قصه‌های ریزه‌میزه

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند موجود حشره‌مانند، دوستی و تجربه‌های مشترک‌شان و تلاش آن‌ها برای حل مسائل روزمره با کمک هم

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط وروجک‌ها با هم، شیطنت‌ها و بازی‌هایشان، ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دعوا و درگیری، کمک کردن، تنهایی، حسادت و رقابت، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
  همه‌ی شخصیت‌ها مهربان و شادند. آن‌ها رفتار دوستانه و محترمانه‌ای با هم دارند و در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: حریص، لوس بی‌مزه، بدجنس، بدذات، پرخور، تنبل. لحن شخصیت‌ها هم گاهی تمسخرآمیز است.
  کودکان با بعضی مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی مثل همدلی، شناخت و بیان احساسات و مسئولیت‌پذیری آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند: پرنده‌ای شخصیت‌ها را مجبور می‌کند در ازای پرواز برای او تمشک جمع کنند، حشراتی همه‌ی گیاهان شخصیت‌ها را از بین می‌برند، دانی و دیگران برای از بین بردن حشرات به آن‌ها گیاه خواب‌آور می‌دهند، حشره‌ای بچه‌اش را گم می‌کند، شخصیت‌ها تصور می‌کنند تصویر هیولا می‌بینند و صدایش را می‌شنوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، ماجراهای چند وروجک حشره‌مانند رنگارنگ است که در جنگلی زیبا کنار هم زندگی می‌کنند. در هر قسمت، برای آن‌ها مسئله‌ای پیش می‌آید و آن‌ها سعی می‌کنند با کمک هم و با راهنمایی‌های حشره‌ای که از همه‌‌شان بزرگ‌تر و عاقل‌تر است، راه‌حلی برای مسئله‌شان پیدا کنند. مسائلی که برای هر یک از شخصیت‌ها پیش می‌آید، حول و حوش موضوعات جاری در زندگی کودکان‌اند؛ موضوعاتی مثل دوستی، خوشحال کردن دیگران، احساسات مختلفی مثل ترس، یا شناخت محیط اطراف. بیشتر فضاها و داستان‌ها غیرواقعی و فانتزی‌اند و همه‌ی شخصیت‌ها با مهربانی و همدلی به هم کمک می‌کنند تا پاسخ سؤالات‌شان را پیدا کنند. هر قسمت از سریال با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های حل مسئله، مهارت‌های مختلفی مثل همدلی، شناخت خود و بیان احساسات را هدف قرار می‌دهد.
  بعضی موقعیت‌های ترسناک یا خشن در سریال وجود دارند؛ مثلاً پرنده‌ای شخصیت‌ها را مجبور می‌کند در ازای پرواز برایش تمشک بچینند یا دانی و دیگران برای خلاص شدن از شر موجودات گیاهخوار به آن‌ها گیاه خواب‌آور می‌دهند. گاهی نیز شخصیت‌ها با کلمات توهین‌آمیز یا با لحن تمسخرآمیز با هم صحبت می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چند وروجک حشره‌مانند به نام‌های دانی، سامی، ریزی و تپل به همراه عمری که از همه‌شان بزرگ‌تر است، در جنگلی زیبا زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند آن را با کمک هم حل کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزی را در این سریال دوست دارید؟ دوست دارید شخصیت‌هایش را نقاشی کنید؟
  کارتون‌هایی را ترجیح می‌دهید که نقاشی‌هایشان شبیه موجودات واقعی باشند یا آن‌هایی را که نقاشی‌هایشان تخیلی هستند؟
  به نظر شما دانی و سامی و بقیه با هم چه نسبتی دارند؟ آن‌ها با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۲