ماجراهای اطلسی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری کوچک و تنها با والدینی شاغل، تلاش او برای پیدا کردن دوست و غلبه بر احساس تنهایی

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی اطلسی و تلاش او برای دوست پیدا کردن، شاغل بودن والدینش و احساس تنهایی او می‌تواند برای خیلی از کودکان قابل ارتباط باشد.
  اطلسی شاد و مهربان است و برای پیدا کردن دوست و غلبه بر تنهایی امیدش را از دست نمی‌دهد.
  زبان والدین در بعضی موقعیت‌ها سرزنش‌آمیز است.
  موجودی به نام سایه‌ی تنهایی در سریال حضور دارد و همیشه مزاحم فعالیت‌های اطلسی است. ظاهر او و مزاحمت‌هایش ممکن است برای بعضی از کودکان ناخوشایند باشد. اطلسی و دوستانش برای غلبه بر سایه‌ی تنهایی با او خشن رفتار می‌کنند و از کارشان لذت می‌برند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی زندگی دختربچه‌ای به نام اطلسی است که به خاطر شاغل بودن والدینش، هر روز تنها در خانه می‌ماند. او از تنهایی خوشش نمی‌آید و می‌خواهد دوست پیدا کند. تنهایی در این سریال در قالب یک شخصیت منفی، با ظاهری ناخوشایند، به نام سایه‌ی تنهایی به تصویر درآمده که همیشه اطلسی را دنبال می‌کند و دلش نمی‌خواهد او با کسی دوست باشد اما اطلسی تمام تلاشش را می‌کند، تا این‌که بالاخره دوستی خیالی پیدا می‌کند. او با تکه‌ای از رنگین‌کمان دوست می‌شود و هر روز با او بازی و فعالیت می‌کند. در ۵ قسمتی که از این سریال تولید شده، رویکرد مشخصی دنبال نمی‌شود؛ هر قسمت فضا و ماجرای مستقلی دارد اما حلقه‌ی اتصال همه‌ی قسمت‌ها، تلاش اطلسی برای فرار کردن و خلاص شدن از دست سایه‌ی تنهایی است.
  حضور سایه‌ی تنهایی با ظاهری ناخوشایند و تلاش مداوم او برای مداخله در فعالیت‌های اطلسی، لحظات شاد و خوش سریال را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ ضمن این‌که به نظر می‌رسد همه باید از نابود شدن تنهایی خوشحال باشند و اطلسی و دوستانش از هر روشی برای حذف او استفاده می‌کنند. وقتی او زمین می‌خورد، له می‌شود یا آسیب می‌بیند، بقیه خوشحال می‌شوند و لذت می‌برند؛ احساسی که طبیعتاً باید به مخاطب هم دست بدهد. انگار که چون تنهایی ناخوشایند است، مجازیم با او هر رفتاری بکنیم. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اطلسی دختر کوچولویی است که به‌خاطر شاغل بودن والدینش، همیشه در خانه تنهاست. او به دنبال دوست می‌گردد تا بتواند بر سایه‌ی تنهایی غلبه کند. سایه‌ی تنهایی موجود بدجنسی است که دلش نمی‌خواهد اطلسی با کسی دوست باشد اما اطلسی بالاخره در خیالش با تکه‌ای از رنگین‌کمان دوست می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان اطلسی نسبت به سایه‌ی تنهایی چه احساسی دارد؟ شما نسبت به سایه‌ی تنهایی چه احساسی دارید؟ شما هم گاهی احساس تنهایی می‌کنید؟ فکر می‌کنید تنهایی احساس ناخوشایندی است؟
  فکر می‌کنید اطلسی می‌تواند دوست واقعی پیدا کند؟ فرق دوست واقعی و خیالی چیست؟
  شما دوست خیالی دارید؟ با او چه بازی‌هایی می‌کنید؟ با دوستان واقعی‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["فانتزی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۳۹۵