لیزا و پل

(Lisa and Paul)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی رابطه‌ی دوستانه‌ بین یک بچه‌ قورباغه و یک جوجه لک‌لک و تجربه‌ها و سفرهای ماجراجویانه‌ی آن‌ها در کنار هم

سال: 1993
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی لیزا و پل و دوستی عمیق بین‌شان و تجربه‌هایی که هر روز در کنار هم می‌کنند، برای کودکان همذات‌پندارانه‌ است.
  لیزا و پل دوستان خوبی‌اند و همیشه هوای هم را دارند. ارتباط آن‌ها با موجودات دیگر نیز دوستانه است. آن‌ها نسبت به طبیعت اطراف‌شان حساس‌اند و برای مراقبت از آن تلاش می‌کنند.
  گاهی از کلمات ناسزا مثل دست‌ و‌ پا چلفتی یا بی‌رحم استفاده می‌شود.
  کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی حیوانات و ویژگی‌هایشان و نیز رابطه‌ی بین حیوانات مختلف در چرخه‌ی حیات آشنا می‌شوند.
  در موقعیت‌های مختلف، حیوانات در معرض خورده شدن توسط دشمنان‌شان قرار می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی رابطه‌ی دوستی بین یک بچه‌ قورباغه و یک جوجه لک‌لک است که برخلاف وضعیت غریزی و طبیعی‌شان که قورباغه باید غذای لک‌لک باشد، با هم دوست می‌شوند و زندگی ماجراجویانه‌ای را در کنار هم آغاز می‌کنند. هر قسمت از این سریال، ماجرای سفرهای این دو به نقاط مختلف جهان و آشنایی با حیوانات مختلف و زندگی‌های متفاوت آن‌هاست و هم‌زمان، رابطه‌ی صمیمی و حمایتگرانه‌ی آن‌ها با هم و تلاش برای ثابت کردن به اطرافیان که می‌توانند با وجود دشمنی غریزی بین‌شان، با هم دوست باشند.
  موضوع رابطه‌ی بین شکار و شکارچی در قسمت‌های مختلف این سریال تکرار می‌شود؛ همیشه حیواناتی هستند که به حیوانات دیگر به چشم طعمه نگاه می‌کنند. البته به این موضوع خیلی عادی و طبیعی پرداخته شده و موقعیت‌ها خیلی ترسناک یا خشن به نظر نمی‌رسند. راوی داستان بخش‌های زیادی از ماجراها را تعریف می‌کند و خیلی وقت‌ها از عبارات یا جملاتی استفاده می‌کند که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل فهم نباشند و درک خط سیر داستان‌ها را برایشان دشوار کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پل قورباغه‌ی کوچکی است که کنار دوستانش در برکه‌ای زندگی می‌کند. روزی لک‌لک بزرگی به برکه می‌آید و پل را برای فرزندش لیزا می‌برد تا بخورد. اما لیزا با دیدن قورباغه از او خوشش می‌آید و دلش نمی‌آید او را بخورد. از آن به بعد، پل و لیزا دوستان نزدیک هم می‌شوند و با هم به ماجراجویی می‌روند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما قورباغه و لک‌لک می‌توانند با هم دوست باشند؟
  تا به حال دوستی داشته‌اید که مادر و پدرتان از دوستی با او خوشحال نباشند؟ چگونه دوستی با او را ادامه دادید؟
  لیزا و پل با هم چگونه رفتار می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟ شما با دوستان‌تان چطور رفتار می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید دوست‌شان دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۹۳