علی و ذره‌بینش

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای علاقه‌مند به جانوران، ماجراجویی‌های همیشگی او و دوستانش و شناخت موجودات مختلف و ویژگی‌هایشان

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از تجربه‌های علی و ارتباطش با اعضای خانواده و دوستانش می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  علی کنجکاو و خوش‌رفتار است. او نسبت به محیط اطرافش احساس مسئولیت می‌‌کند و با حیوانات مهربان است. والدین علی حمایتگرند و وقتی برای او مسئله‌ای پیش می‌آید به او کمک می‌کنند.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: شما گناهکارید و باید به سزای اعمال‌تون برسید، خدا مرگم بده، بدجنس.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی حیوانات و برخی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌‌ی پسربچه‌ای به نام علی است که همراه خانواده و دوستانش در روستایی بر فراز تپه زندگی می‌کند. او کنجکاو و علاقه‌مند به طبیعت و جانوران است و با ذره‌بینی که از پدرش هدیه گرفته، هر روز با دوستانش به ماجراجویی می‌رود و در هر قسمت، چیزهای تازه‌ای در مورد جانوران مختلف یاد می‌گیرد. مادر و پدر و بقیه‌ی بزرگ‌ترهای داستان هم او و دوستانش را در ماجراجویی‌هایشان همراهی می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا درباره‌ی ویژگی‌های جانوران بیشتر بدانند. این سریال سعی دارد ارتباط کودکان با طبیعت و موجودات زنده را مسئولانه‌تر کند و به کودکان کمک کند تا با شناخت موجودات مختلف، آن‌ها را دوست داشته باشند و به آن‌ها آسیبی نرسانند.
  صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی در این سریال وجود ندارد و رویکرد آن در ارتباط با کودک مثبت است. در هر قسمت با خلق یک موقعیت داستانی، کودکان با موجودات مختلف آشنا می‌شوند و معمولاً در پایان هر قسمت، بخشی از یادگیری‌هایشان را در زندگی روزمره‌‌ی خود به کار می‌گیرند. بخش عمده‌ی آموزش‌ها کلامی است و در قسمت‌هایی که از تصویر برای معرفی جانوران و ویژگی‌هایشان استفاده شده، این احتمال وجود دارد که برای کودکان کوچک‌تری که تجربه‌های زیسته‌ی کمتری دارند و جانوران مختلف را در محیط واقعی ندیده‌اند، برداشت‌های نادرستی ایجاد کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  علی پسربچه‌ای شاد و کنجکاو است که ذره‌بینی از پدرش هدیه گرفته است. او که با خانواده و دوستانش در روستایی بر فراز تپه زندگی می‌کند، در هر قسمت با موجودات مختلف و برخی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت با چه موجودی آشنا شدید؟ دوست دارید آن را از نزدیک ببینید؟ این موجود را کجاها می‌شود پیدا کرد؟
  امروز علی از شناخت موجود تازه چه چیزهایی یاد گرفت؟
  شما حیوانات و حشرات را دوست دارید؟ به نظرتان چرا مهم است که با آن‌ها خوش‌رفتار باشیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۹
  سال انتشار ۱۳۹۰