قصه‌های فلفلی و حسنی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی حیوانات یک بیشه‌زار و ماجراهای روزمره‌شان، با نشان دادن عواقب رفتار نادرست و طمعکارانه

سال: 1384
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شیطنت‌های شخصیت‌ها برای خردسالان قابل ارتباط‌اند.
  زبان این سریال موزون است و شخصیت‌ها با جملات ریتمیک حرف می‌زنند. این موضوع باعث شده برای درآمدن ریتم کلام، از هر کلمه یا عبارتی استفاده شود و این کار، زبان آن را برای کودکان، هم نامفهوم و هم نامناسب کرده است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز متعدی استفاده شده: دم سیاه زشتت رو می‌برم، نادون، بدقیافه، شَل و پَل، چاق شکمو، بی‌دست‌وپا، لق لقوی بینمک، بی‌وفا، خنگ و زشت، بگیرم حالت رو، دلت بسوزه، خیرندیده، دم‌بریده. از عباراتی که برای کودکان قابل فهم نیست هم استفاده شده: وجین، سر سیاه زمستون، خونه‌خراب شه.
  کودکان با قصه‌ها و متل‌های عامیانه و نیز با بعضی جنبه‌های زندگی روستایی آشنا می‌شوند.
  در بعضی قصه‌ها به موضوعاتی اشاره می‌شود که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً روباه سعی دارد درخت را ببرد تا جوجه‌های کلاغ را بخورد، سگی دنبال خرگوش می‌کند تا او را بگیرد، بزی فلفل قرمز می‌خورد و از تندی به خودش می‌پیچد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، که با اقتباس از قصه‌های عامیانه‌‌ی کتاب حسنی با اشعاری از منوچهر احترامی ساخته شده، ماجراهای زندگی حیوانات یک بیشه‌زار را روایت می‌کند که در هر قسمت، بر اثر حرص و طمع یا سایر خصوصیات ناپسند انسانی، گرفتار دردسری می‌شوند و در نهایت متوجه می‌شوند کارشان اشتباه بوده است. پسرکی به نام حسنی هم که در دهکده‌ی نزدیک بیشه‌زار زندگی می‌کند، گاهی در نشان دادن اشتباهات حیوانات به آن‌ها کمک می‌کند.
  رویکرد این سریال در آموزش، شبیه بسیاری از قصه‌های کهن ایرانی است که سعی دارند با نشان دادن پیامدهای رفتارهای زشت و ناپسند، کودکان را به سمت رفتارها و صفات پسندیده هدایت کنند. ریتم داستان‌ها کند و کسل‌کننده است و گاهی فهم سر و ته داستان یا ارتباط دادن گفتار حیوانات با تصاویری که می‌بینیم، دشوار است. زبان این سریال موزون است و شخصیت‌ها با جملات ریتمیک حرف می‌زنند. این موضوع باعث شده برای درآمدن ریتم کلام، از هر کلمه یا عبارتی استفاده شود و این کار، زبان آن را برای کودکان، هم نامفهوم و هم نامناسب کرده است. یکی از ویژگی‌های منفی قابل توجه این سریال این است که بعضی از قسمت‌ها بدون پایانی خوش به اتمام می‌رسند و فضای منفی پیش‌آمده در داستان، به اتفاقات و احساس‌های خوب ختم نمی‌شود؛ حتی خیلی از داستان‌ها پایان روشنی ندارند و مبهم و نامفهوم تمام می‌شوند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده در داستان‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حیوانات یک بیشه‌زار هر روز ماجراهایی را تجربه می‌کنند و درس‌هایی در مورد طمعکاری و حرص و رفتارهای ناپسند می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از داستان‌های این سریال سر در می‌آورید؟ داستان این قسمت درباره‌ی چه بود؟
  از تماشای این کارتون لذت می‌برید؟ چه چیزی در این سریال را دوست ندارید؟ چه چیزی را دوست دارید؟
  زبان این کارتون برایتان قابل درک است؟ جملاتی که حیوانات می‌گویند، می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۸۴