فرودگاه شهر شادی

(Jay Jay the Jet Plane)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند هواپیمای شاد و کنجکاو، زندگی روزمره‌ی آن‌ها و یاد گرفتن همیشگی از هم و از بزرگ‌ترها

سال: 1998
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های هواپیماها و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، کنجکاوی و یادگیری مدام، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  همه‌ی شخصیت‌های سریال مهربان و مسئولیت‌پذیرند. هواپیماها شاد و کنجکاو و بازیگوش و در عین حال، حمایتگر و صبورند. آن‌ها در کنار هم و از هم، چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند. هواپیماها یکدیگر را ترغیب می‌کنند تا مشاهده‌گرانی دقیق باشند، نسبت به محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت کنند، به هم کمک کنند و برای حل مسائل‌شان، به پیدا کردن راه‌حل بیندیشند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل شمردن، فصل‌ها و تغییرات فصول، رعایت قوانین بازی، ساعت، شباهت‌ها، دسته‌بندی و... آشنا می‌شوند. همچنین، به مشاهده‌ی دقیق اطراف و خوب فکر کردن ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که تلفیقی از انیمیشن کامپیوتری و تصاویر واقعی است به ماجراهای روزمره‌ی چند هواپیمای رنگارنگ می‌پردازد که در حال نشست و برخاست از باند فرودگاه‌اند. آن‌ها در فرودگاه با زنی به نام برندا بلو در ارتباط‌اند و در مورد مسائل مختلف از او سوال می‌کنند و با راهنمایی و همراهی او چیزهایی یاد می‌گیرند. هواپیماها در هر قسمت، درس‌هایی در مورد ارزش دوستی، غلبه بر کمرویی، دوست داشتن خود، ضرورت کمک گرفتن به موقع از بزرگ‌ترها و ناامید نشدن می‌آموزند. در نسخه‌ی اصلی این سریال، ترانه‌های ساده‌ای نیز اجرا می‌شوند که بسیاری از کودکان، از زمزمه کردن آن‌ها در حین تماشای کارتون لذت می‌برند.
  این سریال سعی دارد مهارت‌ها و اطلاعات مورد نیاز خردسالان را در قالب بازی و فعالیت به آن‌ها آموزش دهد. عموم این آموزش‌ها در فضایی مثبت و شاد و همراه با رفتارها و احساس‌های مثبت ارائه می‌شوند. اما از آن‌جایی که بخش زیادی از آموزش‌ها در قالب گفتگو صورت می‌گیرند، ممکن است برای کوچک‌ترها کمی گیج‌کننده باشند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چند هواپیمای رنگارنگ و شاد در نشست و برخاست در فرودگاه تری تاون و با گفتگو با راهنمای آن‌جا، برندا بلو، چیزهای زیادی درباره‌ی زندگی یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهای تازه‌ای از این قسمت یاد گرفتید؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  به نظر شما هواپیماها با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟
  در این قسمت چه مسئله‌ای برای هواپیماها پیش آمد؟ آن‌ها مسئله‌شان را چطور حل کردند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۹۹۸