ماجراهای الیوت

(Elliot Moose)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و ماجراجویانه از تجربه‌های روزمره‌ی یک گوزن کوچک و دوستانش، کنجکاوی‌های همیشگی آن‌ها و سفرهای اکتشافی‌شان برای شناخت جهان

سال: 1998
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های الیوت و دوستانش، ارتباط و دوستی بین‌شان و ماجراهایی که هر روز تجربه می‌کنند، مثل دوستی و بازی، کنجکاوی، اشتباه کردن، و حل کردن مسائل روزمره، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  الیوت و دوستانش همگی کنجکاو و شادند. آن‌ها دوستان خوبی برای یکدیگرند، رفتارشان با هم محترمانه است و در مواقع نیاز به هم کمک می‌کنند.
  کودکان از خلال داستان‌ها با اسامی حیوانات مختلف، بعضی از ویژگی‌هایشان و نیز با طبیعت و بعضی از پدیده‌های طبیعی آشنا می‌شوند.
  در بخش کارتونی گاهی اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً شخصیت‌های بدجنسی حضور دارند و برای الیوت و دیگران دردسر درست می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که در دو بخش عروسکی و کارتونی ساخته شده، الهام گرفته از مجموعه کتاب‌هایی نوشته‌ی آندریا بک است. هر قسمت از این سریال چهار بخش دارد که دو بخش از آن‌ها عروسکی و دو بخش دیگر کارتونی‌اند. ماجراهای این بخش‌ها از هم مستقل‌اند و مثل قسمت‌های مختلف یک مجموعه‌اند. داستان‌ها درباره‌ی بچه‌گوزنی به نام الیوت است که با دوستانش در جایی به نام خانه‌ی بزرگ زندگی می‌کنند. آن‌ها ارتباط خوبی با هم دارند و چیزهای زیادی از هم یاد می‌گیرند. الیوت عاشق ماجراجویی و اکتشاف است و با همراهی دوستانش، به سفرهای خیالی زیادی می‌رود. آن‌ها در ماجراجویی‌هایشان، با مسئله‌های کوچکی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنند. این سریال کودکان را ترغیب می‌کند تا درباره‌ی دنیای اطراف‌شان کنجکاو باشند و با یکدیگر نیز ارتباط خوبی برقرار کنند. دوستی، ماجراجویی و شناخت و بیان احساسات، از موضوعات پررنگ در این سریال است.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ کرده است. هر قسمت از این سریال که از چند بخش تشکیل شده، طولانی است و ممکن است تماشای همه‌ی بخش‌ها در یک وعده، کودکان کوچک‌تر را خسته کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچکتر از ۵ سال آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  الیوت بچه‌گوزنی است که در کنار دوستانش میمون، شیر، خرس و دیگران، ماجراهای هیجان‌انگیزی را تجربه می‌کند. آن‌ها عاشق ماجراجویی و اکتشاف‌اند و در بازی‌های خیالی‌شان به جاهای مختلفی سفر می‌کنند و چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز الیوت و دیگران به کجا سفر کردند؟ در سفرشان با چه چیزهای تازه‌ای مواجه شدند؟
  بخش عروسکی این سریال را دوست دارید یا بخش کارتونی‌اش را؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌ها و فعالیت‌هایی می‌کنید؟ چطور به هم نشان می‌دهید با هم دوست هستید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۹۹۸