فینلی آتش‌نشان

(Finley the Fire Engine)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مسائل پیش روی یک ماشین آتش‌نشانی، ارتباط او با دوستانش، و تجربه‌ها و یادگیری‌هایشان در کنار بزرگ‌ترها

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های ماشین‌ها و بخشی از مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، کنجکاوی و یادگیری، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند. شیوه‌ی پرداختن به این مسائل نیز از منظر کودکان و با در نظر گرفتن شیوه‌ی تفکر و احساس در دنیای کودکان است.
  همه‌ی شخصیت‌های سریال مهربان و مسئولیت‌پذیرند. کوچک‌ترها مثل همه‌ی کودکان، شاد و کنجکاو و بازیگوش‌اند و بزرگ‌ترها، حمایتگر و صبور. آن‌ها در کنار هم و از هم، چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند. بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها کمک می‌کنند تا نسبت به محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت کنند، به یکدیگر کمک کنند و برای حل مسائل‌شان، به پیدا کردن راه‌حل بیندیشند.
  کودکان با تماشای سریال ترغیب می‌شوند که نسبت به محیط اطراف‌شان حساس باشند و برای مسائل‌شان راه‌حل پیدا کنند. خودشناسی و شناخت و بیان احساسات نیز از موضوعات پرتکرار در این سریال‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای زندگی یک ماشین آتش‌نشانی به نام فینلی و دوستانش را روایت می‌کند. او و دوستانش هر روز با موقعیتی مواجه می‌شوند که یا باید مسئله‌ای را حل کنند یا به کسی کمک کنند یا تجربه‌ای کودکانه را از سر بگذرانند. در داستان‌های این سریال به موضوعاتی مثل از دست دادن حیوان خانگی، عینک زدن، بیماری، تنهایی و سایر موضوعات جاری در زندگی کودکان خردسال پرداخته می‌شود و کودکان از خلال آن‌ها همدلی، دوستی، شناخت خود، پذیرفتن ضعف‌ها و نواقص، و مراقبت از خود را یاد می‌گیرند. سریال در تلاش است دوستی و همکاری را در میان کودکان تشویق کند و کمک کردن به دیگران را ارزشمند و بااهمیت نشان دهد. در یکی از قسمت‌ها یکی از ماشین‌های بزرگ‌تر به فینلی می‌گوید: برای قهرمان شدن نباید کارهای عجیب و غریب بکنی یا ویژگی‌های خاصی داشته باشی؛ قهرمانی یعنی اهمیت دادن به دیگران، یعنی این‌که به دوستانت کمک کنی. از آن‌جایی که بخشی از داستان‌ها، روابط بین بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها را به تصویر می‌کشند، این سریال می‌تواند برای والدین و دیگر بزرگ‌ترها نیز الهام‌بخش باشد.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، مثبت و سازنده است و سعی دارد با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر بزرگ‌ترها و دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. از آن‌جا که بخش زیادی از داستان‌ها در قالب گفتگو اتفاق می‌افتند، ممکن است درک خط سیر آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فینلی یک ماشین آتش‌نشانی است که در کنار دوستانش، ون بستنی‌فروش، کامیون کمپرسی، آمبولانس، ماشین پست و بقیه، هر روز با مسئله‌ای مواجه می‌شود و سعی می‌کند با کمک و همراهی آن‌ها مسائل خودش و دیگران را حل کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه مسئله‌ای برای ماشین‌ها پیش آمد؟ آن‌ها مسئله‌شان را چطور حل کردند؟
  به نظر شما فینلی و بقیه با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چگونه دوستی‌شان را به هم نشان می‌دهند؟
  رابطه‌ی فینلی و کاپیتان پاکر چگونه است؟ رابطه‌ی آن‌ها شما را یاد چه رابطه‌ای می‌اندازد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷۸
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۰۷