فینگیلیا

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی حیوانات یک مهدکودک و خرابکاری‌های روزمره‌ی آن‌ها، با تمرکز روی مهارت‌های زندگی و عواقب رفتارهای نادرست

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های روزمره‌ی حیوانات در مهدکودک، از جمله بازی با تبلت، دوستی، دعوا و درگیری، برای خردسالان معنادار و همذات‌پندارانه‌اند اما همه‌ی این موضوعات با رویکردی منفی و از منظر چشم بزرگسالی که از دست کودکان کلافه است، نمایش داده می‌شوند.
  از آن‌جایی که تنها راوی در این سریال حرف می‌زند، فضای زبانی آن به‌شدت متأثر از جملات مورد استفاده‌ی اوست. عبارات و جملات بزرگسالانه‌ای که یا برای کودکان نامفهوم‌اند یا در دنیای آن‌ها معنایی ندارند، بسیار مورد استفاده‌ی او قرار گرفته‌اند: قلبم اومد تو دهنم، بده باهاش یه دوری بزنیم، رخ دعوا گرفت، همه خط و نشون می‌کشن، به شیطون لعنت بفرستین، دارن به هم چنگ و دندون نشون می‌دن، هر چی می‌کشیم از دست تو می‌کشیم، شاخ و شونه نکشین، خونه‌خراب شدیم، بلا به دور. زبان راوی در طول سریال، سرزنش‌گر و القاکننده‌ی حس گناه به کودکان است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی حیوانات و برخی مناسبات در مهدکودک آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً دو تا از حیوانات در جنگل گم می‌شوند و خطراتی برایشان پیش می‌آید. راوی هم سعی می‌کند شدت این خطرات را بیشتر نشان دهد. در قسمتی دیگر، حیوانی در درخت گیر می‌کند. دعوا و درگیری بین حیوانات نیز در بسیار از قسمت‌ها اتفاق می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی تعدادی حیوان و مربی‌شان، خانم درنا، در مهدکودک است. بچه‌حیوان‌ها هر روز در حال شیطنت و بازیگوشی‌اند و از هر فرصتی برای بازی و خرابکاری استفاده می‌کنند. آن‌ها در موقعیت‌های مختلف با هم زدوخورد دارند و خانم درنا که گاهی و با درخواست‌های راوی سریال، سروکله‌اش پیدا می‌شود، سعی می‌کند با نصیحت‌های والدانه آن‌ها را آرام کند. بچه‌حیوان‌ها در بیشتر فعالیت‌ها و شیطنت‌هایشان دچار دردسر می‌شوند و اشتباه می‌کنند و راوی داستان‌ها که به‌طور پیوسته و بدون توقف در حال حرف زدن با آن‌هاست، در تمام مدت سعی می‌کند آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان کند و جلویشان را بگیرد. تجربه‌های حیوانات مهدکودک بیشتر متمرکز بر تجربه‌های کودکانه‌ای مانند ماجراجویی، دوستی، بازی با تبلت، یا غذا خوردن است و جملات راوی این حس را به مخاطب منتقل می‌کند که کودکان در همه‌ی این موقعیت‌ها خطاکار و نیازمند توصیه‌های مستقیم بزرگسالان‌اند.
  فضای کلی سریال، هشداردهنده است و سعی دارد با نشان دادن پیامدهای منفی رفتارهای اشتباه، کودکان را به انجام رفتار درست تشویق کند و مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی را به آن‌ها آموزش دهد. این کار باعث می‌شود کودکان به جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی و نادرست قرار بگیرند و در عین حال، نسبت به شادی‌ها و شیطنت‌های کودکانه‌شان احساس گناه کنند. راوی نیز بی‌وقفه تذکر می‌دهد یا حیوانات را نصیحت و سرزنش می‌کند یا به آن‌ها هشدار می‌دهد. تنها بزرگسال این سریال که خانم درناست، سهل‌انگار و بی‌توجه به نظر می‌رسد و هر بار با اصرار راوی، خودش را به موقعیت خرابکاری حیوانات می‌رساند. رفتارهای او برای کودکان اعتمادبرانگیز نیست. یکی از ویژگی‌های منفی برجسته‌ی این سریال این است که بعضی قسمت‌ها بدون پایان خوش به اتمام می‌رسند و فضای منفی پیش‌آمده در داستان، به اتفاقات و احساس‌های خوب ختم نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های داستانی یا توضیحات بیش از حد راوی و رفتارهای کودکان با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حیوانات مختلفی در کنار مربی‌شان، خانم درنا، ماجراهای زیادی را در مهدکودک تجربه می‌کنند. روابط حیوانات با هم زیاد خوب نیست و بیشتر وقت‌ها در حال زدوخورد و دعوا هستند. آن‌ها هر زمان که به مشکلی برمی‌خورند، سعی می‌کنند با راهنمایی خانم درنا آن را برطرف کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما حیوانات مهدکودک با هم دوست‌اند؟ چطور می‌فهمیم دو یا چند نفر با هم دوست‌اند؟
  نسبت به خانم درنا چه احساسی دارید؟ رفتارهای او در موقعیت‌های مختلف را دوست دارید؟ به نظر شما رفتارهای او شبیه مربی‌های خوب است؟
  نسبت به صدای روای چه احساسی دارید؟ به نظرتان او به کسی که شما می‌شناسید شبیه است؟ ترجیح می‌دادید او مدام با حیوانات حرف بزند یا نه؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۳۹۶