قصه‌های کوه بینالود

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گله‌ای بز کوهی، روبه‌روشدن با کم‌آبی و شکار بی‌رویه و کوچ به منطقه‌ای دیگر برای زندگی

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های سرسفید و سرطلا، دوستی‌هایشان، خطراتی که برایشان پیش می‌آید، ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و رابطه‌شان با هم و با والدین، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
  سرسفید و سرطلا کنجکاو، مهربان و مسئول‌اند. سرسفید با وجود این‌که شیطنت‌های زیادی می‌کند، وقتی اشتباه می‌کند می‌پذیرد و سعی می‌کند برایش راه‌حلی پیدا کند. سرطلا هم همیشه به او کمک می‌کند تا از شرایط بدی که در آن‌ها گیر می‌کند نجات پیدا کند. والدین بزغاله‌ها مهربان و حمایتگرند و همیشه با محبت و احترام با فرزندان‌شان ارتباط دارند. فضای کلی سریال و ارتباط شخصیت‌ها با هم مثبت و دوستانه است.
  سرسفید کلمات را اشتباه تلفظ می‌کند؛ مثلاً همه‌ی «ر» ها را «ل» می‌گوید. از بعضی ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات استفاده می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل فهم نباشند: چشم‌بسته غیب گفتی، سایه به سایه دنبال‌مونن، من هنوز آرزو دارم، تیکه بزرگه‌مون گوش‌مونه.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل اسامی حیواناتی چون بز، عقاب، گرگ و شغال، و بعضی ویژگی‌های آن‌ها مثل غذا یا دشمن آشنا می‌شوند. همچنین با کوه بینالود در منطقه‌ی نیشابور آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها موضوعات ترسناکی وجود دارد؛ مثلاً گرگ و شغال می‌خواهند بزغاله‌ها را بخورند، کوه ریزش می‌کند، عقاب بزغاله‌ای را می‌گیرد، بزغاله در حال غرق شدن در آبشار است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، ماجراهای گله‌ای بز کوهی را به تصویر می‌کشد که در منطقه‌ی سرولایت نیشابور زندگی می‌کنند ولی به‌خاطر مشکل کم‌آبی و شکار بی‌رویه در آن منطقه، ناگزیر می‌شوند به کوه‌های بینالود نیشابور کوچ کنند. دو بزغاله‌ی خواهر و برادر در این گله، در طول مسیر با ماجراها و خطرات مختلفی روبه‌رو می‌شوند و تجربه‌های شیرین و پرهیجانی را رقم می‌زنند. فضای کلی سریال مثبت است و شخصیت‌ها با هم رفتار محترمانه‌ای دارند. کودکان در خلال داستان‌های سریال با موضوعات مختلفی مثل اسامی حیواناتی چون بز، عقاب، گرگ، شغال و بعضی ویژگی‌های آن‌ها مثل غذا یا دشمن آشنا می‌شوند. هرچند به نظر می‌رسد این سریال سعی دارد کودکان را به موضوعاتی چون شکار و کم‌آبی و تأثیر آن‌ها بر زندگی حیوانات حساس کند ولی بیشتر داستان‌ها حول و حوش تجربه‌های بزغاله‌ها و خطراتی که برایشان پیش می‌آید، می‌گذرند.
  سرسفید که یکی از شخصیت‌های اصلی سریال است، کلمات را اشتباه تلفظ می‌کند و می‌تواند برای کوچک‌ترهایی که تازه زبان باز کرده‌اند آموزه‌های نادرستی داشته باشد. همچنین، از بعضی ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات استفاده می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل فهم نباشند؛ حضور و همراهی بزرگ‌ترها در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد. در بعضی قسمت‌ها هم موضوعات ترسناکی وجود دارد؛ مثلاً عقابی بزغاله‌ای را می‌گیرد یا گرگ و شغال آن‌ها را تهدید می‌کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گله‌ای بز کوهی که در منطقه‌ی سرولایت نیشابور زندگی می‌کنند، به‌خاطر شکار بی‌رویه در آن منطقه و کم‌آبی، به سمت کوه‌های بینالود نیشابور کوچ می‌کنند. سرسفید و سرطلا دو بزغاله‌ی برادر و خواهر در این گله‌اند که همراه با مادر و پدرشان، در طول مسیر ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با چه حیواناتی در این سریال آشنا شدید؟ تا به حال این حیوانات را دیده‌اید؟
  شیطنت‌ها و بازی‌های سرسفید را دوست دارید؟ شما اگر جای او بودید در طول مسیر چه بازی‌هایی می‌کردید؟
  به نظر شما سرسفید باید به حرف‌های مادر و پدرش توجه می‌کرد؟ مادر و پدر شما موقع بیرون رفتن از خانه چه توصیه‌هایی به شما می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۱۳۹۵