ماجراهای این‌ور آب

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای شاد و کنجکاو، و تجربه‌های روزمره‌ی او در کنار خانواده و دوستانش

سال: 1398
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سامان پسربچه‌ای شاد و کنجکاو است که سؤالات زیادی دارد و می‌خواهد از همه چیز سر دربیاورد. کنجکاوی‌های او گاهی برای خودش و دیگران دردسر درست می‌کند. او عاشق بازی کردن با دوستانش است و هر وقت هم که تنهاست، خودش با وسایل مختلف شروع به ساخت‌وساز و بازی می‌کند. بسیاری از موقعیت‌هایی که سامان و دوستانش در آن‌ها قرار می‌گیرند و تجربه‌های آن‌ها در خانه و مدرسه و در ارتباط با بزرگ‌ترها می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  سامان کنجکاو و باروحیه است. او صادقانه و با خوشرویی سعی دارد پاسخ پرسش‌هایش را پیدا کند. ارتباط و رفتار او با دیگران، چه دوستانش باشند و چه بزرگ‌ترها، مهربانانه و همراه با احترام و مسئولیت‌پذیری است. دوستان سامان هم همگی خوش‌رفتار و مودب‌اند و در عین این‌که سرشار از شیطنت و بازیگوشی‌اند، برای دیگران احترام قائل‌اند و نسبت به آن‌ها احساس مسئولیت می‌کنند. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال، از والدین سامان گرفته تا معلم مدرسه و ریش‌سفید، همگی افرادی خوش‌بین، خوش‌رفتار و حمایتگرند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز به ندرت استفاده شده: چرا شلوغش کردی؟، نشونت می‌دم، پسره‌ی لوس. بزرگ‌‌ترها گاهی از کلمات و عباراتی استفاده می‌کنند که به دنیای کودکان بی‌ارتباط‌اند: عیال مربوطه، خدا مرگم بده.
  در خلال داستان‌های سریال به موضوعات مختلفی از جمله شناخت و پذیرش خود، همدلی با دیگران، توجه و احترام به انسان‌ها و طبیعت و موضوعات فردی و اجتماعی دیگری از این دست پرداخته می‌شود.
  گاهی سامان کارهای خطرناکی می‌کند؛ مثلاً اره را برمی‌دارد و به تیغه‌ی آن دست می‌زند، یا وسایل را جوری روی هم می‌چیند که ممکن است سقوط کنند، یا تنهایی از درخت بالا می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی زندگی ساکنان سرزمینی خیالی به نام این‌ور آب است. در این سرزمین، پسربچه‌ای شاد و بازیگوش به نام سامان، در کنار مادر و پدر و دوستانش زندگی می‌کند. او مثل بقیه‌ی بچه‌ها به مدرسه می‌رود و آن‌جا هم چیزهایی یاد می‌گیرد و هم با بچه‌ها بازی می‌کند. سامان در خانه هم به بازی‌ها و شیطنت‌هایش ادامه می‌دهد و گاهی والدینش را از شدت شیطنت‌ها و فعالیت‌هایش عاصی می‌کند. اما مادر و پدر در نهایت با او مهربان و خوش‌رفتارند و ارتباط سامان هم با آن‌ها همراه با عشق و احترام است. ساکنان سرزمین اینور آب در کنار هم با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با همکاری با هم و نیز با مشورت‌هایی که از پیرمردی به نام ریش‌سفید می‌گیرند، مسائل‌شان را رفع و رجوع کنند.
  فضای سریال شاد و خوش رنگ و آب است و موضوع و موقعیت ترسناک و خشن خاصی در آن دیده نمی‌شود؛ به‌جز گاهی که سامان بازی‌های خطرناکی می‌کند یا به وسایلی مثل اره دست می‌زند. بعضی از قسمت‌ها به دغدغه‌های بزرگ‌ترها، به‌خصوص والدین، در مورد کودکان یا رفتارهای نادرست آن‌ها با فرزندان‌شان می‌پردازند و بیشتر از این‌که به کودکان ارتباط داشته باشند، برای بزرگ‌ترها مناسب‌اند. همچنین، در بعضی قسمت‌ها رفتار سامان با دختر همسایه‌شان کلیشه‌ای است؛ مثلاً بازی‌های دخترانه‌ی او را مسخره می‌کند. با وجود این‌که به نظر می‌رسد قصد سریال صرفاً نمایش این رفتارها در بین کودکان دبستانی است ولی از آن‌جایی که خیلی گذرا از روی آن‌ها رد می‌شود، ممکن است منجر به دامن زدن به آن‌ها، به‌خصوص در میان پسربچه‌ها شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در هر قسمت را پیدا کنند.

  چکیده داستان

  سامان پسربچه‌ی شاد و بازیگوشی است که همراه خانواده‌اش در سرزمین خیالی این‌ور آب زندگی می‌کند. پدرش آهنگر و مادرش خانه‌دار است. او و دوستانش، تورج، کیوان، فراز و سیمین، در هر قسمت با ماجرای تازه‌ای مواجه می‌شوند و چیزهای زیادی یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی را در این سریال دوست دارید؟ به نظرتان با بقیه‌ی کارتون‌های ایرانی چه تفاوت‌هایی دارد؟
  چه ویژگی‌هایی در سامان برای شما جالب‌اند؟ فکر می‌کنید این‌ها ویژگی‌های مهمی در زندگی‌اند؟ چه کمکی به ما می‌کنند؟
  به نظر شما ارتباط سامان با مادر و پدرش چگونه است؟ شما ارتباط آن‌ها را می‌پسندید؟ ارتباط شما با مادر و پدرتان چگونه است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲
  مدت زمان ۱۸
  سال انتشار ۱۳۹۸