قبله عالم

thumbnail
۱۸ سال به بالا

سریالی کمدی درباره‌ی تلاش ناصرالدین‌شاه برای پیدا کردن اکسیر حیات، ورود اعضای حرم‌سرا و دربار به زمان حال و مواجهه با اتفاقات روزمره

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناصر، بدل شاه، فردی صبور، مهربان و صلح‌طلب است. او از دیدن شکنجه‌ی افراد آزار می‌بیند و ناراحت می‌شود. همچنین با تلاش و پشتکار به دنبال راهی می‌گردد تا با ماهی ازدواج کند و از نقش بدل شاه فرار کند. در داستان مهارت‌هایی چون انعطاف‌پذیری شخصیت‌ها بعد از ورود به زمان حال، تلاش صدراعظم برای حل مسئله، توانایی برقراری ارتباط مهد علیا و تفکر خلاق افشین چمنزار در رسیدن به خواسته‌هایش مطرح می‌شود.
  سوگلی‌های ناصرالدین‌شاه با عشوه درباره‌ی شاه صحبت می‌کنند. مادر ناصرالدین‌شاه آرزوی ازدواج با مردهای خارجی دارد و شوخی‌های جنسی زیادی با آن‌ها می‌کند. قتل، دسیسه برای کشتن و برکناری سوگلی‌ها در داستان بارها اتفاق می‌افتد. در سریال زن‌ها افرادی ساده‌لوح‌اند و تنها به فکر ازدواج با مردها هستند. مادر ناصرالدین‌شاه به واگنر می‌گوید حالا که به ایران سفر کرده‌ای و از همسرت دور هستی اگر هوس زن ایرانی کردی به من پیام بده. نخست‌وزیر و بدل شاه نیاز مهد اولیا به همسر را مسخره می‌کنند و به او می‌خندند. بدل شاه از اینکه دیگران نام نامزدش را به زبان می‌آورند، غیرتی می‌شود و آن‌ها را با شمشیر تهدید می‌کند. در صحنه‌ای افراد با میله‌ی داغ شکنجه می‌شود. مهد اولیا به نخست‌وزیر می‌گوید؛ اگر بدانم پای زن دیگری در میان است از جیب شاه چند نخود تریاک برمی‌دارم و خودم یا تو را می‌کشم. بارها افراد با حکم اعدام تهدید به مرگ می‌شوند. در سریال شوخی‌های جنسی زیادی شنیده می‌شود. نخست‌وزیر، بدل شاه را تهدید می‌کند که اگر به حرم‌سرای شاه بروی خواجه ات می کنم. بین خواستگار های ماهی زد و خورد اتفاق می‌افتد. همچنین موضوعاتی چون مصرف مشروبات الکلی، اعتیاد به تریاک، ازدواج هم‌زمان با چند زن در داستان وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگسالان است.
  در سریال از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند کم عقل، توی همین حوض غرقت می‌کنم، کور خوندی، بی‌حیا، غلط کردم، بدشگون، لال بشن ایشالله، ذلیل مرده، پدر سوخته، گدوخ، الاغ، هووووش، خفه شو، پدرش را در بیاورید، زر نزن، دهن گالت رو باز کن و عنتر استفاده شده است.
  ممکن است تماشای این سریال نوجوانان را به مطالعه درباره‌ی تاریخ دوران قاجار تشویق کند.
  تماشای سریال نوجوانان را با فرهنگ، پوشش، غذا و زندگی افراد در دوران قاجار آشنا می‌کند.
  همسرهای ناصرالدین‌شاه دائماً با هم درگیر می‌شوند، به یکدیگر توهین می‌کنند و در تلاش برای اثبات خود به شاه هستند. خواستگار ماهی با اسلحه به بدل شاه شلیک می‌کند. او در مراسمی که شاه حضور دارد با پوشش زنانه وارد می‌شود و قصد ترور شاه را دارد. افشین که سرایدار دربار در زمان حال است از ورود دکتر به دربار وحشت می‌کند. مهد علیا و ضل الدوله زنی در دنیای حال را کتک می‌زنند. افشین از دیدن افرادی از زمان گذشته وحشت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال کمدی قبله عالم، درباره‌ی زندگی ناصرالدین‌شاه قاجار است. بعد از مرگ امیرکبیر، ضل الدوله، صدراعظم جدید دربار فردی که شباهت بسیار زیادی به شاه دارد را به عنوان بدل انتخاب می‌کند. ناصر، بدل شاه، در مراسمات زیادی حضور پیدا می‌کند و مانع ترور شاه می‌شود. ناصر دلباخته‌ی دختری به نام ماهی شده است و به دلیل فرو رفتن در نقش شاه، وصال به ماهی را از دست می‌دهد و هم‌زمان هم مورد حمله‌ی خواستگار جدید ماهی قرار می‌گیرد. شاه به دنبال ساخت اکسیر جوانی است، اما این اکسیر دردسرهای زیادی را برای شاه و حرم‌سرا پدید می‌آورد. مهد علیا، ظل الدوله، شاه و افراد دیگری در اتفاقی عجیب‌وغریب وارد دنیای حال می‌شوند و این اتفاقات سرایدار دربار در زمان حال را وحشت‌زده می‌کند و باعث خلق داستان‌ها و چالش‌های متعددی می‌شود.
  در این سریال موقعیت‌های زیادی از ترس و خشونت و محتوای بزرگ سالانه وجود دارد. شاه بارها ترور می‌شود، سوگلی‌های دربار با بدزبانی و بدجنسی باهم برخورد می‌کنند و دائماً در حال کشیدن نقشه‌ای برای ورود به خلوت شاه هستند. مهد علیا و ضل الدوله، زنی در زمان حال را کتک می‌زنند. صحنه‌ای از شکنجه فردی با میله‌ی داغ نمایش داده می‌شود. در سریال شوخی‌های جنسی زیادی از جانب مهد علیا شنیده می‌شود. او تلاش می‌کند تا دوباره ازدواج کند و برای رسیدن به هدفش مردهای زیادی را مجبور به برقراری رابطه با خودش می‌کند. او به مهمان خارجی خود می‌گوید: حالا که به ایران سفر کرده‌ای و از همسرت دور هستی اگر هوس زن ایرانی کردی به من پیام بده. مهد علیا به ظل الدوله می‌گوید اگر با من ازدواج نکنی با چند نخود تریاک خودم و تو را می‌کشم. همچنین موضوعاتی چون چند همسری، مصرف مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر در داستان وجود دارد که مربوط به دنیای کودکان نیست.

  چکیده داستان

  ناصرالدین‌شاه ملقب به قبله عالم در آرزوی دست یافتن به اکسیر آب حیات است. اکسیر توسط طبیب مخصوص تهیه می‌شود، اما با نوشیدن آن حوادثی پدید می‌آید که قبله عالم دچار دردسرهای زیادی می‌شود. هم‌زمان صدراعظم، یک بدل برای شاه پیدا کرده است تا ترورهای احتمالی را خنثی کند. بدل شاه که دلباخته‌ی دختری به نام ماهی شده است با فرورفتن در نقش شاه، ماهی را از دست می‌دهد و به مبارزه با خواستگار ماهی می‌پردازد تا به وصال نامزد خود نزدیک شود. در یک اتفاق عجیب‌وغریب تعدادی از سوگلی‌های حرم، مهد علیا و صدراعظم از زمان قاجار وارد زمان حال می‌شوند و رودررویی با زندگی مردم در زمان حال برای آن‌ها خارق‌العاده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما آیا امکان دارد در سال‌های آینده ماده‌ای مانند اکسیر حیات ساخته شود؟
  اگر توانایی سفر به گذشته و یا آینده را داشتید کدام گزینه را انتخاب می‌کردید؟
  آیا دیدن این سریال شما را به مطالعه‌ی تاریخ دوران قاجار ترغیب کرده است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷
  کارگردان حامد محمدی
  مدت زمان ۴۵
  کشور سازنده ایران
  استودیو Honar Aval، HA International
  بازیگران حامد کمیلی، شقایق دهقان، هادی کاظمی
  سال انتشار ۱۴۰۰