عسل‌آباد

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشین و ماجراجویانه درباره‌ی حاکمی ظالم و خودخواه، رنج مردم از دست او و استفاده از ضرب‌المثل‌هایی در ارتباط با داستان

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش مهمی از داستان‌ها به حکومتداری و ظلم و ستم به مردم مربوط می‌شوند که موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  از عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی استفاده شده: بدجنس، نادان، بی‌کفایت، مردک، دمار از روزگارت در می‌آورم، خیره‌سر، دیوانه، بدبخت شدم، ابله، مفت‌خور، نشانت می‌دهم، چرتی مفت‌خور، چه خاکی سرتان می‌کردید. پادشاه درباره‌ی همسرش می‌گوید: همسر نق نقو و بدجنس. لحن تند و خشن نیز در سراسر سریال شنیده می‌شود.
  کودکان با بعضی از ضرب‌المثل‌های کردی آشنا می‌شوند.
  حاکم با درباریان و مردم بدرفتاری می‌کند و مدام سرشان داد می‌کشد یا تهدیدشان می‌کند. او به مردم زور می‌گوید، کارشان را از آن‌ها می‌گیرد یا از آن‌ها می‌خواهد بدون مزد برایش کار کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری و با الهام از ضرب‌المثل‌های کردی ساخته شده، درباره‌ی سرزمینی خیالی به نام عسل‌آباد است که حاکمی ظالم و ستمگر دارد. مردم شهر که از دست ظلم و ستم‌های حاکم و درباریانش در عذاب‌اند، در هر قسمت سعی می‌کنند در مقابل زورگویی‌های حاکم بایستند و آن‌ها را خنثی کنند. در پایان هر قسمت، مردم ضرب‌‌المثلی را که مربوط به داستان آن قسمت است تکرار می‌کنند؛ ضرب‌المثل‌هایی مثل: کشک برادر دوغ است، خدا از حاکم بزرگ‌تر است، با حرف زدن که کار درست نمی‌شود، یا هر چه بکاری همان را درو می‌کنی؛ که همه‌ی آن‌ها ریشه در فرهنگ کردی دارند.
  حاکم مدام سر درباریان و مردم داد و فریاد می‌کشد و آن‌ها را تهدید می‌کند و با لحن تند و خشن و توهین‌آمیز با آن‌ها حرف می‌زند. او با زور کار مردم را تعطیل می‌کند یا آن‌ها را مجبور می‌کند بدون مزد برایش کار کنند. لحن حاکم و بسیاری از کلمات و عباراتی که استفاده می‌کند، خشن و توهین‌آمیزند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سرزمینی به نام عسل‌آباد، حاکم ظالمی به نام زگ زل خان حکومت می‌کند. او و مباشران و درباریانش به مردم ظلم و ستم می‌کنند و مردم همیشه در تلاش‌اند تا با روش‌هایی از ستم آن‌ها رهایی پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست داشتید؟ چه سریال دیگری تماشا کرده‌اید که شبیه به این باشد؟
  چه ضرب‌المثل‌های تازه‌ای از این سریال یاد گرفتید؟ ضرب‌المثل‌هایی مربوط به شهر یا روستای خودتان را می‌شناسید؟
  به نظرتان وضع زندگی مردم و رابطه‌ی آن‌ها با حاکم در این سریال با زندگی شما چه تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۹۰