسیاری از موقعیت‌ها و داستان‌های این سریال، معماری شهر، ظاهر و پوشش شخصیت‌ها و لهجه‌هایشان، به زمان و مکان خاصی تعلق ندارد و ملغمه‌ای از عناصر بومی و فرهنگی کنار هم قرار گرفته‌اند.
  کتک‌کاری و دعوا، استفاده از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه و در مجموع، موقعیت‌های غیرکودکانه، مثل مناسبات بین زن و شوهر یا ارباب و رعیت در این سریال پرشمارند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی داستان‌ها، زبان و گفتار شخصیت‌ها و مسائلی از این دست فراهم شود.

  چکیده داستان

  شکرستان داستان شهری قدیمی و خیالی است با شخصیت‌های متعدد که بنا به نیازهای داستان در هر قسمت، وارد داستان می‌شوند و نقش‌های متفاوتی چون تاجر، کارگر، مردم شهر، بچه‌های مدرسه، ریش سفید و دیگران را برعهده می‌گیرند؛ البته چند شخصیت محوریت بیشتری دارند. همه‌ی داستان‌های این سریال در یک شهر قدیمی و خیالی روی می‌دهد و هر قسمت، داستانی مجزا دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از قصه‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ کدام یک از شخصیت‌های آن را بیشتر دوست دارید؟ چه چیزی باعث شده او را بیشتر دوست داشته باشید؟
  در بیشتر داستان‌ها، شخصیت‌ها از ترس تنبیه شدن یا آبروریزی رفتارشان را تغییر می‌دهند. به نظرتان اگر ترس از تنبیه نباشد، دلیلی دارد رفتارهایمان را اصلاح کنیم؟
  فضای زندگی مردم شکرستان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با فضای زندگی شما دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲۱
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۸۷