قهرمانان تنیس

(The Prince of Tennis)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه درباره‌ی نابغه‌ای تنیس‌باز و تلاش او برای پیروزی بر همه‌ی رقبا، همراه با مضامینی مانند تلاش و شکست‌ناپذیری

سال: 2001
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های بازیکنان تنیس، ارتباط و دوستی آن‌ها با هم، رقابت‌ها و درگیری‌هایشان، میل به برنده شدن و تلاش برای شکست رقبا، همگی از موضوعات معنادار در زندگی نوجوانان‌اند؛ هرچند که در این سریال فضای رقابت، شدید و گاهی منفی و آزاردهنده است. شخصیت‌ها در مسیر مسابقات، احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و شکست و ناکامی و ناامیدی را نیز تجربه می‌کنند.
  چند شخصیت‌ اصلی سریال پرتلاش و مسئول‌اند و برای رسیدن به هدف‌شان تمام انرژی‌شان را صرف می‌کنند و ناامید نمی‌شوند؛ به‌خصوص ریوما که یادگیرنده و سخت‌کوش است و دست از تلاش برنمی‌دارد. شخصیت‌های دیگری حسود و بدجنس‌اند. زنان و دختران هم نقش‌های حاشیه‌ای و صرفاً حمایتگرانه دارند.
  موضوع رقابت جدی و نفس‌گیر برای برنده شدن و قهرمان شدن موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. بعضی از دانش‌آموزان دختر نسبت به بعضی از بازیکنان تنیس احساسات خاص دارند و با دیدن آن‌ها دست‌وپایشان را گم می‌کنند.
  در جریان درگیری‌ها و رقابت‌های بین اعضای تیم، گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تحقیرآمیزی مثل: نادون، بچه پررو، لعنتی، از خود راضی و کله‌شق استفاده می‌شود. آن‌ها در این درگیری‌ها با لحن تند و خشنی با هم صحبت می‌کنند.
  مخاطبان با قوانین و تکنیک‌های ورزش تنیس و نیز با تاکتیک‌هایی که بازیکنان مختلف استفاده می‌کنند آشنا می‌شوند.
  فضای رقابت در این سریال بسیار شدید است و رفتار بازیکنان با هم همراه با درگیری‌ها و کل انداختن‌های زیاد است. گاهی بازیکنان نسبت به خودشان و دیگران رفتارهای خشنی انجام می‌دهند؛ مثلاً یکی راکت را به سمت ریوما پرت می‌کند یا دیگری با راکت به پای خودش آسیب می‌زند. بازیکنان برای برنده شدن به آسیب‌هایی که به بدن‌شان می‌رسد، بی‌توجهی می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که برگرفته از مانگایی به همین نام، نوشته‌ی تاکاشی کونومی است، داستان تنیس‌باز اعجوبه‌ای به نام ریوما ایچیزن است که ۱۲ سال دارد ولی به خاطر توانمندی‌های فوق‌العاده‌اش در تیم زیر ۱۶ سال مدرسه‌‌ی تنیس عضو می‌شود. او که تنیس را از پدرش آموخته، با تلاش و پشتکار زیاد و یاد گرفتن فن‌ها و تاکتیک‌های تازه، به جایگاه برجسته‌ای در تنیس می‌رسد. در این سریال ریوما و دوستانش تلاش می‌کنند تا بهترین باشند و بر رقبایشان پیروز شوند. آن‌ها برای رسیدن به آرزویشان تمرین زیادی می‌کنند و موانع زیادی را از سر راه برمی‌دارند و تا رسیدن به هدف‌شان دست‌بردار نیستند؛ هرچند عمده‌ی این مسئولیت برعهده‌ی ریوماست. فضای این سریال سرشار از رقابت، تلاش برای پیروزی و ثابت کردن توانایی‌های خود به رقباست.
  صحنه‌های خشن و ترسناک مرسوم در این سریال وجود ندارد، اما فضای رقابتی شدید و کل انداختن‌ها و درگیری‌های کلامی زیاد بین بازیکنان می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و اضطراب‌آور باشد یا توسط آن‌ها مورد تقلید قرار گیرد. فضای سریال به ‌شدت پسرانه است و زن‌ها و دختران نقش‌های حاشیه‌ای و صرفاً حمایتی دارند. توضیحات فنی و تخصصی در مورد تنیس هم ممکن است برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد فضای رقابتی داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  ریوما ایچیزن یک اعجوبه‌ی تنیس است که به خاطر توانمندی‌های بی‌نظیرش، با وجود این‌که سن کمی دارد، در تیم زیر ۱۶ سال عضو می‌شود. او که بازی تنیس را از پدرش آموخته، موفق می‌شود توانایی‌هایش را به دیگران اثبات کند و لقب شاهزاده‌ی تنیس را به خود اختصاص دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در شخصیت ریوما هست که برای شما جالب‌اند؟
  این سریال شما را به ورزش کردن یا تمرین کردن در یک رشته‌‌ی ورزشی ترغیب می‌کند؟
  چه کارتون‌هایی مشابه این سریال می‌شناسید؟ انیمیشن این سریال چه تفاوت‌هایی با بقیه‌ی کارتون‌ها دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ورزشی","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ورزشی","درام"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۱