قصه‌های مجید

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و درام درباره‌ی پسر نوجوانی ساده و کنجکاو، زندگی در فقر و تلاش او و مادربزرگش برای بهتر شدن شرایط زندگی

سال: 1371
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مطرح‌شده در این سریال، موضوعات جاری در زندگی خیلی از کودکان و نوجوانان‌اند: تنهایی، تحقیر شدن، دوستی، درس و مشق و مدرسه و امتحان، و چالش با والدین. در این سریال ناکامی‌های مجید، تلاش‌اش برای جلب توجه دیگران و رسیدن به خواسته‌هایش، احساس گناه یا تحقیر شدن و نادیده گرفته شدن از جانب دیگران، به شکل همذات‌پندارانه‌ای به تصویر کشیده شده و در جهان کودکان و نوجوانان، معنادار و تأثیرگذارند.
  مجید خوش‌قلب، مهربان و صادق است. او شیطنت می‌کند، اشتباه می‌کند، ولی از اشتباهاتش درس می‌گیرد و سعی می‌کند کمتر اشتباه کند. او به بی‌بی کمک می‌کند و رفتارش با دیگران دوستانه و همراه با احترام است. بی‌بی هم هرچند گاهی به مجید سخت می‌گیرد یا با او تندی می‌کند، اما قلباً او را دوست دارد و در موقعیت‌های مختلف از او حمایت می‌کند. سایر شخصیت‌های سریال هم خاکستری‌اند و مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت و منفی را دارند.
  بزرگ‌ترها از جمله بی‌بی و معلم و ناظم، از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تحقیرآمیز در ارتباط با مجید استفاده می‌کنند. لحن حرف زدن‌شان نیز از بالا به پایین، سرزنش‌آمیز و آزاردهنده است.
  کودکان از خلال تجربه‌های مجید، با موضوعات مختلفی از جمله مشاغل، تغذیه، موضوعات درسی، یا تجربه‌های مربوط به مدرسه آشنا می‌شوند.
  در این سریال به شهر اصفهان، طبیعت، فرهنگ، لهجه، آداب و رسوم و غذاهای این شهر پرداخته می‌شود. همچنین، به شیوه‌ی زندگی در دهه‌ی ۶۰ در ایران، تفاوت‌ها در پوشش و رفتار، مدارس و معلمان و شیوه‌های آموزشی در آن زمان اشاره می‌شود.
  مجید در موقعیت‌های مختلف از بی‌بی یا دیگران کتک می‌خورد. فقر شدید مجید و بی‌بی، این‌که مجید مادر و پدر ندارد و اجبار او به کار کردن، می‌توانند برای بسیاری از کودکان غم‌انگیز و ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  قصه‌های مجید سریالی تلویزیونی، با اقتباس از کتابی با همین نام از هوشنگ مرادی کرمانی است. این سریال روایتگر بخش‌هایی از زندگی نوجوانی به نام مجید و مادربزرگش، بی‌بی است که در اصفهان زندگی می‌کنند. مجید نوجوانی ساده و خوش‌قلب است که آرزوهای بزرگی دارد. او در بعضی از درس‌ها ضعیف است ولی خوب انشا می‌نویسد و آرزو دارد روزی نویسنده شود. او همچنین عاشق فیلم و بازیگری است. زندگی روزمره‌ی مجید در خانه و مدرسه و محله، سرشار از تجربه‌های تلخ و شیرین است. او در مسیر این تجربه‌ها اشتباهات زیادی می‌کند، پشیمان می‌شود، درس‌هایی می‌آموزد و بزرگ می‌شود. او برای رسیدن به خواسته‌هایش دست از تلاش برنمی‌دارد و با سماجت و خوش‌دلی، اطرافیانش را مجاب می‌کند تا با او همراهی کنند. امید، ناکامی و ماجراجویی از موضوعات برجسته و تکرارشونده در این سریال‌اند.
  این سریال موقعیت‌های خشن و ترسناکی هم دارد؛ برای مثال بعضی از تجربه‌های مجید تلخ و دردناک‌اند و در بعضی از موقعیت‌های به تصویر درآمده در خانه یا مدرسه، او از بی‌بی یا از معلم و ناظم کتک می‌خورد. در مجموع، موضوعات طرح‌شده در این سریال که عموماً به دنیای نوجوانی مجید مربوط می‌شوند، موضوعات معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیستند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌‌‌آمده را پیدا کنند.

  چکیده داستان

  شخصیت اصلی این سریال نوجوانی به نام مجید است که با مادربزرگش در اصفهان زندگی می‌کند. آن‌ها با حقوق باز نشستگی پدربزرگ روزگار می‌گذرانند ولی بی‌بی با بافتن ژاکت و فروش آن‌ها و مجید با کار در نانوایی در بعد از ظهرها و ایام تابستان، کمک‌خرج خانه‌اند. مجید در برخی از درس‌ها ضعیف است ولی خوب انشا می‌نویسد و آرزو دارد روزی نویسنده شود. او عاشق فیلم و بازیگری است اما یتیم است و وضعیت مالی خوبی هم ندارد. همه‌ی این‌ها همراه با شیرین‌کاری‌های دیگر او دستمایه‌ای برای خلق قصه‌های مجیدند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مجید چه ویژگی‌هایی دارد که او را محبوب و دوست‌داشتنی می‌کند؟ چه ویژگی‌ها و رفتارهایی دارد که شما را آزار می‌دهد؟
  رابطه‌ی مجید و بی‌بی به نظر شما چگونه است؟ چقدر احساس‌های هم را می‌فهمند؟ آن‌ها چطور احساسات‌شان را به هم نشان می‌دهند؟
  زندگی مجید چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟ به نظرتان زندگی در شهر اصفهان و در آن زمان، با امروز چه تفاوت‌هایی کرده است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۱۳۷۱