قصه‌های تا به تا

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و ماجراجویانه درباره‌ی عروسکی با توانایی‌های خارق‌العاده و ماجراهای روزمره‌ی او در کنار خانواده و دوستانش،‌ همراه با تجربه‌ی دوستی، احساس مسئولیت و تلاش

سال: 1373
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مطرح‌شده در این سریال، موضوعات جاری در زندگی کودکان‌اند: کنجکاوی، شیطنت، تنهایی، دوستی، کوچک بودن، درس و مشق و مدرسه، چالش با والدین، دعوا و کتک‌کاری. زی‌زی گولو با توانایی‌های خارق‌العاده‌اش، آرزوهای کودکان را برآورده می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند از تجربه‌هایشان درس بگیرند.
  زی‌زی گولو مهربان و حامی است و دوست دارد به دیگران کمک کند و آن‌ها را با پیامدهای انتخاب‌هایشان مواجه کند. مادرخانومی و آقای پدر هم همیشه سعی دارند هوای زی‌زی گولو را داشته باشند و حتی وقت‌هایی که اشتباه می‌کند او را تنها نمی‌گذارند و به او در جبران اشتباهاتش کمک می‌کنند. سایر شخصیت‌های سریال هم خاکستری‌اند و مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت و منفی را دارند.
  بعضی از بزرگ‌ترها از جمله اعظم خانم از کلمات و عبارات تهدید‌آمیز و تحقیرآمیز در ارتباط با امیر و زی‌زی‌ گولو استفاده می‌کنند. لحن حرف زدن‌شان نیز از بالا به پایین، سرزنش‌آمیز و آزاردهنده است. به طور کلی، در بسیاری از صحنه‌ها زبان شخصیت‌ها تند و عصبی است.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشنی ندارد اما صحنه‌های داد و بیداد و افتادن و پرت کردن زیادند و در خیلی از صحنه‌ها، اعظم خانم با آقای جمالی یا اعظم خانم با امیر و زی‌زی‌ گولو تند و عصبی صحبت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی روایتگر داستان‌هایی است که نویسنده‌ای به نام مادر‌خانومی، درباره‌ی شخصیتی به نام زی‌زی گولو می‌نویسد. زی‌زی گولو عروسکی است که از سیاره‌‌ای ناشناخته به زمین آمده و مهم‌ترین توانایی او این است که با خواندن وِردی، کارهای خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهد. او مثل بچه‌ها کنجکاو و بازیگوش است ولی در عین حال، مسئولیت‌پذیر و حمایت‌کننده هم هست و دوست دارد از توانایی‌هایش برای برآوردن آرزوهای دیگران، به‌خصوص امیر آقاجمالی، پسر همسایه‌شان، استفاده کند. زی‌زی گولو سعی دارد با این کارها به کودکان کمک ‌کند از تجربه‌هایشان درس بگیرند، با پیامدهای بی‌مسئولیتی یا تلاش کم مواجه شوند و خیلی از کارهایی را که برایشان ناخوشایند و سخت است، راحت‌تر انجام دهند. او همچنین می‌خواهد به بزرگ‌ترها کمک کند تا جهان کودکان و نیازها و دغدغه‌های آن‌ها را بهتر بشناسند و راه‌حل‌های بهتری برای همراهی با کودکان پیدا کنند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی ندارد اما صحنه‌های داد و بیداد و افتادن و پرت کردن پرشمارند و در خیلی از صحنه‌ها، شخصیت‌ها با هم تند و عصبی صحبت می‌کنند یا قهر و دعوا و تهدید می‌کنند. همچنین، بسیاری از موضوعات داستانی و گفتگوهای شخصیت‌ها با هم، برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نیستند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده را پیدا کنند.

  چکیده داستان

  شخصیت اصلی این سریال، عروسکی به نام زی‌زی گولو است که از داستان‌های نویسنده‌ای به نام مادرخانومی بیرون آمده است. او موجودی از سیاره‌ای دیگر است که با خواندن وِرد «زی‌زی گولو آسی پاسی دراکوتا تابه‌تا» کارهای خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهد. او با این کارها ماجراهای متنوعی را خلق می‌کند و شخصیت‌ها را درگیر چالش‌هایی می‌کند که خودشان انتخاب کرده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر توانایی زی‌زی گولو را ‌داشتید، با آن چه کارهایی انجام می‌دادید؟ زی‌زی گولو از توانایی‌اش برای چه کارهایی استفاده می‌کند؟
  زی‌زی گولو به کدام‌ یک از شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌ی شما شباهت دارد؟ چه تفاوت‌هایی با او دارد؟
  اگر موجودی می‌توانست آرزوهای شما را برآورده کند از او چه چیزهایی می‌خواستید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۰
  مدت زمان ۳۵
  سال انتشار ۱۳۷۳