قارچ‌ها

( The Fungies)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریال انیمیشنی درباره‌ی ماجراجویی قارچ‌ها در کشف پدیده‌های طبیعی، شناسایی علوم مختلف و معرفی آن‌ها به دیگران، همراه با مضامینی چون کنجکاوی و تفکر خلاق

سال: 2020
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سث کنجکاو، ماجراجو و مشتاق یادگیری است. او عاشق علوم طبیعی است و از علم‌آموزی در حین بازی لذت می‌برد. سث در دل ماجراجویی‌ها دوستان زیادی پیدا می‌کند و دلسوزانه از آن‌ها در هنگام بروز اتفاقات مراقبت می‌کند. قارچ‌ها در موقعیت‌های مختلف احساساتی مانند، ترس، شادی، دلهره و حسادت را تجربه می‌کنند. حضور مادر در کنار سث، خواهر و برادرهایش به آن‌ها احساس دلگرمی می‌دهد و در دنیای کودکان معنادار است. سث برای کسب تجربه، وارد مکان‌های مختلفی می‌شود و در مسیر تجربه به درک مناسبی از اتفاقات می‌رسد.
  دوستان سث در ماجراجویی‌ها با او همکاری دارند و با همدلی به حل مسئله می‌پردازند. مادر از رفتارهای سث حمایت می‌کند و در عین حال صبورانه او را به مراقبت از خود دعوت می‌کند. سث با تلاش دائم دیگران را به علم‌آموزی تشویق می‌کند. پاسکال با اینکه در خیلی از موارد با سث اختلاف نظر دارد، اما از همراهی او منصرف نمی‌شود. سث در موقعیت‌هایی که اشتباه می‌کند مسئولانه و به‌ سرعت به اشتباه خود پی می‌برد.
  در سریال از عبارات و کلمات توهین‌آمیز استفاده می‌شود؛ بی‌تربیت، مزخرف، تا ابد می‌میرم اینجا، احمقانه و ... پاسکال و سث در موقعیت‌های زیادی با هم جر و بحث می‌کنند. سث به توجه مادرش به پاسکال حسادت می‌کند. پاسکال به مدرسه نمی‌رود.
  کودکان با مشاهده‌ی این سریال پدیده‌های علمی و طبیعی زیادی مانند بارش برف، باتلاق‌ها، پیدایش جهان، ریزش بهمن، دانش‌های فیزیکی و ... را می‌شناسند. در طول سریال با واژگان علمی زیادی آشنا می‌شوند و شاهد آزمایش‌های سث و دوستانش هستند. همچنین مهارت‌هایی چون حل مسئله، همکاری، تفکر تیمی، تفکر خلاق و دوستی در داستان پررنگ است.
  در سریال موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. قارچ‌ها توانایی جدا کردن اعضای بدن مانند چشم، دست‌وپاهایشان را دارند که این موضوع ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. سث از سگ‌ها می‌ترسد و با گریه از دست آن‌ها فرار می‌کند. سث و دوستانش از کوه برفی به پایین می‌افتند، ریزش بهمن برف زیادی را وارد محل زندگی آن‌ها می‌کند، اما در این موقعیت‌ها کسی آسیب نمی‌بیند. سث و دوستانش مریض می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی قارچ‌ها، درباره‌ی گروهی از قارچ‌ها است که در منطقه‌ای با هم زندگی می‌کنند. سث دانش‌آموزی ده ساله است که به علم‌آموزی و شناخت پدیده‌های طبیعی علاقه‌ی زیادی دارد. او به همراه خواهر، برادر و تعدادی از دوستانش به ماجراجویی و کشف پدیده‌های مختلف می‌پردازد. در دل این کنجکاوی‌ها آن‌ها اطلاعاتی درباره‌ی برف‌ها، باتلاق‌ها، پیدایش جهان و … کسب می‌کنند. سث کنجکاو، ماجراجو و شجاع است. او تلاش می‌کند از اهمیت علم‌آموزی با دوستان و اعضای خانواده‌اش صحبت کند و در این مسیر مهارت‌های تفکر تیمی، مشارکت و دوستی را می‌آموزد.
  در سریال صحنه‌های اندکی از ترس و خشونت وجود دارد. سث از سگ‌ها می‌ترسد و با گریه از دست آن‌ها فرار می‌کند. قارچ‌ها این توانایی را دارند که اعضای بدن خود را جدا کرده و به جای دیگری از بدنشان وصل کنند. سث در مدرسه مورد بی‌توجهی معلم و دوستانش قرار می‌گیرد. در برخی از موقعیت‌ها سث و برادرش پاسکال، با هم جر و بحث می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا درباره‌ی موارد مختلف سریال فرصت گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  در دنیای قارچ‌ها، سث دانش‌آموزی عاشق یادگیری و علم است. سث با ماجراجویی در دنیای علوم طبیعی تلاش می‌کند پدیده‌های مختلفی را بشناسد و آن‌ها را به والدین خود معرفی کند تا به اهمیت علم‌آموزی پی ببرند. سث در این مسیر از کمک‌های برادرش پاسکال و دوستانش بهره‌مند است و با شور و شوق به کنجکاوی در مسیر علم و دانش ادامه می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از کشف‌های علمی سث برای شما هیجان‌انگیز بود؟
  به نظر شما کدام ویژگی در سث باعث شده است تا همیشه کنجکاو و ماجراجو باشد؟
  چرا مادر سث در برخی از موقعیت‌ها از دست او عصبانی می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸۴
  کارگردان Derek Evanick
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۱۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو • Cartoon Network Studios، Breakthrough Entertainment
  بازیگران استفان پی لیندزی، جاستین مایکل، هری تیتلمن
  سال انتشار ۲۰۲۰