قند و شکر

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و موزیکال از قصه‌های کهن ایرانی، حیوانات و پرندگانی که با مسائلی مواجه می‌شوند و تلاش و زیرکی آن‌ها برای حل مسائل

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از موضوعات هر قسمت، مثل مسخره شدن، دوستی، زیاده‌خواهی، یا پشیمانی موضوعاتی هستند که در جهان کودکان معنا‌دارند. شخصیت‌هایی که عموماً حیوان‌اند نیز کمک می‌کنند تا داستان‌ها برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا و تهدید‌آمیز استفاده می‌شود: کوفتم شد، الان حسابت رو می‌رسم، خاک تو گورم، احمق و...
  کودکان با داستان‌های مختلفی از ادبیات کهن ایران آشنا می‌شوند؛ داستان‌هایی از مرزبان‌نامه، کلیله و دمنه، مثنوی و...
  بنا به ماجراهای هر قسمت، اتفاقاتی چون تعقیب و گریز، زدوخورد و درگیری بین حیوانات مشاهده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، با هدف آشنایی خردسالان با داستان‌ها و شعرهای فارسی تولید شده است. در هر قسمت از آن، یک داستان از داستان‌های کهن ایرانی همچون مرزبان‌نامه، کلیله و دمنه، مثنوی و… به همراه شعر و موسیقی آورده شده است. بیشتر شخصیت‌های این داستان‌ها حیوانات و پرندگان‌اند. در هر قسمت، معمولاً یکی از آن‌ها با مسئله‌ای مواجه می‌شود و سعی می‌کند به تنهایی یا با کمک و همکاری دیگران، راه‌حلی پیدا کند. حقه زدن، تلافی کردن، گول خوردن، همکاری و کمک و دوستی، از موضوعات تکراری در این سریال‌اند. شخصیت‌های حیوانی کمک می‌کنند تا داستان‌ها برای مخاطبین کوچک‌تر هم جذاب و قابل ارتباط باشند.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناک خاصی ندارد، به‌جز تعقیب و گریز و زدوخورد‌های معمول در قصه‌های کهن. اما درک خط سیر داستان‌ها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. زبان تهدید و ناسزا هم در قسمت‌های مختلف شنیده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد اتفاقات و داستان‌های هر قسمت برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  در هر قسمت از سریال، یک داستان از داستان‌های کهن ایرانی همچون مرزبان‌نامه، کلیله و دمنه، مثنوی و… به همراه شعر و موسیقی آورده شده است. بیشتر شخصیت‌های این داستان‌ها حیوانات و پرندگان‌اند. در هر قسمت، معمولاً یکی از آن‌ها با مسئله‌ای مواجه می‌شود و سعی می‌کند به تنهایی یا با کمک و همکاری دیگران، راه‌حلی برای آن پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام‌ یک از این داستان‌ها برایتان جالب‌ترند؟ چه اتفاقاتی در این داستان برایتان جالب بودند؟
  آهنگ‌های این سریال را دوست دارید؟ چه آهنگ‌هایی را یاد گرفتید؟
  کتاب داستان‌های کلیله و دمنه یا مثنوی را که برای بچه‌ها نوشته شده‌اند خوانده‌اید؟ کتاب‌ها را ترجیح می‌دهید یا کارتون را؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۴