فراموش‌شده

(Erased)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی جوانی با توانایی خارق‌العاده برای بازگشت به گذشته و تلاش قهرمانانه‌ی او برای جلوگیری از حوادث ناگوار

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی، بی‌کسی و قهرمان‌بازی احساسات آشنایی در آغاز نوجوانی است. قهرمان داستان سعی می‌کند با کمک به دیگران و احساس ارزشمندی آن‌ها را جبران کند؛ او با سفر به گذشته قصد دارد اتفاقات را طوری رقم بزند که هیچ ‌یک از اطرافیانش آسیبی نبینند. آرزوی سفر به گذشته و زیستن دوباره‌ی زندگی با دانش و تجربه‌ی بزرگسالی از رؤیاهای همیشگی آدم‌هاست، که در این سریال با رویکردی قهرمانانه به آن پرداخته می‌شود.
  ساتورو می‌خواهد قهرمان باشد؛ او از توانایی خارق‌العاده‌اش برای نجات جان دیگران و به‌ویژه دوستانش استفاده می‌کند و تلاش می‌کند تا با قدرت و شجاعت با حوادث روبه‌رو شود. بچه‌های مدرسه هوای دوستان‌شان را دارند و سعی می‌کنند در حد توان به هم کمک کنند. معلم‌شان هم آن‌ها را راهنمایی می‌کند و گاهی خود وارد عمل می‌شود.
  مادر ساتورو او را به دوستی با همکارش تشویق می‌کند، اما ساتورو او را برای خود کم‌سن می‌داند. ساتورو در افکار خودش زمزمه می‌کند که از دختر دبیرستانی خوش‌اش نمی‌آید. مادر ساتورو در چند صحنه سیگار می‌کشد و می‌نوشد. قاتلی زنجیره‌ای اقدام به خودکشی می‌کند. به موضوعاتی مثل کودک‌ربایی و قتل‌های سریالی/زنجیره‌ای پرداخته می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  در موارد متعدد، عبارت «دیوونه شدی؟» بین دوستان استفاده می‌شود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در سریال وجود دارد؛ از جمله تصادف خودروها، آتش‌سوزی، قتل با چاقو، خونریزی و مرگ شخصیت‌های مختلف. ساتورو که جز مادرش کسی را ندارد، با جسد خون‌آلود و بی‌جان او روبه‌رو می‌شود. صحنه‌ی قتل او با چاقو و تلاش ناموفق او برای تماس با ساتورو ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. همچنین، در این سریال، تصاویر متعددی از کودک‌آزاری توسط مادر و کبودی‌های بدن کودک نمایش داده می‌شود و از کودک‌ربایی و قتل‌های سریالی/زنجیره‌ای زیاد صحبت می‌شود، که ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال فراموش‌شده انیمه‌ای است برگرفته از مانگایی با نویسندگی و طراحی کِی سانبه، که در ژاپن به «شهر، بی‌من» مشهور است. داستان درباره‌ی جوانی به نام ساتورو است که توانایی خارق‌العاده‌ای در بازگشت به گذشته دارد. او می‌خواهد قهرمان باشد و از این توانایی‌اش برای جلوگیری از حوادث ناگوار و نجات جان مردم بی‌گناه استفاده می‌کند. قتل مادرش باعث بازگشت او به ۱۸ سال قبل می‌شود؛ زمانی که سه تن از همکلاسی‌‌ها، از جمله یکی از دوستانش، ناپدید شدند. او که تاکنون تلاش کرده با قدرت و شجاعت با حوادث روبه‌رو شود، به تلاش خود ادامه می‌دهد تا اتفاقات را طوری تغییر دهد که دوستش نجات پیدا کند. اما او همیشه هم موفق نیست و اعمال او در گذشته، تغییراتی در زنجیره‌ی اتفاقات بعدی ایجاد می‌کند. این سریال با تأکید بر رابطه‌ی دوستی، نوع‌دوستی و تلاش برای کمک به یکدیگر، آرزوی دیرینه‌ی بشر برای سفر به گذشته و جبران اشتباهات خام خود را به تصویر می‌کشد.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله تصادف خودروها، آتش‌سوزی، قتل، خونریزی و مرگ. تصاویر بی‌پرده از قتل با چاقو، جسد خون‌آلود و بی‌جان مادر، کودک‌آزاری، صحبت مداوم از کودک‌ربایی و قتل‌های سریالی ممکن است باعث آزار یا اضطراب کودکان حساس یا کوچک‌تر شود. روابط معناداری هم بین دخترها و پسرها وجود دارد که معمولاً ذهن آن‌ها را به خود مشغول می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند دربراه‌ی موارد خشن و ترسناک یا موضوعات داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ساتورو توانایی خارق‌العاده‌ای در بازگشت به گذشته دارد؛ چنان که می‌تواند جلوی اتفاقات ناگوار را بگیرد. یکی از این بازگشت‌هایش باعث می‌شود مادرش متوجه یک کودک‌ربایی شود و کمی بعد به قتل برسد. این بار او به ۱۸ سال قبل بازمی‌گردد؛ زمانی که سه تن از هم‌کلاسی‌هایش از جمله یکی از دوستانش ناپدید شدند. او تلاش می‌کند اتفاقات گذشته را طوری تغییر دهد تا جلوی قتل دوستش گرفته شود؛ اما او همیشه هم موفق نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  جذابیت توانایی‌های خارق‌العاده در آدم‌های عادی چیست؟ چرا ابرقهرمان‌هایی از این جنس دوست‌داشتنی و خوشایندند؟
  تاکنون چنین احساسی را تجربه کرده‌اید که کاش می‌توانستید چیزی را در گذشته عوض کنید؟ این احساس باعث شده در رفتار خود تجدید نظر کنید؟ به نظر شما، رابطه‌ای میان احساساتی این‌چنین و پختگی وجود دارد؟
  این سریال نسخه‌ی لایواکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) هم دارد؛ آیا آن را تماشا کرده‌اید؟ کدام یک حس بهتر و ناب‌تری به شما می‌دهد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["درام","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["درام","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۶