شیمر و شاین

(Shimmer and Shine)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی همکاری پری‌های دوقلو با کودکان، با مضامینی از تلاش و درس گرفتن از اشتباهات

سال: 2015
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی لیا و زاک، پسر و دختر خردسال، و تلاش آن‌ها برای همکاری و کمک به هم و نیز بعضی از اشتباهات و تجربه‌های آن‌ها می‌تواند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  پری‌های دوقلو هر موقع دوست‌شان نیاز داشته باشد، آماده‌اند به او کمک کنند. آن‌ها معمولاً در برآورده کردن آرزوهای لیا زیاده‌روی یا اشتباه می‌کنند اما سعی می‌کنند اشتباه‌شان را جبران کنند و با تلاش و همکاری کارها را انجام دهند. لیا با مهربانی و حوصله اشتباهات‌شان را گوشزد می‌کند. لیا و زاک نیز به عنوان دو دوست باهم مهربان‌اند و به هم کمک می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال شیمر و شاین انیمیشنی کامپیوتری در مورد پری‌های دوقلوست که با قدرت جادویی‌شان به دخترکوچولوی داستان، لیا، کمک می‌کنند. آن‌ها هر بار می‌توانند سه آرزوی او را برآورده سازند ولی معمولاً یا اشتباه متوجه می‌شوند یا زیاده‌روی می‌کنند و خرابکاری به بار می‌آورند. این رفتار آن‌ها که در هر قسمت تکرار می‌شود، احتمالاً برای کودکان همذات‌پندارانه خواهد بود. آن‌ها در ادامه سعی می‌کنند با تلاش و همکاری اشتباه‌شان را جبران کنند. دوستی لیا با پسرکوچولوی داستان، زاک، نیز می‌تواند برای کودکان معنادار باشد اما باید توجه داشت هریک از آن‌ها مانند بزرگسالان، مستقل و جدا از خانواده، تنها در خانه‌ی خود زندگی می‌کند. این سریال بر درس گرفتن از اشتباهات و تلاش برای جبران آن‌ها تأکید می‌کند؛ اگرچه خود پری‌ها معمولاً حتی کارهای ساده را هم با جادو انجام می‌دهند.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد اما در برخی قسمت‌ها صحنه‌هایی از تعقیب و گریز بین پری‌ها و حیوانات جادویی وجود دارد. هم پری‌ها و هم حیوانات‌شان جواهرات براق به گردن، دست یا سرشان دارند. در هر قسمت آوازهایی در مورد اشتباه کردن، درس گرفتن از آن و کار گروهی وجود دارد که به فارسی ترجمه نشده اما حرکات شخصیت‌ها همراه با موسیقی همچنان می‌تواند برای کودکان جذابیت داشته باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال سریال را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  شیمر و شاین دو پری دوقلو هستند که لیا، دختر خردسال، وقتی به کمک نیاز دارد، آن‌ها را از درون گردن‌بند خود فرا می‌خواند. آن‌ها می‌توانند با قدرت جادویی‌شان سه آرزوی لیا را برآورده کنند اما معمولاً یا اشتباه متوجه می‌شوند یا زیاده‌روی می‌کنند و در نتیجه خرابکاری به بار می‌آورند. با این حال، لیا و پری‌ها ناامید نمی‌شوند. آن‌ها سعی می‌کنند اشتباهات‌شان را جبران کنند و کارها را به کمک هم انجام دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا همیشه می‌توان اشتباهات را با تلاش دوباره جبران کرد، یا گاهی برخی اشتباهات جبران‌ناپذیرند؟ وقتی اشتباه ما باعث آزار یا رنجش دیگران می‌شود، چکار باید کرد؟
  شیمر و شاین از جادو برای انجام کارهایشان استفاده می‌کنند. لیا در مقابل، چه ویژگی‌ها و توانایی‌هایی دارد که برای همکاریشان مفید است؟
  دوست داشتید جای کدام ‌یک از شخصیت‌ها می‌بودید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که می‌پسندید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۵