فلپ‌جک

(The Marvelous Misadventures of Flapjack)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی شیطنت‌های یک پسربچه و تلاش پدر نهنگش برای دور نگه‌داشتن او از خطر، همراه با تجربه‌ی دوستی و امید

سال: 2008
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های فلپ‌جک، وسوسه‌های کاپیتان کناکلز و احساس‌هایی که بین دو نیروی خوب و بد درونش در جریان است، برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
  فلپ‌جک جوان کاپیتان کناکلز را به ‌عنوان الگوی خود برگزیده اما او اصلاً الگوی مناسبی نیست. او خودخواه و نامهربان است و رفتار ناخوشایندی دارد و همواره فلپ‌جک را تشویق می‌کند تا به نصیحت‌های بابی توجهی نکند. بابی نهنگ مهربانی است که اهمیت زیادی به فلپ‌جک می‌دهد و برای تربیت درست او تمام تلاشش را می‌کند.
  در بعضی صحنه‌ها به نظر می‌رسد کاپیتان کناکلز از فلپ‌جک برای اهداف خود سوءاستفاده می‌کند. به مسائلی مانند عشق و کار نکردن بدون مزد اشاره می‌شود که به کودکان ارتباطی ندارند.
  لحن حرف زدن کاپیتان کناکلز برای کودکان نامناسب است. شوخی‌های مربوط به توالت در سریال زیادند و از کلماتی مانند احمق در بعضی صحنه‌ها استفاده می‌شود.
  تصور جدایی فلپ‌جک از پدرو مادر واقعی‌اش و زندگی به همراه نهنگی در دریا ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت کننده باشد. در ماجراهای فلپ‌جک و کاپیتان کناکلز خطرهای گوناگونی آن‌ها را تهدید می‌کند؛ مانند پرتاب کودکان به جای بمب و تعدد نبردهای تن به تن، پرتاب گلوله و بمب.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی به فلپ‌جک معروف شده، داستان پسری را روایت می‌کند که درون دهان نهنگی به نام بابی زندگی می‌کند. او به همراه دوستش، کاپیتان کناکلز، در تلاش است تا جزیره‌ی آب‌نبات‌ها را پیدا کند. آن‌ها در هر قسمت ماجراهای جدیدی را پشت سر می‌گذارند و در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرند. کاپیتان کناکلز همیشه فلپ‌جک را تشویق به ماجراجویی می‌کند و از او می‌خواهد که کارهای اشتباهی انجام بدهد و به حرف‌های بابی توجه نکند و فلپ‌جک همیشه وسوسه می‌شود به حرف‌های کاپیتان گوش کند. کشاکش میان این سه نفر، در تمام قسمت‌ها جریان دارد. این سریال سعی دارد پیام‌های مثبتی در زمینه‌ی رفتارهای درست و بهنجار به کودکان انتفال دهد اما بیشترین تصاویری که دیده می‌شوند، زدوخورد و تعقیب و گریز است.
  سریال، صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ مانند پرتاب کودکان به جای بمب، نبردهای تن به تن، پرتاب گلوله و بمب. اما هیچ‌ کدام سبب آسیب جدی به شخصیت‌ها نمی‌شوند. همچنین تصور جدایی فلپ‌جک از مادر و پدر واقعی‌اش و زندگی به همراه نهنگی در دریا، ممکن است برای بعضی کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده باشد. شوخی‌های مربوط به باد معده و سایر شوخی‌های از این دست نیز پرشمارند و ممکن است توسط کودکان کوچک‌تر تقلید و تکرار شوند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان‌ها را داشته باشند.

  چکیده داستان

  فلپ‌جک پسربچه‌ای است که نهنگی سخنگو به نام بابی از او نگهداری می‌کند. فلپ‌جک زندگی آرامی دارد تا این‌که یک روز بابی و فلپ‌جک، یک دزد دریایی به نام کاپیتان کناکلز را نجات می‌دهند. او با فلپ‌جک از جایی به اسم جزیره‌ی آب‌نباتی حرف می‌زند که تماماً از آب‌نبات ساخته شده است. وسوسه شدن‌های فلپ‌جک توسط کاپیتان و نصیحت‌های دلسوزانه‌ی بابی، ماجراهای این سریال را رقم می‌زنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه شخصیت‌هایی در این سریال می‌توانند برای کودکان الگو باشند؟ فکر می‌کنید فیلم‌ها و کارتون‌ها چه الگوهایی برای بچه‌ها می‌سازند؟
  کدام یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  در زندگی واقعی چه افرادی هستند که از آن‌ها یاد می‌گیرید؟ چه چیزهایی یاد می‌گیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۲۰۰۸