قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی قصه‌های قدیمی ایرانی و روایت آن‌ها توسط یک نویسنده، با ورودش به دنیای هر قصه

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در قسمت‌های مختلف، شخصیت‌های مثبت و بااخلاق و خوش‌رفتار حضور دارند؛ برای مثال استاد مکتب یا جوان برده، شخصیت‌هایی هستند که به آزادگی، راستگویی و کمک به دیگران اهمیت می‌دهند و زیر بار زور پادشاهان نمی‌روند.
  از عبارات ناسزا و تهدیدآمیز زیاد استفاده شده: حرف حساب تو کله‌ش نمی‌ره، باید به خشونت متوسل شم، هرچی داری رد کن بیاد، دیوونه‌ است. گفتار سریال در بعضی موقعیت‌ها غیرعامیانه و رسمی است و در موقعیت‌های زیادی هم از زبان لات‌ها و اوباش و درواقع از زبان غیرکودکانه استفاده شده است. کلمات سنگین متعددی به کار رفته: گرو، معذورات، مستحضر، حقیر، ارادت.
  کودکان با کتاب‌ها و داستان‌های کهن فارسی، همچنین با سری کتاب‌های مهدی آذریزدی آشنا می‌شوند و ممکن است به دنبال کردن آن‌ها علاقه‌مند شوند.
  بنا بر محتوای هر داستان، سریال حاوی صحنه‌های ترسناک و خشونت‌آمیز متعددی است؛ از جمله جنگ و دعوا، زد و خورد، تعقیب و گریز، حمله‌ی راهزنان، دزدی؛ مثلاً در ابتدای یکی از قسمت‌ها راهزنان خود شخصیت آذریزدی را که پیرمرد است می‌زنند، در حالی که التماس می‌کند او را نزنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کامپیوتری سه‌بعدی و با اقتباس از سری کتاب‌های قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، نوشته‌ی مهدی آذریزدی ساخته شده، قصه‌ها و حکایت‌های پندآموزی را به تصویر می‌کشد که در گذشته توسط بزرگان ادب فارسی روایت شده‌اند؛ قصه‌هایی از کتاب‌هایی چون قابوس‌نامه، کلیله و دمنه، مرزبان‌نامه، سندبادنامه، قصه‌های مثنوی، قصه‌های شیخ عطار و قصه‌های قرآنی. این سریال از دو فضای متمایز تشکیل شده است؛ در هر قسمت، ابتدا شخصیت آذریزدی به عنوان قصه‌گو حضور پیدا می‌کند و راجع‌به کتاب یا نویسنده‌ی آن یا در مورد فلسفه‌ی ضرب‌المثل‌های به کار رفته در داستان توضیحاتی می‌دهد. در ادامه، شروع به تعریف کردن داستان می‌کند و به این ترتیب وارد فضای دوم هر قسمت می‌شویم که شخصیت‌های کارتونی، بازیگران قصه‌ها هستند. در این بخش‌ها هم همچنان شخصیت آذریزدی حضور دارد. پیام‌های اصلی این داستان‌ها پای‌بندی به اصول اخلاقی، اثرات مخرب دروغ گفتن، اهمیت دستگیری از نیازمندان، زیر بار زور نرفتن و موضوعات اخلاقی و اجتماعی مشابه است.
  بنا بر محتوای هر داستان، سریال حاوی صحنه‌های ترسناک و خشونت‌آمیز متعددی است. جنگ و دعوا، زدوخورد، تعقیب و گریز، تهدید و تمسخر و ناسزا از موضوعات تکراری در هر قسمت‌اند که البته همه کارتونی و عموماً خنده‌دارند. زبان سریال در بخش‌های زیادی رسمی و غیرگفتاری و در بخش‌هایی، همراه با شوخی‌ها و اصطلاحات بزرگسالانه است. شیوه‌ی روایت کردن داستان‌ها و رفت و برگشت شخصیت آذریزدی به درون هر داستان، همراه شدن با خط داستانی را برای کودکان کوچک‌تر دشوار می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی خط سیر داستان یا کلمات و اصطلاحات مورد استفاده، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مهدی آذریزدی، راوی داستان‌هایی از سری کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» است. هر کدام از این داستان‌ها که به گذشته‌های دور برمی‌گردند، حاوی پیام‌هایی اخلاقی در مورد صداقت، درستکاری، امانت‌داری، ‌انصاف و عدالت‌‌اند که سعی شده با زبانی ساده برای کودکان و نوجوانان روایت شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام ‌یک از داستان‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ چه نکته‌ای در این داستان را می‌پسندید؟
  حضور روای داستان در صحنه‌های مختلف چقدر سریال را جالب‌تر کرده؟ چقدر فهم داستان را دشوارتر کرده؟
  کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» را خوانده‌اید؟ کتاب را بیشتر دوست دارید یا این سریال را؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۱