قصه‌های ریرا

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختری ۴ ساله، خرابکاری‌های روزمره‌ی او و یادگیری‌های او بعد از هر خرابکاری

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های روزمره‌ی ریرا مثل خرابکاری، آسیب زدن به وسایل، علاقه به شکلات، ترس از دندانپزشکی یا مواجه شدن با نوزاد جدید، در جهان کودکان خردسال معنادار و برجسته‌اند؛ هرچند عموم این تجارب با رویکردی منفی نمایش داده می‌شوند.
  کلام راوی، به ‌عنوان تنها کسی که در سریال حرف می‌زند، آمیزه‌ای از سرزنش، تذکر، نصیحت، هشدار و کنایه است. او به شکلی کاملاً مستقیم سعی دارد مانع اشتباه کردن ریرا شود، در موقعیت‌های زیادی احساسات او را نادیده می‌گیرد یا به او احساس گناه می‌دهد. راوی در خلال این گفتگوها بعضی آموزه‌های غیراخلاقی را نیز انتقال می‌دهد؛ برای مثال وقتی ریرا از کنار مرد چاقی رد می‌شود، راوی می‌گوید: آقا یه کم ورزش کن. یا وقتی ریرا دارد شیطنت می‌کند به او می‌گوید: تا مامانت نیومده جمعش کن.
  کودکان با بعضی موقعیت‌ها مثل دندانپزشکی، روز بارانی، آمدن نوزاد جدید و همچنین با رفتار مناسب در موقعیت‌های مختلف آشنا می‌شوند.
  گاهی ریرا حیوانات را می‌زند یا اذیت می‌کند و حتی گاهی راوی از او می‌خواهد حیوانی را بزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی دختر کوچولویی ۴ ساله و بازیگوش به نام ریرا است که مثل تمام کودکان هم‌‌سن‌و‌سالش دوست دارد همه چیز را تجربه کند. او دوستانی مثل گربه، گوسفند و مرغ دارد و همراه آن‌ها به ماجراجویی‌های روزانه‌اش می‌پردازد. اما در تمام این ماجراجویی‌ها، ریرا دچار دردسر می‌شود و اشتباه می‌کند. راوی داستان‌ها که به طور پیوسته و بدون توقف در حال حرف زدن با ریراست، تنها بزرگسالی است که حضور محسوس دارد و تنها کسی است که در این سریال حرف می‌زند. او در تمام مدت سعی می‌کند ریرا را متوجه اشتباهاتش بکند و جلوی آن‌ها را بگیرد. تجربه‌های ریرا بیشتر متمرکز بر خرابکاری‌های کودکانه‌ای مانند ریخت‌و‌پاش، خراب کردن وسایل یا شیرینی خوردن زیاد است و وظیفه‌ی راوی این است که به او تذکر بدهد و با او درباره‌ی رفتار درست صحبت کند.
  بعضی از صحنه‌ها و موقعیت‌های این سریال برای مخاطبان برنامه که کودکان خردسال‌اند، خشن به حساب می‌آیند و آموزه‌های نامناسبی دارند؛ مثلاً گاهی ریرا حیوانات را می‌زند یا اذیت می‌کند و حتی گاهی راوی از او می‌خواهد حیوانی را بزند. راوی بی‌وقفه تذکر می‌دهد یا نصیحت و سرزنش می‌کند. او به شکلی کاملاً مستقیم سعی دارد مانع اشتباه کردن ریرا شود و در موقعیت‌های زیادی احساسات او را نادیده می‌گیرد یا به او احساس گناه می‌دهد. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۴ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های داستانی یا توضیحات بیش از حد راوی و رفتارهای ریرا با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ریرا دختر بچه‌ی کنجکاو ۴ ساله‌ای است که معمولاً برای به‌ دست آوردن تجربه‌های جدید دچار دردسر می‌شود. ریرا هر روز با سؤالات متفاوتی درباره‌ی دنیای اطراف خود مواجه می‌شود. او ابتدا مسئله را با ذهنیت کودکانه‌ی خود برانداز می‌کند و در طول داستان متوجه اشتباهاتش می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما وقتی ریرا در حال بازی است، مامان و بابای او چکار می‌کنند؟
  به نظرتان وقتی چتر ریرا خراب شد چه احساسی داشت؟ شما تا به حال همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  نسبت به صدای راوی چه احساسی دارید؟ به نظرتان او به کسی که شما می‌شناسید شبیه است؟ ترجیح می‌دادید او مدام با ریرا حرف بزند یا نه؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۴
  مدت زمان ۹
  سال انتشار ۱۳۹۳