قصه‌های جورواجور

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه با زبانی موزون برای بازآفرینی قصه‌ها و متل‌های قدیمی و آموزش موضوعاتی مربوط به طبیعت و روابط اجتماعی

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط کودکان با هم و با بزرگ‌ترها و موقعیت‌های مختلفی که برای آن‌ها پیش می‌آید، برای بسیاری از کودکان قابل ارتباط‌اند. کودکان مدام در حال شادی و کنجکاوی‌اند و دوستی، بازی و ارتباط با طبیعت از موضوعات پرتکرار در هر قسمت است؛ موضوعاتی که در جهان کودکان برجسته و معنادارند.
  بیشتر شخصیت‌ها مهربان و خوش‌رفتارند. کودکان پرسشگر و کنجکاوند و بزرگ‌ترها حمایتگر و صبور.
  در بعضی از قصه‌ها لحن شخصیت‌ها تند و خشن یا سرزنش‌آمیز است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی حیوانات و صداهایشان، بعضی رنگ‌ها و میوه‌ها، فصول و تغییرات‌شان و نیز با برخی مشاغلی که در گذشته مرسوم بوده، مانند پنبه‌زنی و نخ‌ریسی آشنا می‌شوند.
  کودکان با بعضی قصه‌های عامیانه و متل‌های قدیمی ایرانی آشنا می‌شوند.
  در بعضی از قصه‌ها اتفاقات ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً جوجه‌ای در رودخانه می‌افتد یا گرگ به بزغاله‌ها حمله می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است، بر اساس مجموعه اشعار افسانه شعبان‌نژاد ساخته شده است. هر قسمت داستان مستقلی دارد که بخش زیادی از آن موزون است. در روایت داستان‌ها از قصه‌ها و متل‌های ایرانی مانند «کدو قلقله زن»، «بز بز قندی»، «گرگم و گله می‌برم»، «لی‌لی لی‌لی حوضک» و مانند این‌ها استفاده شده است. در خلال داستان‌های این سریال، به موضوعات مختلفی مثل طبیعت و فصول، حیوانات، رنگ‌ها و نیز مهارت‌هایی چون دوست‌یابی و همکاری پرداخته می‌شود. همچنین، بسیاری از شعرهای عامیانه و قدیمی در هر قسمت بازخوانی می‌شوند.
  با وجود این‌که سریال سعی دارد موضوعات مختلفی را در زمینه‌ی طبیعت و حیوانات به کودکان آموزش دهد ولی فضای فانتزی قصه‌ها و تصاویر غیرواقعی آن‌ها ممکن است برای کودکان گمراه‌کننده باشد؛ زیرا همراه کردن فضای قصه‌های عامیانه با آموزش‌های علمی و تجربی می‌تواند منجر به درک نادرست یا ناقصی از موضوعات علمی شود. زبان موزون قصه‌ها نیز، در عین این‌که برای بسیاری از کودکان خردسال جذاب و خوشایند است، ممکن است درک خط سیر داستان‌ها را برای کوچک‌ترها دشوار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در قصه ها یا ترانه‌هایی که ممکن است برایشان نامفهوم باشند، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هر قسمت از این سریال داستان مستقلی دارد که بعضی از آن‌ها از قصه‌ها و متل‌های ایرانی مانند «کدو قلقله زن»، «بز بز قندی»، «گرگم و گله می‌برم»، «لی‌لی لی‌لی حوضک» و مانند این‌ها اقتباس شده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ترانه‌ها و اشعار این سریال را دوست دارید؟ کدام‌شان در یادتان مانده؟
  قصه‌هایی مثل کدو قلقله زن یا بزبز قندی را قبلاً شنیده بودید؟ شعر لی‌لی حوضک را چی؟
  کدام یک از قصه‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۱