لالالوپسی

(Lalaloopsy)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی عروسک‌های یک برند مشهور، و ماجراجویی‌ها و تجربه‌های آن‌ها در سرزمینی رنگارنگ و خیالی

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین عروسک‌ها، بعضی از مسائلی که برایشان پیش می‌آید و تلاش جمعی‌شان برای حل مسائل، موضوعات معناداری در دنیای کودکان‌اند.
  همه‌ی عروسک‌ها مهربان و خوش‌رفتارند و در همه حال آماده‌ی کمک کردن به یکدیگرند. آن‌ها به هم احترام می‌گذارند و تفاوت‌های یکدیگر را می‌پذیرند. فضای سریال به شدت دخترانه است و معدود شخصیت‌های پسر، حضوری کمرنگ و حاشیه‌ای دارند.
  مناسبات بین شخصیت‌ها بیشتر از آن‌که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد، بزرگسالانه و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های رایج در مورد زنان است؛ آن‌ها همیشه دغدغه‌ی برگزاری مراسم، هدیه دادن، دعوت از دیگران، زیبا به نظر رسیدن، شیک‌ پوشیدن و سایر موقعیت‌های تشریفاتی و غیرکودکانه را دارند. روابط‌شان با هم نیز همراه با ملاحظه و تعارف و تظاهر است و شباهتی به روابط طبیعی و جاری در میان کودکان ندارد. همچنین، لالالوپسی یک برند مشهور در تولید عروسک‌ است و این سریال نیز برای تبلیغ محصولات این برند تولید شده است. بنابراین تماشای آن ممکن است میل به خرید این عروسک‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  با وجود این‌که قرار است شخصیت‌ها کودک باشند، در بیشتر موقعیت‌ها در مورد موضوعات بزرگسالانه صحبت می‌کنند؛ مثلاً با هم تعارف دارند، تظاهر می‌کنند، برای خوشحال کردن هم دروغ می‌گویند، مدام درباره‌ی ظاهر و زیبایی، ست کردن لباس و کفش و تزئینات یا درباره‌ی تشریفات و مراسم، هدیه دادن و گرفتن حرف می‌زنند. شخصیت‌ها در نسخه‌ی دوبله با لحنی لوس و همراه با ناز حرف می‌زنند؛ لحنی که شباهتی به حرف زدن دختربچه‌ها ندارد. گاهی در مورد موضوعاتی صحبت می‌شود که درک‌شان برای کودکان کوچک‌تر دشوار است؛ مثل موضوعات مربوط به فضا یا بیماری از منظر پزشکان و پرستاران.
  به موضوعاتی مثل مسئولیت‌پذیری، درک احساسات دیگران و کمک به آن‌ها پرداخته می‌شود. البته در قسمت‌های مختلف، اطلاعات غلط آموزشی نیز انتقال داده می‌شود؛ مثل این‌که ماه از پنیر ساخته شده و لاستیکی است، یا این‌که دروازه‌ی آسمان بسته می‌شود. شخصیت‌ها گاهی با مراجعه به کتابخانه و خواندن کتاب‌ها به این اطلاعات غلط می‌رسند. از آن‌جایی که شناخت کودکان خردسال از جهان به‌تدریج در حال شکل گرفتن است و ذهن‌شان، جذب‌کننده‌ی اطلاعاتی است که از پیرامون‌شان دریافت می‌کنند، وجود اطلاعات غلط آموزشی درباره‌ی جهان می‌تواند برداشت‌های نادرستی را در ذهن آن‌ها شکل بدهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که برای تبلیغ عروسک‌های برند لالالوپسی ساخته شده، درباره‌ی سرزمینی خیالی و رنگارنگ به نام لالالوپسی است که عروسک‌هایی مهربان و شاد در آن زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت با مساله‌ای مواجه می‌شوند و با همکاری هم تلاش می‌کنند آن را حل کنند. هر کدام از آن‌ها ویژگی منحصر‌به‌فردی دارد که در حل مسئله از آن استفاده می‌کند. در خلال حل این مسائل، به موضوعاتی مثل دوستی، مسئولیت‌پذیری، یا همدلی با احساسات دیگران پرداخته می‌شود. عروسک‌های لالالوپسی از مواجه شدن با چالش‌ها نگران نمی‌شوند و با روی گشاده و با اعتماد به کمک و همراهی یکدیگر به استقبال آن‌ها می‌روند و روش‌های خلاقانه‌ای برای حل مسائل‌شان پیدا می‌کنند.
  موضوع و صحنه‌ی ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد ولی بخش زیادی از مسائلی که برای شخصیت‌ها پیش می‌‌آید، ارتباطی به تجربه‌های کودکان خردسال ندارند. مناسبات بین شخصیت‌ها نیز، بیشتر از آن‌که به دنیای کودکان مربوط باشد، بزرگسالانه و تداعی کننده‌ی کلیشه‌های رایج در مورد زنان است؛ آن‌ها همیشه دغدغه‌ی برگزاری مراسم، هدیه دادن، دعوت از دیگران، زیبا به نظر رسیدن، شیک‌ پوشیدن و سایر موقعیت‌های تشریفاتی و غیرکودکانه را دارند. روابط‌شان با هم نیز همراه با ملاحظه و تعارف و تظاهر است و شباهتی به روابط طبیعی و جاری در میان کودکان ندارد. فضای سریال به‌شدت منطبق با کلیشه‌های رایج دخترانه است؛ همه چیز صورتی و همراه با زرق و برق است و تأکید و تمرکز روی زیبایی، چه در گفتار و رفتار شخصیت‌ها و چه در تصاویری که به نمایش در می‌آیند، چشم‌گیر و تأثیرگذار است. شخصیت‌ها در یک قسمت تمرین پرنسس شدن می‌کنند و سعی می‌کنند راه رفتن، لباس پوشیدن و حرف زدن‌شان را پرنسسی کنند و برای تماشاگران، رژه‌ی پرنسسی بروند. موضوع مهم دیگری که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که فرم پاهای عروسک‌ها و ایستادن‌شان کاملاً اشتباه و ناسالم است؛ آن‌ها به‌جای این‌که کف پاهایشان را موازی هم روی زمین قرار دهند، زانوهایشان را به هم نزدیک می‌کنند و نوک پنجه‌هایشان را، به شیوه‌ی رایج پرنسسی و مطابق با معیارهای زیبایی صنعت مد در مورد دختران، به سمت داخل قرار می‌دهند؛ این موضوع ممکن است مورد تقلید دختربچه‌ها قرار گیرد. همچنین، لالالوپسی یک برند مشهور در تولید عروسک‌ است و این سریال نیز برای تبلیغ محصولات این برند تولید شده است. بنابراین تماشای آن ممکن است میل به خرید این عروسک‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعاتی که مطرح شد، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سرزمین خیالی و رنگارنگ لالالوپسی، عروسک‌های لالالوپسی زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند، به هم در حل مسائل کمک می‌کنند و چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این سریال را دوست دارید؟ داستان‌هایش را؟ بازی‌های عروسک‌ها با هم را؟ رنگ‌های عروسک‌ها و لباس‌هایشان را؟
  به نظرتان عروسک‌ها چه شباهت‌هایی به بچه‌ها دارند؟ آن‌ها چه کارهایی می‌کنند که شما هم با دوستان‌تان انجام می‌دهید؟
  (اگر کودک عروسک‌های لالالوپسی را می‌شناسد) تا به‌ حال شده بعد از تماشای سریال دل‌تان بخواهد عروسک‌های لالالوپسی را داشته باشید؟ فکر می‌کنید ممکن است سریال برای همین تولید شده باشد؟ به نظرتان چه اتفاقی می‌افتد که بعد از تماشای یک کارتون دل‌مان می‌خواهد وسایل داخل آن کارتون را داشته باشیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۳