قصه‌های شنی

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای تلویزیونی و روایتگر قصه‌ها و افسانه‌های قدیمی و داستان‌های مذهبی،‌ همراه با تصویرگری شنی آن‌ها

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مختلفی که در قصه‌ها به آن‌ها اشاره می‌شود، مانند دوستی، شجاعت، یا ارتباط با بزرگ‌ترها، در جهان کودکان قابل ارتباط‌اند. شیوه‌ی قصه‌گویی و تصویرگری شنی مجموعه هم با دنیای کودکان هماهنگ است.
  خیلی از شخصیت‌های قصه‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند و دوستی و کمک به یکدیگر از موضوعات برجسته در بسیاری از قصه‌های انتخابی است.
  بنا به قصه‌ای که انتخاب شده، ممکن است از کلمات و عبارات توهین‌آمیز یا لحن خشن استفاده شود: نادان، به رگ غیرتش بر خورده بود، سرش را از بدنش جدا می‌کردم، حقش را کف دستش بگذارم، دمار از روزگارش درآورم.
  کودکان در خلال قصه‌ها با ضرب‌المثل‌ها و افسانه‌های ایرانی و نیز با داستان‌های مذهبی آشنا می‌شوند.
  بنا به قصه‌ای که انتخاب شده، گاهی اتفاقات ترسناک یا خشنی می‌افتد؛ مثل تلاش شیر برای خوردن خرگوش و غرق شدن او در آب یا رفتار خشن پادشاه با مردم.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ی تلویزیونی که ترکیب قصه‌گویی با تصویرگری شنی است، سه موضوع مختلف دارد؛ ۳۰ قسمت از مجموعه در مورد ضرب‌المثل‌های مختلف فارسی و قصه‌های آن‌هاست، ۳۰ قسمت در مورد افسانه‌ها و قصه‌های قدیمی فارسی است و ۳۰ قسمت دیگر به موضوعات مذهبی و مناسبتی مربوط می‌شود. راوی قصه‌ها آن‌ها را تعریف می‌کند و همزمان، دستی در حال تصویرگری قصه‌ها روی شن است. نقاشی‌های شنی با مهارت بسیاری کشیده می‌شوند و تماشای آن‌ها همراه با حرکات دست تصویرگر، می‌تواند برای کودکان و بزرگ‌ترها جذاب و دلنشین و الهام‌بخش باشد. پیام بسیاری از قصه‌ها دوستی و همکاری یا عبرت‌آموزی از پیامد اتفاقات است.
  بنا به قصه‌ی انتخابی، ممکن است موضوعات خشنی مطرح شوند یا از زبان و لحن توهین‌آمیزی استفاده شود، ولی از آن‌جایی که صحنه‌ها شبیه به نقاشی‌ به تصویر درآمده‌اند، فضای خشن و ترسناک قصه‌ها تلطیف شده‌اند. زبان راوی در قصه‌گویی زبانی کتابی و غیرگفتاری است و این موضوع ممکن است درک روند ماجراها را برای کودکان کوچک‌تر دشوار کند و حوصله‌شان سر برود. تماشای این مجموعه برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در هر قسمت، راوی مجموعه قصه‌ای را تعریف می‌کند که با تصویرگری شنی قصه‌ها همراهی می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه قصه‌ای شنیدید؟ قبلاً آن را شنیده بودید؟ همراه شدن قصه با تصویرگری شنی را دوست دارید؟
  به نظر شما کتاب خواندن جالب‌تر است یا قصه گوش دادن؟ دوست دارید خودتان کتاب بخوانید یا دیگران برایتان بخوانند؟
  تصویرگری شنی این مجموعه برایتان جالب است؟ بعد از تماشای قصه‌ها دوست دارید خودتان هم با شن یا وسایل دیگر تصویرگری دست به کار شوید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۹۰
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۲