فضای نهایی

(Final Space)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی تلاش یک فضانورد برای دوستیابی و ایجاد اتحاد برای نجات زمین، همراه با درگیری و خشونت زیاد

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پشتکار گری برای موفقیت با همراهی دوستانش، تلاش او تا آخرین لحظه برای استفاده از لحظه‌های زندگی و حفظ امیدواری در خلال حوادث ناخوشایند، در دنیای نوجوانی معنادار است. او در گذشته اشتباه بزرگی مرتکب شده و حالا تلاش می‌کند اعتماد کوئین را دوباره جلب کند. اگرچه فضای سریال کمی بزرگسالانه و توأم با خشونت است، احساسات گری و یادآوری خاطرات کودکی‌اش در حوادث ممکن است برای نوجوان‌ها آشنا و معنادار باشد.
  گری تأکید زیادی روی دوستی دارد و به دوستی خود با آووکادو وفادار است. او در حوادث ناگوار خونسردی خود را حفظ می‌کند و با شجاعت و اعتمادبه‌نفس به تلاشش ادامه می‌دهد. در سریال بر کار گروهی تأکید می‌شود، چنان که دوست گری ارزش کار را به گروهی انجام دادنش می‌داند. کوئین نمی‌تواند در برابر مشکل دست روی دست بگذارد و وقتی هیچ‌ کس با او همکاری نمی‌کند، خودش به تنهایی دست به کار می‌شود. ربات کنترل‌کننده‌ی سفینه‌ی گری بر وقت‌شناسی تأکید می‌کند و به گری بابت فداکاری‌هایش پاداش می‌دهد.
  بیشتر فعالیت‌های گری ناشی از انگیزه‌های عاطفی او نسبت به کوئین است. گری او را نیمه‌ی گمشده‌ی خود می‌داند و حرف‌ها و تماس‌های فیزیکی معناداری با او دارد. شخصیت‌های مرد مختلف در صحنه‌های متعددی از بالاتنه برهنه‌اند. نام یکی از ربات‌ها که روی سرش نوشته شده، boobs است، عبارتی که در هرزه‌نگاری استفاده می‌شود.
  در سریال عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی همچون زهرمار، لعنتی، چه غلطی می‌کنی، به زمین گرم بخوری، به کار می‌رود. همه، فرمانروای ستمگر را به خاطر قد کوتاهش مسخره می‌کنند و او را کوتوله خطاب می‌کنند.
  گری مجرمی است که به علت ضرب و شتم و دزدیدن لباس یکی از خلبان‌ها دوره‌ی محکومیت خود را در فضا می‌گذراند. او در موارد متعدد در خطر مرگ توسط مهاجمان فضایی یا تمام شدن اکسیژن قرار می‌گیرد. صحنه‌های متعددی از دعوای فیزیکی یا نبرد موجودات فضایی با تیرهای لیزری همراه با ویرانی و انفجار وجود دارد. زمین در معرض نابودی است و گری و دوستانش برای نجات آن تلاش می‌کنند. صحنه‌های مربوط به آسیب‌های جسمانی، بسیار بی‌پرده همراه با پاشیدن اغراق‌آمیز خون به اطراف است؛ برای نمونه، صحنه‌های متعددی از تکه‌پاره شدن موجودات و پاشیدن خون‌شان روی زمین یا سر و صورت اطرافیان وجود دارد. در صحنه‌ی دیگر، دست گری کنده می‌شود و خون از آن فواره می‌زند. تصاویر واضح و بی‌پرده از خشونت همراه با پاشیدن خون، و همچنین، قیافه‌های عجیب و غریب موجودات فضایی با چشمان متعدد یا نقاب‌های ترسناک ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال فضای نهایی یا ته دنیا یک انیمیشن دوبعدی علمی-تخیلی درباره‌ی مجرمی به نام گری است که نزدیک به ۵ سال از محکومیتش را در یک سفینه‌ی فضایی همراه با ربات‌ها گذرانده است. تنها کار موردعلاقه‌ی او فرستادن خاطرات روزانه‌اش برای کاپیتان فضایی رؤیایی‌اش، کوئین است. او همیشه در مشکلات خونسردی و اعتمادبه‌نفس خود را حفظ می‌کند و تلاش می‌کند بهترین راهکار ممکن را انتخاب کند. حالا او طی حادثه‌ای، دوست تازه‌ای پیدا می‌کند که یادآور خاطرات کودکی اوست. این دوست تازه بر خلاف ظاهر آرام و دوست‌داشتنی‌اش، قدرت ویرانگری فوق‌العاده‌ای دارد و همین باعث شده فرمانروای شرور کیهانی به دنبال او باشد. اما گری به دوستش وفادار است و از او در برابر سربازان فرمانروا محافظت می‌کند. از طرف دیگر، کوئین متوجه موضوعاتی غیرعادی روی زمین می‌شود اما هیچ ‌یک از محافظان کیهانی در قبال آن کاری نمی‌کنند؛ پس او به‌تنهایی دست به کار می‌شود. او به تیم گری و دوستانش می‌پیوندد تا با فرمانروای شرور مبارزه کنند و جلوی نابودی زمین را بگیرند. دوستی، وفاداری، کار گروهی و تلاش امیدوارانه برای موفقیت از موارد مورد تأکید در سریال است.
  این سریال آکنده از صحنه‌های نبردهای فضایی با سلاح‌های پیشرفته و تیرهای لیزری است. گری در موارد متعدد در خطر مرگ بر اثر تیراندازی موجودات فضایی یا تمام‌ شدن اکسیژنش قرار می‌گیرد. شخصیت‌ها تکه‌تکه می‌شوند یا اعضای بدن خود را از دست می‌دهند و خون‌شان به اطراف یا صورت دیگران پاشیده می‌شود. خشونت بی‌پرده همراه با فوران خون، و همچنین، قیافه‌های عجیب و غریب موجودات فضایی با چشمان متعدد یا نقاب‌های ترسناک ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی آزاردهنده باشد. در سریال اصلی عبارت‌های نامناسب و بزرگسالانه‌ی متعددی به کار رفته که برخی از ناسزاهای مرسوم آن در دوبله‌ی فارسی هم وجود دارد. همچنین، گری، کوئین را نیمه‌ی گمشده‌ی خود می‌داند و سخنان و برخوردهای معنادار متعددی میان‌شان رد و بدل می‌شود. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یاد شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  گری پنج سال از دوران محکومیتش را در سفینه‌ی فضایی در کنار روبات‌ها گذرانده و تنها کار موردعلاقه‌اش خاطرات روزانه‌ای است که برای کوئین، کاپیتان فضایی رؤیایی‌اش، می‌فرستد. او طی حادثه‌ای دوست جدید و عجیبی پیدا می‌کند. اما او در کنار ظاهر آرام و دوست‌داشتنی‌اش قدرت ویرانگری دارد و فرمانروای شرور کیهان به دنبال اوست. گری سعی می‌کند اعتماد کوئین را جلب کند تا به کمک هم با فرمانروای شرور مبارزه کنند و زمین را از نابودی نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی این سریال را برای شما خنده‌دار می‌کند؟ آیا خونسردی گری در مقابل حوادث تلخ یادآور کمدین خاصی برای شماست؟
  بسیاری از حوادث ناگوار درست در لحظه‌ای اتفاق می‌افتند که گری انتظارش را ندارد، اما او همیشه بهترین واکنش را نشان می‌دهد؛ چه ویژگی‌هایی در او باعث چنین رفتاری می‌شود؟
  آیا هر انیمیشنی برای کودکان مناسب است؟ به نظر شما، صرف وجود تصاویر متحرک می‌تواند سریال را برای کودکان مناسب یا جذاب کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["کمدی","علمی-تخیلی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["کمدی","علمی-تخیلی"]
  مدت زمان ۲۱
  سال انتشار ۲۰۱۸