لو بائو بِی

(Luo Bao Bei)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی ماجراجویانه درباره‌ی دختربچه‌ای با تخیل قوی، تجربه‌های او در کنار خانواده و دوستانش و کمک گرفتن از دوست خیالی‌اش در مواجهه با ناکامی‌ها

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لوبابِی مثل عموم بچه‌های هم‌سن و سالش، همیشه در حال بازی و ماجراجویی است و در کنار خانواده و دوستانش زندگی شاد و پرماجرایی دارد. او در موقعیت‌های مختلفی که تجربه می‌کند، با مسائلی مواجه می‌شود که احساس شکست و ناکامی می‌کند. در این مواقع، سر و کله‌ی دوست خیالی او که یک خرس صورتی است، پیدا می‌شود. لوبابِی با خرس به دنیای خیالی‌اش می‌رود و اتفاقات را جوری پیش می‌برد که احساس خوبی داشته باشد. او بعد از برگشتن به واقعیت، احساس بهتری دارد و توانایی بیشتری برای مواجه شدن با مسائلش پیدا می‌کند. رابطه‌ی لوبابِی با والدین و مادربزرگ و پدربزرگش هم به او کمک می‌کند تا احساس امنیت کند و بهتر بتواند با موقعیت‌هایی که خوشایندش نیستند کنار بیاید. احساسات و تجربه‌های لوبابِی، برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادارند.
  لوبابِی دختری شاد و باروحیه است که تخیلی قوی دارد و همیشه در حال بازی و یادگیری است. رابطه‌ی او با خانواده و دوستانش محترمانه است و وقتی کار اشتباهی انجام می‌دهد عذرخواهی می‌کند. او با استفاده از تخیلش، همیشه به خودش کمک می‌کند تا از پس چالش‌های زندگی روزمره‌اش بربیاید. والدین لوبابِی و پدربزرگ و مادربزرگش، بزرگسالانی مهربان و حمایتگرند که وقتی لوبابِی به کمک‌شان نیاز دارد، در کنار او هستند. آن‌ها با روی خوش و رفتار جدی و نرم‌شان به لوبابِی کمک می‌کنند چالش‌هایش را پشت سر بگذارد. خرس صورتی دوستی وفادار است که هیچ وقت لوبابِی را تنها نمی‌گذارد. او همیشه به لوبابِی کم می‌کند در موقعیت‌هایی که احساس ناراحتی می‌کند، راهی پیدا کند تا دید تازه‌ای به ماجرا داشته باشد و نسبت به خودش احساس خوبی پیدا کند.
  از چند کلمه و عبارت توهین‌آمیز استفاده شده: نادون، حسود، افتضاح، شرم‌آور و بیچاره.
  در قسمت‌های مختلف سریال و در قالب ماجراهایی که برای لوبابِی و دیگران پیش می‌آید، به موضوعاتی مثل شناخت و بیان احساسات، توانایی حل مسئله و مهارت‌های ارتباط با دیگران پرداخته می‌‌شود. لوبابِی به عنوان شخصیتی که نماد شهر پکن است، در برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی شهری در کشور چین، مورد استفاده قرار گرفته است.
  اتفاقات سریال در شهر پکن از کشور چین رخ می‌دهد و بعضی از عناصر فرهنگی این کشور مثل غذاها یا سبک زندگی خانواده‌ها مثل زندگی در کنار پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، به نمایش درآمده است.
  گاهی برای لوبابِی اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناخوشایند باشند؛ مثلا تنها از خانه بیرون می‌رود یا در خیالاتش موجودات ترسناکی تصور می‌کند. بعضی از کارهای خودش هم باعث نگرانی‌اش می‌شوند؛ مثلا دکه‌ی عمویش را به هم می‌ریزد و عمو عصبانی می‌شود. او گاهی با دوستانش دعوا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی ماجراها و اتفاقات روزمره‌ی زندگی دختربچه‌ای به نام لوبابِی است که با مادر، پدر، مادربزرگ و پدربزرگش در شهر پکن چین زندگی می‌کند. او در هر قسمت درگیر موضوعی تازه می‌شود که ذهنش را مشغول می‌کند؛ مثلا اصرار دارد حتما به گردش برود و مادر و پدرش نمی‌توانند او را همراهی کنند یا می‌خواهد برای مدرسه، با دوستش کاردستی درست کند، ولی با او به توافق نمی‌رسد و بین‌شان تنش و دعوا پیش می‌آید. هر وقت لوبابِی نمی‌تواند با موقعیتی که در آن قرار گرفته، کنار بیاید، به دنیای تخیلش پناه می‌برد و با کمک دوست خیالی‌اش که یک خرس صورتی است، توانایی مواجه شدن با مسئله‌اش را پیدا می‌کند و با احساس خوبی به دنیای واقعی برمی‌گردد. بزرگ‌ترهای زندگی لوبابِی افرادی حمایتگر و مهربان‌اند و رابطه‌ی خوبی با او دارند. آن‌ها به او کمک می‌کنند احساساتش را بشناسد و برای حل مسائلش، راه‌های مناسبی پیدا کند.
  گاهی برای لوبابِی اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند باشند؛ مثلا کاردستی مشترک با دوستش را خراب می‌کند و دوستش عصبانی می‌شود یا در تخیلاتش، موجود ترسناکی می‌بیند. همچنین والدین باید توجه داشته باشند که بعضی از تجربه‌های لوبابِی مثل تنها بیرون‌ رفتن از خانه، تجربه‌های مناسبی برای کودکان پیش از دبستان نیستند. خوب است درباره‌ی این موقعیت‌ها با بچه‌ها گفتگو شود. تماشای این سریال برای کودکان بزرگ‌تر از ۴ سال پیشنهاد می‌شود. کودکان کوچک‌تر از ۴ سال بهتر است سریال را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لوبابِی دختری هفت‌ساله است که با مادر و پدر و مادربزرگ و پدربزرگش زندگی می‌کند. او دو دوست صمیمی به نام‌های تیمی و فِی دارد و هر روز در کنار خانواده، دوستان و گربه‌ی مورد علاقه‌اش به بازی و ماجراجویی می‌رود. هر وقت لوبابِی احساس ناکامی می‌کند یا از چیزی ناراحت است، دوست خیالی‌اش که یک خرس صورتی است، به سراغش می‌آید و به او کمک می‌کند تا احساس خوبی پیدا کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه مسئله‌ای برای لوبابِی پیش آمد؟ او چگونه توانست مسئله‌اش را حل کند؟ شما وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شوید، چگونه آن را حل می‌کنید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟
  به نظرتان خرس صورتی چه وقت‌هایی به دیدن لوبابِی می‌آید؟ او چه کمکی به لوبابِی می‌کند؟
  فکر می‌کنید چرا تیمی و فی دوستان صمیمی لوبابِی هستند؟ شما دوست صمیمی دارید؟ با هم چه کارهایی انجام می‌دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۱۲
  کشور سازنده چین، انگلستان
  استودیو Cloth Cat Animation، Magic Mall، Rough Draft Korea
  بازیگران چینگ-هه هوانگ، گوک ون، هانا برنِت
  سال انتشار ۲۰۱۸