لاک‌پشت‌های نینجای نوجوان جهش‌یافته

(Teenage Mutant Ninja Turtles)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی نبرد میان خیر و شر و مبارزه‌ و احساس مسئولیت چهار لاک‌پشت نینجا برای از بین بردن جرم و جنایت

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیاز به داشتن قهرمان‌هایی شکست‌ناپذیر و جسور از موضوعات برجسته در جهان کودکان است. دوستی، همکاری و رقابت بین نینجاها نیز برای کودکان همذات‌پندارانه است.
  نینجاها برای رسیدن به هدف با هم همکاری می‌کنند؛ هدف‌شان هم مبارزه با خلافکاران و برقراری عدالت است. ولی همیشه برای حل مسائل تمایل به خشونت دارند و هر چقدر استادشان سعی دارد آن‌ها را از خشونت دور نگه دارد، باز هم موفق نمی‌شود.
  یکی از لاک‌پشت‌ها به یک زن نینجا علاقه دارد. موضوع مبارزه با موجودات شرور و نقش نینجاها به‌ عنوان مبارز، موضوع کودکانه‌ای نیست. محصولات زیادی با شخصیت لاک‌پشت‌های نینجا در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل احمق، خفه شو، دختره‌ی غرغرو، کله‌پوک و گنده‌بک زیاد استفاده می‌شود. نینجاها با جملات زشت و توهین‌آمیز یکدیگر و دشمنان‌شان را تحقیر و مسخره می‌کنند.
  به نکاتی درباره‌ی هنرهای رزمی، تمرکز و تأثیر آن روی بدن و تربیت بدن پرداخته می‌شود.
  نینجاها مدام در حال مبارزه و جنگ با خلافکاران‌اند. از سلاح‌های رزمی استفاده می‌کنند. گاهی با هم گلاویز می‌شوند و مشت و لگد می‌زنند یا تهدید می‌کنند. غیر از مبارزه با خلافکاران، بین خودشان هم هر مسئله‌ای که پیش می‌آید دست به درگیری و خشونت می‌زنند اما خونریزی در دعواهایشان نیست؛ گاهی از کسانی که می‌کشند، به جای خون، ماده‌ی لزجی خارج می‌شود. در سریال، تعلیق‌های ترسناک هم وجود دارد. نکته‌ی قابل توجه در مورد این سریال این است که قهرمان‌ها همیشه برای غلبه بر دشمنان‌شان از خشونت استفاده می‌کنند و شخصیت‌هایی که قهرمانان با آن‌ها می‌جنگند، همیشه موجوداتی غیرانسانی و بسیار ترسناک و وحشی به تصویر درآمده‌اند که همدلی و همذات‌پنداری با آن‌ها دشوار و اِعمال خشونت علیه‌شان، توجیه‌پذیر و بدون عذاب وجدان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و بر اساس شخصیت‌های کمیک لاک‌پشت‌های نینجا ساخته شده، درباره‌ی چهار لاک‌پشت برادر و جهش‌یافته‌ است که نام‌هایشان را از چهار هنرمند ایتالیایی دوره‌ی رنسانس وام گرفته‌اند. آن‌ها که فنون نینجایی را از یک موش صحرایی می‌آموزند، همیشه در حال یادگیری فنون رزمی و مبارزه با تبهکاران و خلافکاران‌اند. نینجاها در عین این‌که به‌شدت با هم رقابت دارند و سعی دارند در جلب توجه استادشان از هم پیشی بگیرند، زمانی که هدف مشترکی دارند، اختلافات‌شان را کنار می‌گذارند و با تلاش و همکاری با هم موفق می‌شوند تبهکاران را شکست دهند. تأکید سریال بر این است که تلاش و کار گروهی آدم را به نتیجه می‌رساند و همیشه باید چیزهایی آموخت و آن آموخته‌ها را در عمل به کار گرفت. خیر و شر در داستان‌های سریال به‌‌روشنی از هم تفکیک شده‌اند و شخصیت‌های بد فرصت تغییر و اصلاح ندارند.
  سریال پر از صحنه‌های زد و خورد و مبارزه‌ی بدنی است. نینجاها مدام در حال مبارزه و جنگ با خلافکاران‌اند، از سلاح‌های رزمی استفاده می‌کنند، گاهی با هم گلاویز می‌شوند و مشت و لگد می‌زنند و یکدیگر را تهدید یا تمسخر می‌کنند. آن‌ها غیر از مبارزه با خلافکاران، وقتی بین خودشان هم مسئله‌ای پیش می‌آید، دست به درگیری و خشونت می‌زنند. نکته‌ی قابل توجه در مورد این سریال و فیلم‌ها و سریال‌های مشابه این است که قهرمان‌ها همیشه برای غلبه بر دشمنان‌شان از خشونت استفاده می‌کنند و شخصیت‌هایی که قهرمانان با آن‌ها می‌جنگند، همیشه موجوداتی غیرانسانی و بسیار ترسناک و وحشی به تصویر درآمده‌اند. این موضوع، همدلی و همذات‌پنداری با آن‌ها را دشوار می‌کند و اِعمال خشونت علیه‌شان را، توجیه‌پذیر و بدون عذاب وجدان. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی ۴ لاک‌پشت جهش‌یافته‌ی انسان‌گون است که با هم برادرند و فنون نینجایی را از یک موش صحرایی به نام مستر اسپیلینتر که مانند خودشان جهش‌یافته و انسان‌گون است، می‌آموزند. آن‌ها در فاضلاب نیویورک بزرگ شده‌اند و همیشه در حال یادگیری فنون رزمی از استادشان و مبارزه با تبهکاران و خلافکاران‌اند. هر کدام از این برادران ویژگی‌هایی دارند؛ لئوناردو سردسته و ماهر است، مایکل آنجلو شوخ و دست و پا چلفتی است، داناتلو باهوش و فنی است و رافائل تندخو و احساساتی. قهرمانان با سربندهای رنگی برای مبارزه با هیولاها و بیگانگان، از راه‌های فاضلاب خارج می‌شوند و آگاه نیستند که همه‌ی حرکات‌شان به ‌وسیله‌ی یک موجود شوم از گذشته‌ی مستر اسپیلینتر رصد می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  استاد چه الگویی برای نینجاها است و چه چیزهایی را در عمل به آن‌ها یاد می‌دهد؟ نینجاها راهنمایی‌های او را جدی می‌گیرند؟
  خشونت در این سریال نسبت به بقیه‌ی فیلم و سریال‌هایی که دیده‌اید چقدر است؟ به نظرتان روی بچه‌ها چه تاثیراتی دارد؟
  آیا محصولات این سریال را صرفاً به‌خاطر این‌که تصویر نینجاها روی آن‌هاست می‌خواهید یا واقعاً نیاز دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲