فیتیله ۲

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

جُنگی تلویزیونی با بخش‌های مختلف بازی، نمایش و موسیقی، و آموزش‌هایی در زمینه‌ی مهارت‌های اجتماعی و رفتار درست و نادرست

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بخش نمایش به بعضی از مسائل کودکان مثل ارتباط با والدین و دوستان یا طرد شدن از جانب دیگران پرداخته می‌شود. بخش استودیو هم به انواع بازی‌های حرکتی می‌پردازد؛ موضوعاتی که در جهان کودکان معنادارند.
  عمو فتیله‌ای‌ها و بقیه‌ی بزرگ‌ترهای مجموعه مهربان و خوش‌رفتارند و برخوردشان با کودکان محترمانه است.
  بخشی از گفتگوها به‌ خصوص در فیتیله‌ی محبت، برای بزرگسالان مناسب است. همچنین، به نظر می‌رسد بعضی از توضیحات عمو مهرداد در مورد کودکان، والدین را خطاب قرار می‌دهند، ولی در دل بخش‌های کودک قرار گرفته‌اند. لحن آموزش‌ها در عموم بخش‌ها، مستقیم و همراه با توصیه و نصیحت و تذکر است. در بخش مسابقه، گفتگوهای رقابت‌انگیز و تقابلی و گفتگوهایی که دختران و پسران را در مقابل هم قرار دهند، فراوان‌اند.
  در قسمت‌های مختلف مجموعه، به موضوعاتی از محیط زیست گرفته تا مسائل دینی و اخلاقی پرداخته می‌شود.
  در بعضی نمایش‌ها اتفاقات خشنی مثل زدوخورد رخ می‌دهد. شخصیت‌هایی مثل غول هم که در بعضی نمایش‌ها حضور دارند، ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیتیله ۲ که در ادامه‌ی مجموعه‌ی «فیتیله، جمعه تعطیله» ساخته شده، جُنگی سرگرم‌کننده برای کودکان است که هر قسمت از آن، در قالب چند بخش مختلف ارائه می‌شود. در یک بخش، مجری برنامه با کودکان داخل استودیو به شعرخوانی و فعالیت‌ها و بازی‌های حرکتی می‌پردازد. در بخش نمایش، عموهای فیتیله‌ای قصه‌هایی را برای کودکان تعریف و اجرا می‌کنند. در فیتیله‌ی محبت، عموها به دیدن کودکانی می‌روند که یا مسائل و مشکلات روحی و جسمی دارند یا زندگی‌های متفاوتی نسبت به عموم کودکان دارند. در بین این بخش‌ها هم کلیپ‌های موسیقی و ترانه‌هایی شاد پخش می‌شوند. رویکرد این مجموعه، آموزش مهارت‌های اجتماعی در کنار سرگرمی و خَلق اوقات خوش است.
  مثل سایر مجموعه‌های تلویزیونی مشابه، عموم آموزش‌ها به رفتارهای درست و غلط مربوط می‌شوند و به شکل مستقیم و کلامی انتقال داده می‌شوند. این مجموعه صحنه‌های خشنی ندارد اما بخش فیتیله‌ی محبت که در آن عمو فیتیله‌ای‌ها به کودکانی سر می‌زنند که مسائل روحی و جسمی دارند، ممکن است کودکان کوچک‌تر را با موضوعاتی مواجه کند که برایشان تازگی داشته باشد و آن‌ها را دچار غم و ترس و نگرانی یا احساس ترحم کند. تماشای این مجموعه برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌شده در مجموعه با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فیتیله ۲ جُنگی تلویزیونی است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و در هر بخش، عمو مهرداد و عموهای فیتیله‌ای، موضوعات مختلفی چون مهارت‌های اجتماعی، محیط زیست، ادب و اخلاق و دین را در قالب قصه، نمایش، بازی و موسیقی به کودکان آموزش می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از بخش‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ این بخش چه ویژگی‌هایی دارد که بیشتر دوستش دارید؟
  ترانه‌ها و آهنگ‌های این سریال برایتان جالب‌اند؟
  بخشی که عمو مهرداد با بچه‌ها بازی می‌کند، به شما کمک می‌کند تا بازی جدیدی یاد بگیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  مدت زمان ۵۰
  سال انتشار ۱۳۹۰