عصر حجر

(The Flintstones)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی از چالش‌های هرروزه‌ی دو دوست و خانواده‌هایشان در عصر حجر، همراه با کلیشه‌های بزرگسالانه

سال: 1960
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌ها برای حفظ دوستی‌شان تلاش می‌کنند؛ هر چند گاهی این کار را برای نفع شخصی انجام می‌دهند.
  شوخی‌های شخصیت‌ها بیشتر به روابط زن و شوهری، ارتباط با خانواده‌ی همسر و کلیشه‌های قدیمی زندگی زناشویی بر می‌گردد؛ برای مثال، مردها در مورد دور کردن مادرزنشان از خانه صحبت می‌کنند یا وقتی از سر کار به خانه بر می‌گردند، انتظار دارند شام گرم و آماده باشد و جلوی تلویزیون به تنهایی میل کنند. چالش‌های شخصیت‌ها در مورد بیمه، پیوستن به ارتش، سفر مجردی و از این قبیل موضوعات بزرگسالانه است. لباس شخصیت‌ها فاقد آستین و پاچه است؛ در نسخه‌ی دوبله لباس زن‌ها کمی پوشیده‌تر شده است. حداقل در یک قسمت، یکی از شخصیت‌ها سیگار می‌کشد.
  گه‌گاه عبارت‌هایی نظیر چاقالو، کله‌پوک یا لعنتی به کار می‌رود.
  در هر قسمت مواردی از سقوط، حادثه یا خراب‌کاری شخصیت‌ها وجود دارد، اما به ندرت کسی آسیب می‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال عصر حجر انیمیشنی دوبعدی در مورد چالش‌های هرروزه‌ی دو دوست و همسایه در عصر حجر است. مردم آن دوره، همچون انسان‌های مدرن، تلفن، تلویزیون و خودرو دارند، اما ابزارها و وسایلشان همگی از چوب و سنگ ساخته شده و در کارهایشان از حیوانات منقرض ‌شده استفاده می‌کنند. خانواده‌ی فیلنت‌استون و خانواده‌ی رابل، دوست و همسایه‌شان، هر روز با چالش جدیدی روبه‌رو می‌شوند که اغلب با سهل‌انگاری یا خراب‌کاری به یک حادثه یا رسوایی ختم می‌شود. آنها گاه با رفتارهایی بچگانه در قهر و آشتی مداوم‌اند و گاه در انجام مأموریتی با یکدیگر همکاری می‌کنند. آنها برای حفظ دوستی و رابطه‌ی خانوادگی‌شان تلاش می‌کنند؛ هرچند گاهی این کار را فقط برای نفع شخصی انجام می‌دهند.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد و حتی دایناسورها، مثل حیوانات خانگی، ظاهری فانتزی و دوست‌داشتنی دارند. اما معمولاً در هر قسمت حادثه‌ی تلخی وجود دارد؛ هرچند که به ندرت کسی آسیب می‌بیند. چالش‌هایی که شخصیت‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند، اغلب موضوعات بزرگسالانه و از جنس دغدغه‌ها و نگرانی‌های بزرگسالان در زندگی مشترک است. کلیشه‌های جنسیتی و زناشویی متعددی در این سریال وجود دارد که ممکن است باعث کنجکاوی کودکان شود یا ذهنیت نادرستی برایشان ایجاد کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو درباره‌ی مسائل مطرح ‌شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  شهروندان بدراک، شهری در عصر حجر، همانند انسان‌های امروزی، تلفن، تلویزیون و یخچال دارند، سوار خودرو می‌شوند و در رستوران غذا می‌خورند، اما ابزارها و وسایل آنان همگی از چوب و سنگ ساخته شده و در کارهایشان از حیوانات منقرض‌ شده نظیر دایناسور و ماموت استفاده می‌کنند. فرد و ویلما و دوستانشان، بارنی و بتی، در هر قسمت با چالشی جدید روبه‌رو می‌شوند که اغلب با سهل‌انگاری و خراب‌کاری به ماجرایی خنده‌دار تبدیل می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه وسایلی از زندگی مدرن وجود داشت؟ سازندگان آن را در عصر حجر چگونه شبیه‌سازی کرده بودند؟ آیا می‌توانید طرحی از آن وسیله در عصر حجر و دنیای امروز بکشید و آنها را مقایسه کنید؟
  فِرد و ویلما چه نقش‌هایی در زندگی مشترکشان دارند؟ چه شباهت‌ها یا تفاوت‌هایی با خانواده‌ی شما دارند؟ آیا این نقش‌ها در خانواده‌ی شما ثابت است؟
  به نظرتان داستان‌های این سریال بیشتر به درد بزرگسالان می‌خورد یا کودکان؟ چه چیزی در آن برای کودکان جذاب است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۶۰