فنل ونل

(Fennel Vennel 19)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات زندگی کودکانی شاد و کنجکاو، زندگی پرهیجان‌شان کنار هم و یاد گرفتن همیشگی از هم و از بزرگ‌ترها

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کودکان و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، کنجکاوی و یادگیری مدام، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند. تقریباً تمام مسائلی که در این سریال به آن‌ها پرداخته می‌شود، موضوعات جاری و روزمره در زندگی عموم کودکان‌اند و شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها نیز از منظر کودکان و با در نظر گرفتن شیوه‌ی تفکر و احساس در دنیای آن‌هاست. هر کدام از کودکان ویژگی‌های خاص خودش را دارد و همگی در کنار هم، به دنیای رنگارنگ کودکی شکل می‌دهند.
  همه‌ی شخصیت‌های سریال مهربان و مسئولیت‌پذیرند. کوچک‌ترها مثل همه‌ی کودکان، شاد و کنجکاو و بازیگوش‌اند و بزرگ‌ترها، حمایتگر و صبور. آن‌ها در کنار هم و از هم، چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند، به هم کمک می‌کنند تا نسبت به محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت کنند و برای حل مسائل‌شان، به پیدا کردن راه‌حل بیندیشند. دخترها و پسرها با خوشی و آرامش با هم ارتباط دارند و در روابط و رفتارهایشان خبری از کلیشه‌های جنسیتی مرسوم نیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، ماجراهای زندگی تعدادی کودک شاد و بازیگوش است که همراه خانواده‌هایشان در آپارتمان سه طبقه‌ی فنل ونل زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز ماجراهای بامزه و هیجان‌انگیزی را تجربه می‌کنند و از مسیر تجربه‌هایشان، چیزهای زیادی درباره‌ی خودشان، دوستان‌شان و محیط اطراف‌شان یاد می‌گیرند و مهارت‌های زندگی اجتماعی را تمرین می‌کنند. داستان‌های این سریال و موقعیت‌هایی که کودکان در آن‌ها قرار می‌گیرند، ساده‌اند و به اتفاقات روزمره‌ی زندگی عموم کودکان شباهت دارند. یک روز دل‌شان آدم برفی می‌خواهد، یک روز می‌خواهند جای کس دیگری باشند، روزی هوس ماجراجویی می‌کنند و خلاصه، مدام در حال کشف، لذت و یادگیری‌اند. سریال سعی دارد با به تصویر کشیدن موقعیت‌هایی که کودکان با خود و دیگران به مسئله می‌خورند، راه‌های حل کردن مسائل و غلبه کردن بر ناکامی‌ها را، به صورت غیرمستقیم به آن‌ها نشان دهد.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها به جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان و بزرگ‌ترها در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. همه‌ی داستان‌ها توسط راوی روایت می‌شوند و شخصیت‌های سریال حرف نمی‌زنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تعدادی دختر و پسر شاد و بازیگوش همراه با خانواده‌هایشان، در آپارتمان سه طبقه‌ای زندگی می‌کنند. علاوه بر بچه‌ها و خانواده‌هایشان، سرایدار ساختمان که مربی واترپلو هم هست، پیرزنی که با دوربینش همه جا را زیر نظر دارد، و آقای ارنست ارنست، مربی هنر نیز در طبقات مختلف این ساختمان زندگی می‌کنند. آپارتمان آن‌ها در حومه‌ی شهر چزل‌ویک واقع شده که در آن هفت مسیر اتوبوس، یک مسیر تراموا، یک موزه‌ی دایناسور، یک قلعه‌ی باستانی که اشباح ندارد و یک کارخانه‌ی بیسکویت‌سازی وجود دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  محل زندگی بچه‌های فنل ونل با محل زندگی شما چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید که با هم دوست‌ هستید؟
  در این قسمت چه مسئله‌ای برای بچه‌ها پیش آمد؟ آن‌ها مسئله‌شان را چطور حل کردند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۱۲