ماجراجویی در پاریس

(Miraculous: Tales of Ladybug & Cat Noir)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختر و پسری نوجوان و ماجراهای آن‌ها در تبدیل شدن به ابرقهرمان و مبارزه با شرارت‌های یک ابرشرور

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ابرقهرمان شدن مریدنت و آدرین و همکاری آن‌ها برای مقابله با شرارت، رازی که هر دو پیش خودشان نگه داشته‌اند، عشقی که به نظر می‌رسد بین‌شان در جریان است، روابط آن‌ها با خانواده و دوستان‌شان و بسیاری از تجربه‌هایی که می‌کنند، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  مریدنت دختری مهربان و خوش‌رفتار است که اگر مسئولیتی به عهده بگیرد، سعی می‌کند آن را به‌خوبی انجام دهد. ارتباط او با خانواده و دوستانش، خوب و محترمانه است. آدرین پسری مودب و مهربان است و او هم با دیگران با احترام رفتار می‌کند. آن‌ها در نقش‌های ابرقهرمانی‌شان مصمم و مسئول‌اند و برای رسیدن به هدف، به‌خوبی با هم همکاری می‌کنند.
  شخصیت‌های نوجوان، به‌خصوص دخترها، مدام در تلاش برای جلب توجه جنس مخالف‌اند. مریدنت و آدرین نسبت به هم احساسات خاصی دارند و مریدنت همیشه سعی دارد توجه آدرین را به خود جلب کند. دختران دیگر هم بر سر آدرین با او رقابت می‌کنند. دختران، اندام‌هایی کشیده و لاغر و مطابق با استانداردهای مرسوم در مورد بدن زنانه دارند و لباس‌هایی تنگ می‌پوشند. گاهی دختران نوجوان برای رسیدن به خواسته‌هایشان برای پسرها عشوه‌گری می‌کنند. از تصاویر بعضی شخصیت‌های نوجوان برای تبلیغ محصولات استفاده می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: کله‌پوک، احمق، ضدحال، نادون، نابودتون می‌کنم، مسخره. لحن شخصیت‌ها در موقعیت‌های مبارزه تند و خشن است.
  داستان‌های این سریال در شهر پاریس اتفاق می‌افتند و به بعضی بناهای تاریخی این شهر، از جمله برج ایفل یا قصر بزرگ، و نیز به صنعت مد در این شهر اشاره می‌شود.
  در همه‌ی قسمت‌ها هاک ماث نقشه‌ای می‌کشد و یکی از اهالی شهر را تبدیل به ابرشرور می‌کند. ابرشرور با مردم بدرفتاری می‌کند و دختر کفشدوزکی و پسر گربه‌ای با آن‌ها مبارزه می‌کنند؛ مبارزه‌‌های آن‌ها به آسیب فیزیکی یا خون و خونریزی ختم نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است و در فارسی، ماجراجویی در پاریس نام گرفته، درباره‌ی دختر و پسری نوجوان به نام‌های مریدنت و آدرین است که هر کدام رازی دارند که هیچ کس از آن باخبر نیست؛ آن‌ها می‌توانند تبدیل به ابرقهرمان شوند و با شرارت‌های یک موجود شیطانی که مردم شهر پاریس را تبدیل به ابرشرور می‌کند، مبارزه کنند. مریدنت و آدرین که در زندگی انسانی، احساسات خاص و عاشقانه‌ای نسبت به هم دارند، در زندگی ابرقهرمانی هم به هم علاقه‌مندند و سعی دارند توجه یکدیگر را به خود جلب کنند. مریدنت، شبیه خیلی از دخترهای نوجوان همسن‌وسالش، در عین این‌که دوست دارد به آدرین ابراز علاقه کند، از این کار خجالت می‌کشد و همیشه عقب‌نشینی می‌کند اما دوستش، آلیا او را همراهی می‌کند و به او قوت قلب می‌دهد تا به آدرین نزدیک شود. ابرقهرمانی‌های مریدنت و آدرین خیلی ساده و کودکانه‌اند ولی دنیای تجربه‌هایشان کاملاً نوجوانانه و متناسب با احساسات و دغدغه‌های نوجوانان است.
  در همه‌ی قسمت‌ها بین ابرقهرمان‌ها و ابرشرورها درگیری و مبارزه رخ می‌دهد ولی مبارزه‌ها به آسیب و خونریزی ختم نمی‌شوند و زیاد ترسناک نیستند. فضای مجموعه خیلی نوجوانانه است؛ شخصیت‌های نوجوان، به‌خصوص دخترها، برای جلب توجه جنس مخالف با هم در رقابت‌‌اند. دختران، اندام‌هایی کشیده و لاغر و مطابق با استانداردهای مرسوم در مورد بدن زنانه دارند و لباس‌هایی تنگ می‌پوشند. دو دختری که در نقش‌های حاشیه‌ای و در سایه‌ی شخصیت‌های اصلی به تصویر درآمده‌اند، هر دو عینک دارند و به عنوان دخترانی غیرجذاب معرفی می‌شوند. گاهی دختران نوجوان برای رسیدن به خواسته‌هایشان برای پسرها عشوه‌گری می‌کنند. همچنین، بعضی شخصیت‌های نوجوان برای عکاسان صنعت مد و تبلیغات ژست می‌گیرند. تماشای این مجموعه برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختر و پسری نوجوان به نام‌های مریدنت و آدرین، همراه با خانواده و دوستان‌شان در شهر پاریس زندگی می‌کنند. هر دوی آن‌ها این قابلیت را دارند که هنگاهی که ابرشروری به نام هاک ماث شهر و مردم را تهدید می‌کند، به ابرقهرمان تبدیل شوند؛ مریدنت تبدیل به دختر کفشدوزکی می‌شود و آدرین به پسر گربه‌ای. هیچ یک از آن‌ها از هویت واقعی دیگری خبر ندارد و خانواده و دوستان آن‌ها هم از این‌که تبدیل به ابرقهرمان می‌شوند بی‌خبرند. هاک ماث همیشه در تلاش است قدرت‌های این دو را با استفاده از پروانه‌های جادویی‌اش که آکوما نام دارند، بدزدد. او به آکوماها انرژی منفی تزریق می‌کند تا مردم شهر را به ابرشرور تبدیل کنند. اما هر بار، دختر کفشدوزکی و پسر گربه‌ای موفق می‌شوند با همکاری هم شهر را از دست شرارت‌های هاک ماث محافظت کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان داستان‌های این سریال بیشتر به درد کودکان می‌خورد یا نوجوانان؟ شما چه چیزی در این سریال را دوست دارید؟
  روابط بین شخصیت‌ها برای شما جالب‌اند؟ به روابط شما و دوستان‌تان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟
  به نظرتان پیام این سریال چیست؟ هدف از ساخت آن چیست؟ چه چیزهایی می‌توان از آن یاد گرفت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۵