قصه‌ی ما مثل شد

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی قصه‌ها و ماجراهای مختلف در زندگی مردم یا حیوانات، همراه با آموختن ضرب‌المثل‌های مربوط به آن‌ها

سال: 1386
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بعضی از داستان‌ها شخصیت‌هایی حضور دارند که به بقیه کمک می‌کنند یا خوش‌رفتار و مهربان‌اند.
  موضوعات بعضی از داستان‌ها کودکانه نیستند؛ مثلاً مردی در مورد این‌که پسرش بعد از ۷ تا دختر آمده و به‌خاطر همین خیلی دوستش دارد حرف می‌زند و در ادامه‌ی داستان، دوستش پسر او را به خانه می‌برد تا او را متوجه اشتباهش بکند؛ موضوعی شبیه گروگان‌گیری یا کودک‌ربایی. حرف مردم و قضاوت‌ها و سرزنش‌های آن‌ها و موضوع آبرو در مقابل دیگران در داستان‌های مختلف بارها تکرار می‌شود.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده: پر رو، حسابت رو می‌رسم، پدرم در اومد، بد ذات، ساده‌لوح. لحن خشن و تحقیرآمیز و رفتارهایی برای تحقیر دیگران در بعضی داستان‌ها وجود دارد.
  کودکان در خلال داستان‌ها با ضرب‌المثل‌های مختلف و قصه‌ی آن‌ها آشنا می‌شوند. همچنین کودکان با مجموعه کتاب‌های قصه‌ی ما مثل شد، اثر محمد میرکیانی آشنا می‌شوند.
  بسیاری از قصه‌های پشت ضرب‌المثل‌ها، قصه‌ها و حکایت‌های قدیمی و عامیانه‌ی ایرانی هستند.
  گاهی شخصیت‌ها رفتارهای خشنی دارند؛ مثلاً در یک قسمت لک‌لکی از دست روباه عصبانی می‌شود و او را زخمی می‌کند یا در یک قسمت، مردی فرزند دوستش را به خانه می‌برد تا او را متوجه اشتباهش بکند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این سریال انیمیشنی که با ترکیب تکنیک‌های دوبعدی و سه‌بعدی و با اقتباس از مجموعه کتاب‌های قصه‌ی ما مثل شد، اثر محمد میرکیانی ساخته شده، درباره‌ی مردم یا حیوانات مختلف است که در هر قسمت ماجرایی را تجربه می‌کنند و راوی قصه‌ها بعد از تعریف کردن قصه‌ی آن‌ها، ضرب‌المثلی را که به آن قصه مربوط است هم می‌گوید و بعد توضیح می‌دهد که معنی آن چیست. بعضی از ضرب‌المثل‌هایی که در این سریال معرفی می‌شوند عبارت‌اند از: مهمانی لک‌لک و روباه، درِ دروازه رو می‌شه بست ولی درِ دهان مردم رو نمی‌شه بست، هم پیاز خورد هم چوب خورد هم پول داد، یا اگر خواهی که بر ریشت نخندند بفرما تا خرت محکم ببندند.
  از آن‌جایی که دنیای ضرب‌المثل‌ها کمی انتزاعی است و نیاز دارد تا کلمات و جملات مورداستفاده، به موقعیت‌هایی فراتر از یک موقعیت خاص تعمیم داده شوند، درک آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد؛ البته بسیاری از کودکان از یادگیری و تکرار آن‌ها لذت می‌برند. فضای عموم قصه‌ها به موضوعات زندگی بزرگسالان مربوط است و موضوعاتی مثل قضاوت و سرزنش مردم و آبرو از موضوعات پر تکرار در همه‌ی قسمت‌ها هستند؛ موضوعاتی که نه‌‌تنها در دنیای کودکانه معنایی ندارند، بلکه ممکن است آموزه‌های نادرستی نیز برایشان به همراه داشته باشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های داستانی و ارتباط آن‌ها با ضرب‌المثل‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در هر قسمت راوی سریال، قصه‌ای می‌گوید و در پایان، ضرب‌المثلی را که به قصه مربوط می‌شود تعریف می‌کند و در مورد آن کمی توضیح می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز با چه ضرب‌المثلی آشنا شدید؟ قبلاً آن را نشنیده بودید؟
  شنیدن و یاد گرفتن ضرب‌المثل‌ها را دوست دارید؟ از آن‌ها استفاده می‌کنید؟
  به نظر شما استفاده از ضرب‌المثل‌ها چه فایده‌ای دارد؟ چرا به‌جای توضیح دادن از آن‌ها استفاده می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۹
  سال انتشار ۱۳۸۶