قصه‌های بی‌بی و بابا

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پیرزن و پیرمردی روستایی، زندگی شاد و آرام‌شان در کنار مردم روستا، همراه با تجربه‌ی همکاری و همدلی

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط کودکان با بی‌بی و بابا، و موقعیت‌های مختلفی که برای آن‌ها پیش می‌آید، برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه‌اند. چه کودکانی که پدربزرگ و مادربزرگ دارند و چه آن‌هایی که ندارند، می‌توانند با تماشای این سریال، لذت داشتن پدربزرگ و مادربزرگ مهربان و احساس امنیت کنار آن‌ها را تجربه کنند.
  بی‌بی و بابا مهربان، حمایتگر، خوش‌خلق و مسئول‌اند. آن‌ها روابط گرم و محترمانه‌ای با هم دارند و در موقعیت‌های مختلف از هم حمایت می‌کنند و به هم اعتماد دارند. ارتباط آن‌ها با بقیه‌ی اهالی روستا نیز سرشار از احترام و توجه و همدلی است. اگر برای کسی مسئله‌ای پیش بیاید، از کمک کردن به او دریغ نمی‌کنند و با صبوری و گشاده‌رویی، دیگران را در حل مسائل‌شان یاری می‌دهند. بقیه‌ی مردم روستا هم مهربان و حمایتگرند. روابط همه با هم آرام و مسالمت‌آمیز است و بزرگ و کوچک، با هم در صلح و صفا زندگی می‌کنند.
  در بعضی داستان‌ها به موضوعاتی مثل فقر و آبرو اشاره می‌شود که لزوماً به کودکان ارتباطی ندارند؛ مثلاً بابا قرار است برای خانواده‌ای که پول عروسی دخترشان را ندارند پول جمع کند و بی‌بی به او می‌گوید مراقب باشد دیگران متوجه نشوند برای چه کسی پول جمع می‌کند.
  هر چند مشخص نیست روستای محل زندگی بی‌بی و بابا کجاست، کودکان با بخش‌هایی از زندگی در روستا، از ظاهر روستا گرفته تا پوشش مردم و آداب و رسوم و سبک زندگی روستایی آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت و با اقتباس از سری کتاب‌هایی با همین عنوان، نوشته‌ی مجید راستی ساخته شده، درباره‌ی زندگی پیرزن و پیرمردی روستایی است که در خانه‌ای قدیمی، همراه با حیوانات اهلی‌شان زندگی می‌کنند. بی‌بی و بابا ریش‌سفیدهای روستا هستند و مردم روستا مسائل‌شان را با آن‌ها در میان می‌گذارند و با هم‌فکری و همکاری هم برای مشکلات‌شان راه‌حل پیدا می‌کنند. رابطه‌ی بی‌بی و بابا با کودکان هم صمیمی و حمایتگرانه است و در موقعیت‌های مختلف با آن‌ها مشورت می‌کنند یا در کارها به هم کمک می‌کنند. فضای سریال و روابط و مناسبات بین مردم، تداعی‌کننده‌ی مناسبات قدیمی است که هنوز در بسیاری از مناطق روستایی یا در شهرهایی که سنت‌های گذشته در آن‌ها جریان دارد، دیده می‌شود.
  یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این سریال، ارتباط گرم بین افراد پیر و کودکان است؛ روابطی که می‌تواند به کودکان، در نزدیک شدن به جهان کهنسالان کمک کند و تسهیل‌کننده‌ی ارتباط بین نسل‌ها باشد. داستان‌ها از زبان یک راوی و با زبانی ساده و لحنی آرام روایت می‌شوند. جملاتی که راوی استفاده می‌کند، در عین این‌که ساده و روان‌اند، شامل کلمات و عباراتی‌اند که می‌توانند به گسترش دامنه‌ی لغات کودکان کمک کنند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده یا کلماتی که ممکن است برایشان جدید یا نامفهوم باشد، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بی‌بی و بابا سالیان سال است که با هم در روستایی خوش آب و هوا زندگی می‌کنند. بی‌بی پیرزنی خوش‌زبان و بابا پیرمردی مهربان است. آن‌ها زندگی گرم و آرامی در کنار هم دارند و در حل مسائل و مشکلات روستا نیز به مردم کمک می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این انیمیشن چه تفاوت‌هایی با بقیه‌ی کارتون‌هایی که دیده‌اید دارد؟ شما چه چیزی در آن را دوست دارید؟
  این روستا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با روستا یا شهر محل زندگی شما دارد؟
  بی‌بی و بابا را دوست دارید؟ در زندگی واقعی کسانی را می‌شناسید که شبیه آن‌ها باشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۳۹۱