فینیس و فرب

(Phineas and Ferb)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دو برادر ناتنی و ماجراهای روزانه‌شان، همراه با چالش‌های آن‌ها با والدین و خواهرشان و پشتکار و همکاری‌شان برای رسیدن به هدف

سال: 2007
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فینیس و فرب در هر قسمت ماجراهای گوناگونی را پشت سر می‌گذارند. هرچند بعضی مواقع با مخالفت والدین‌شان مواجه می‌شوند اما همیشه با هم همکاری می‌کنند و هوای یکدیگر را دارند. کودکان به‌راحتی می‌توانند با این دو برادر و ماجراجویی‌هایشان ارتباط برقرار کنند. ارتباط برادرانه‌ی فینیس و فرب با هم، چالش‌هایی که با والدین‌شان دارند و نیز ماجراهایی که در ارتباط با خواهرشان تجربه می‌کنند، همگی در جهان کودکان معنادارند.
  فینیس و فرب خوش‌بین و خوش‌قلب‌اند و از هم حمایت می‌کنند.
  اشاره‌هایی به عشق‌های کودکی و علاقه‌ی دختر و پسر به یکدیگر می‌شود و یکی از شخصیت‌های جانبی به فینیس علاقه دارد. کندیس هم همیشه درباره‌ی دوست پسرش حرف می‌زند.
  لحن حرف زدن کندیس با اطرافیان همراه با تمسخر و بی‌تفاوتی و گاهی هم سرزنش‌آمیز است.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ مانند سقوط شخصیت‌ها از ارتفاع یا اصابت اشیا به آن‌ها. همچنین خشونت در سریال حالت خنده‌داری دارد و ممکن است برای کودکان خوشایند باشد و دوست داشته باشند از رفتارهای خشن و بامزه‌ی شخصیت‌ها تقلید کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فینیس و فرب سریالی انیمیشنی و دوبعدی است که داستان فینیس فلین و برادر ناتنی‌اش، فرب فلچر را بازگو می‌کند. آن‌ها می‌خواهند از تعطیلات تابستانی‌شان نهایت استفاده را ببرند و هر روز برنامه‌های مهیجی را برای خودشان برنامه‌ریزی می‌کنند و در این ماجراجویی‌ها با حیوان خانگی‌شان، پلاتیپوس پری، همراهند. هرچند بعضی مواقع با مخالفت والدین‌شان مواجه می‌شوند اما همیشه با هم همکاری می‌کنند و هوای یکدیگر را دارند. رابطه‌ی آن‌ها با خواهرشان، کندیس، مثبت نیست. شخصیت خواهر لوس و خبرچین به تصویر کشیده شده که همیشه از زندگی ناامید است. هرچند این سریال آموزشی نیست و به نظر می‌رسد با هدف سرگرم کردن کودکان ساخته شده اما شخصیت‌های اصلی برای برآورده کردن خواسته‌ها و تحقق ایده‌هایشان به‌خوبی با هم همکاری می‌کنند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ مانند سقوط شخصیت‌ها از ارتفاع یا اصابت اشیا به آن‌ها. همچنین خشونت در سریال حالت خنده‌داری دارد و ممکن است برای کودکان خوشایند باشد و دوست داشته باشند از رفتارهای خشن و بامزه‌ی شخصیت‌ها تقلید کنند. بعضی شوخی‌های بی‌ادبانه مثل آروغ زدن هم در تعدادی از صحنه‌ها دیده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موقعیت‌های طنز یا صحنه‌های خشن داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی فینیس فلین و برادر ناتنی‌اش فرب فلچر است که با هم کلی اختراع و کارهای خلاقانه می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت ماجراجویی‌های مختلفی دارند و خواهرشان، کندیس، همیشه در پی آن است که به مادرشان ثابت کند برادرهایش چه کارهایی می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با کدام یک از شخصیت‌های این سریال ارتباط بهتری برقرار کردید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  به نظر شما با اغراق و بزرگ‌نمایی، داستان خنده‌دارتر به نظر می‌آید؟ ممکن است صحنه‌هایی که در آن از اغراق استفاده شده، تأثیر منفی بر مخاطبان بگذارند؟
  فکر می‌کنید این سریال برای چه گروه سنی‌ای مناسب‌تر است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۷