قهرمانان مدرسه

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سه پسر نوجوان نخبه و معلم‌شان، قدرت‌های جادویی آن‌ها و تلاش گروهی‌شان برای رونق دادن به تولید داخلی

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخشی از ارتباط سینا، عرفان و فراز با هم و با معلم‌شان ممکن است برای کودکان معنادار باشد؛ همچنین بعضی از مناسبات بچه‌ها در مدرسه و با همکلاسی‌ها.
  هر سه قهرمان سریال مسئولیت‌پذیر و پرتلاش‌اند و برای رسیدن به هدف‌شان خسته و ناامید نمی‌شوند؛ هرچند گفته می‌شود هر سه نخبه‌اند، قدرت‌های ابرقهرمانی دارند و شبیه بچه‌های معمولی نیستند. آقای کوشان حمایتگر و جدی است و هر زمان بچه‌ها نیاز به کمک داشته باشند از آن‌ها حمایت می‌کند اما همیشه در مقام دانای کل با بچه‌ها برخورد می‌کند و به نظر می‌رسد از خطا و اشتباه مبرا است. حضور زنان و دختران در این سریال کاملاً حاشیه‌ای و کم‌رنگ است.
  موضوع اصلی سریال، نابودی صنایع داخلی به‌خاطر وجود کالاهای خارجی در بازار و اهمیت زنده کردن تولید داخلی است. انداختن مسئولیت این کار بر گردن سه نوجوان، رفتار غیرمسئولانه‌ای است. این رویکرد در مواجهه با موضوع تولید داخلی برای کودکان سنگین و اضطراب‌آور است.
  سودجویان و شخصیت‌های منفی از عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌کنند: متقلب، نادون، دخلش اومده، بدبخت شدم، حساب‌شون رو می‌رسم، بخوره تو سرم، تنبلا، آی کیو، خالی‌بندی، ابله. از کلمات و عبارات بزرگسالانه هم استفاده شده: ایول، دم شما گرم، ای دل غافل، بترکونه، سه‌سوته. آقای کوشان در مورد فرایند تولید و موضوعات وابسته به آن توضیحاتی طولانی همراه با کلمات و اصطلاحات فنی و تخصصی می‌دهد.
  کودکان با موضوع اهمیت استفاده از کالای ایرانی آشنا می‌شوند.
  رفتار رئیس سودجویان خشن است و همیشه در حال تهدید است. گاهی نیز در اثر انتخاب اشتباه، برای مردم اتفاقات بدی می‌افتد؛ مثلاً به‌خاطر پوشیدن لباس دست‌دوم خارجی انگل می‌گیرند و ظاهر ترسناکی پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی سه پسر نوجوان نخبه است که قرار است با کمک معلم مخترع‌شان، وضعیت تولید داخلی را رونق ببخشند. آقای کوشان، معلم حرفه و فن مدرسه، با الهام از نقش‌های معماری ایرانی مدالی تقویت‌کننده اختراع می‌کند و هر تکه را در اختیار یکی از پسران قرار می‌دهد. با کنار هم قرار گرفتن تکه‌های مدال، آن‌ها قدرت‌های جادویی پیدا می‌کنند و توانمندی‌های شخصی هر کدام‌شان که ساخت‌وساز، کامپیوتر و دویدن است، چندین برابر می‌شود. در هر قسمت، با مشاهده‌ی اجناس خارجی در میان مردم و تغییر ذائقه‌ی مردم در مورد کالاهایی که استفاده می‌کنند، مثلاً وقتی لباس مارک‌دار می‌پوشند یا چای خارجی می‌خرند، سه نوجوان به قامت موجودات جادویی در می‌آیند و با ایده‌ها و برنامه‌هایی که از قبل طراحی می‌کنند، نظر مردم را نسبت به کالاها تغییر می‌دهند و سودجویان و قاچاقچیان را شکست می‌دهند.
  موضوع ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد ولی زبان آن سخت و تخصصی است؛ آقای کوشان با توضیحاتی طولانی و اصطلاحاتی فنی در مورد تولید و صنعت حرف می‌زند. تحلیل سریال در مورد این‌که چرا تولید داخلی سقوط کرده، سطحی و غیرواقعی است و در هر قسمت، مقدار زیادی اطلاعات نادرست و تحریف شده در مورد تولید، صنعت، واردات، کالای داخلی و خارجی به کودکان انتقال داده می‌شود. حساس کردن کودکان به اهمیت استفاده از محصولات ایرانی دغدغه‌ی به‌جایی است که می‌تواند برای آن‌ها قابل درک و ارتباط باشد ولی شیوه‌ی پرداختن سریال به این مسئله و انداختن بار مسئولیت رونق تولید بر دوش کودکان، غیرمسئولانه است و ممکن است برای خیلی از کودکان اضطراب‌آور باشد. تأکید سریال روی نخبه بودن و خاص بودن کودکان است و این تصور را القا می‌کند که آدم‌های نخبه، تنها کسانی‌اند که می‌توانند به کشور خدمت کنند و دیگران، ناآگاه و بدرفتارند و باید اصلاح‌شان کرد. مجموعه‌ی این موضوعات، هم می‌تواند کودکان را نسبت به توانایی‌هایشان ناامید کند و هم ممکن است در بعضی از کودکان میل به انتقاد از دیگران را به شکلی بی‌رویه به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در مدرسه‌ی دانشمند یک معلم حرفه‌و‌فن نابغه و مخترع به نام آقای کوشان کار می‌کند که دغدغه‌ی اصلی‌اش از بین رفتن تولید داخلی است. او تصمیم دارد به کمک دانش‌آموزان نخبه‌ی مدرسه، صنعت و کشاورزی کشور را نجات دهد. او برای این منظور مسابقه‌ای برگزار می‌کند. برندگان این مسابقه عرفان، سینا و فرازند. عرفان در ساخت‌وساز، سینا در کامپیوتر و فراز در دومیدانی رتبه‌ی اول را به‌ دست می‌آورند. آقای کوشان آن‌ها را در دفتر کار خود صدا می‌زند و به هر کدام‌شان تکه‌ای از یک مدال تقویت‌کننده می‌دهد. وقتی هر سه تکه‌ی مدال در کنار هم قرار بگیرند، بچه‌ها از قدرتی جادویی برخوردار می‌شوند و می‌توانند چندین برابر حالت معمول از توانایی‌های ذهنی و بدنی‌شان استفاده کنند. آن‌ها در هر قسمت، از قدرت‌های جادویی‌شان برای تغییر نظر مردم در مورد محصولات داخلی و شکست دادن سودجویان استفاده می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌دانید چرا مهم است که کالاهای تولید شده در ایران را استفاده کنیم؟ اگر همیشه از کالاهای خارجی استفاده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟
  به نظر شما در دنیای واقعی بچه‌ها چه کمکی می‌توانند به تولید داخلی بکنند؟
  توضیحات آقای کوشان در مورد تولید و صنعت را متوجه می‌شوید؟ در مورد درستی یا نادرستی اطلاعاتی که به بچه‌ها می‌دهد تحقیق می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۷
  سال انتشار ۱۳۹۴