ماجراهای اُسکار

(Oscar's Oasis)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مارمولکی در صحرا و ماجراجویی‌ها و شیطنت‌های او در کنار چند موجود صحرایی دیگر

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های شخصیت‌ها، تعقیب و گریزهایشان، کشف‌ها و کنجکاوی‌هایشان، ارتباط‌شان با هم و دعواها و همکاری‌هایشان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  اُسکار عاشق یک مارمولک مؤنث است و نگاه‌های معناداری بین آن‌ها رد و بدل می‌شود.
  در این سریال، بعضی از حیوانات صحرا مثل مارمولک، کرکس، روباه صحرایی و کفتار و نیز طبیعت و پوشش گیاهی منطقه‌ای بیابانی نمایش داده می‌شوند.
  ضربه خوردن، افتادن، پرت شدن و له شدن در هر قسمت اتفاقات رایجی است. شیوه‌ی اصلی تعامل شخصیت‌ها با هم آزارگرانه و همراه با خشونت است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی شیطنت‌ها و ماجراجویی‌های چند حیوان بامزه است که در منطقه‌ای بیابانی، شبیه به صحرای آفریقا زندگی می‌کنند. شخصیت اصلی، مارمولکی است که همیشه در جستجوی آب و مگس است ولی هر بار که چیزی برای خوردن پیدا می‌کند، یا سر و کله‌ی دیگر ساکنان بیابان پیدا می‌شود یا بدشانسی می‌آورد و خوراکی‌اش را از دست می‌دهد. به نظر می‌رسد این سریال صرفاً برای سرگرمی ساخته شده؛ شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های شخصیت‌ها، تعقیب و گریزهایشان، رقابت‌هایشان با هم و دعواها و همکاری‌هایشان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. همچنین، تماشای سریال می‌تواند فرصتی فراهم کند تا اعضای خانواده درباره‌ی حیوانات ساکن مناطق بیابانی، و نیز طبیعت و پوشش گیاهی این مناطق با هم گفتگو کنند.
  ضربه خوردن، افتادن، پرت شدن و له شدن در هر قسمت بارها اتفاق می‌افتد و شیوه‌ی اصلی تعامل شخصیت‌ها با هم آزارگرانه و همراه با خشونت است ولی بامزه بودن و خنده‌دار بودن این اتفاقات باعث می‌شود تماشای آن‌ها خوشایند و حتی لذت‌بخش باشد و ممکن است در کودکان کوچک‌تر برداشت نادرستی از ارتباط با دیگران ایجاد کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اُسکار مارمولکی است که در بیابانی ناشناخته زندگی می‌کند. او معمولاً در جستجوی آب و غذاست اما هر بار که چیزی پیدا می‌کند، از خوردن آن ناکام می‌ماند. او گاهی سعی می‌کند تخم‌های پرندگان را بدزدد یا از توی زباله‌هایی که آن‌جا روی هم تلنبار شده‌اند چیزی پیدا می‌کند و با آن سرگرم می‌شود. سه شخصیت دیگر، یعنی روباهی صحرایی به نام پاپی، کرکسی به نام باک و کفتاری به نام هارچی نیز همان‌ جا زندگی می‌کنند و در پیدا کردن آب و غذا با اُسکار در رقابت‌اند. آن‌ها گاهی از اُسکار برای رسیدن به مقاصدشان سوءاستفاده می‌کنند ولی اغلب، وقتی که منافع مشترکی با او داشته باشند، با او همکاری می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  موجوداتی را که در این سریال حضور دارند می‌شناسید؟ درباره‌ی محل زندگی آن‌ها چیزی می‌دانید؟ کدام را از نزدیک دیده‌اید؟
  سراسر این سریال صحنه‌ی زدوخورد و افتادن و پرت شدن و له شدن است. به نظرتان چرا تماشای این صحنه‌ها برای ما خوشایند و جالب است؟ چه چیزهای دیگری در این سریال را دوست دارید؟
  فکر می‌کنید تماشای این سریال چه تأثیری روی شما می‌گذارد؟ بعد از تماشای هر قسمت چه احساسی دارید؟ دوست دارید چکار کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۱۱