ماجراهای بلیپی

(Blippi Wonders)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای کنجکاو و ماجراجویی‌های او برای پیدا کردن پاسخ سوالاتش

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بلیپی کنجکاو و ماجراجوست و سوالات زیادی برایش پیش می‌آید. بیشتر سوالات او درباره‌ی موضوعاتی است که در دنیای کودکان معنادارند و ممکن است برای خیلی از آن‌ها سوال ایجاد کنند؛ مثلاً رنگ‌های رنگین‌کمان از کجا می‌آیند، چرا بستنی آب می‌شود، برف چطور درست می‌شود، زنبورها چگونه عسل تولید می‌کنند.
  بلیپی پرانرژی و باروحیه است و برای پیدا کردن جواب سوالاتش تلاش می‌کند. کنجکاوی‌های او بی‌پایان است و در مواجهه با هر پدیده‌ی تازه‌ای درباره‌ی آن سوال می‌کند. موجودات مختلفی که بلیپی با آن‌ها مواجه می‌شود حمایتگر و خوش‌رفتارند و با آغوش باز به بلیپی کمک می‌کنند تا به جواب برسد.
  بلیپی و بقیه‌ی شخصیت‌ها از کلمات زیادی استفاده می‌کنند که ممکن است برای کودکان خردسال نامفهوم و سنگین باشند: مواد مذاب، ماگما، فوران، گدازه، کومولوس،‌ هشتگ، تفکیک، تجزیه، منجمد، کریستال. در بعضی قسمت‌ها شخصیتی باد معده خارج می‌کند یا آروغ می‌زند.
  در هر قسمت بلیپی با سوالی علمی مواجه می‌شود و برای پیدا کردن پاسخ آن اقدام می‌کند. او در پایان هر قسمت پاسخ را بار دیگر تکرار می‌کند تا در خاطرش بماند. پاسخ‌های او اغلب از جنس اطلاعات‌اند؛ مثلاً اطلاعاتی درباره‌ی آب شدن بستنی در گرما، چگونگی تولید عسل، انواع موجودات اقیانوس، ساخته شدن برف.
  در هر قسمت اتفاقاتی برای بلیپی می‌افتند که از آن‌جایی که پیامدی به همراه ندارند ممکن است برای کودکان خردسال، آموزه‌ی نادرستی درباره‌ی مراقبت از خود و خطرات احتمالی موقعیت‌های مختلف داشته باشند؛ مثلاً مصالح از بالای ساختمان سقوط می‌کنند. ماشین بلیپی در خزه‌های کف اقیانوس گیر می‌افتد. بلیپی وارد دهان یک وال می‌شود. در کوهستان بهمن ریزش می‌کند. ماشین بلیپی از آسمان به زمین سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال ماجراهای بلیپی، نسخه‌ی انیمیشنی ویدیوهای آموزشی بلیپی است که از سال ۲۰۱۴ تولید و روی یوتیوب و سایر پلتفرم‌های پخش ویدیو به اشتراک گذاشته می‌شدند. در این سریال، بلیپی پسربچه‌ای است که همیشه در ماشین همه‌کاره‌اش نشسته و در کنار دستیارش در حال ماجراجویی برای پیدا کردن پاسخ سوالاتش است. او در هر قسمت با توجه به موقعیتی که در آن قرار می‌گیرد با سوالی مواجه می‌شود و سوالش را بلند به زبان می‌آورد. بعد به موقعیتی می‌رود که به پیدا کردن پاسخ کمک می‌کند. شخصیت‌هایی در آن موقعیت که ممکن است حیوانات یا اجزایی از طبیعت باشند به سوال او به صورت تصویری و کلامی پاسخی کوتاه می‌دهند. در پایان هم بلیپی پاسخ را دوباره تکرار می‌کند و از دستیارش می‌خواهد آن را ذخیره کند.
  بعضی از موقعیت‌هایی که بلیپی با آن‌ها مواجه می‌شوند در دنیای واقعی خطراتی به همراه دارند؛ مثلاً سقوط از بلندی، ولی در این سریال برای شخصیت‌ها هیچ اتفاق ناخوشایند نمی‌افتد. این موضوع ممکن است برای کودکان خردسال آموزه‌ی نامناسبی درباره‌ی مراقبت از خود به وجود بیاورد. همچنین، موضوعات مورد سوال بلیپی عموماً موضوعات علمی هستند و پاسخ‌هایشان اطلاعاتی هستند که باید به حافظه سپرده شوند. انتقال این حجم بالای اطلاعات که گاه ممکن است دقیق هم نباشند یا برداشت نادرستی از آن‌ها صورت بگیرد، می‌تواند برای کودکان خردسال نامناسب باشد؛ به‌خصوص این‌که پاسخ‌ها ساده و کوتاه‌اند و بلیپی برای پیدا کردن آن‌ها تلاش خاصی نمی‌کند، بلکه کسی را پیدا می‌‌کند تا سوالش را از او بپرسد. او خیلی وقت‌ها حتی از ماشین‌اش پیاده نمی‌شود. چنین روشی ممکن است کنجکاوی کودکان برای کشف و جستجوگری را تحت الشعاع قرار دهد و آن‌ها را علاقه‌مند به پاسخ‌های سریع و آسان کند. در عین حال سریال می‌تواند برای کودکانی که سوالاتی مشابه بلیپی دارند جالب باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۳ تا ۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات هر قسمت گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ای کنجکاو به نام بلیپی، سوار بر ماشین همه‌کاره‌اش و همراه با دستیارش دیبو، در هر قسمت با سوالی مواجه می‌شود و سراغ پیدا کردن جواب می‌رود. ماشین بلیپی می‌تواند او را به هر جایی که می‌خواهد ببرد. او در پایان هر قسمت جواب سوالش را پیدا می‌کند و آن را برای دستیارش تکرار می‌کند تا آن را ذخیره کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  سوالی که در این قسمت برای بلیپی پیش آمده بود برای شما هم پیش آمده؟ شما برای پیدا کردن پاسخ سوالات‌تان چه کارهایی می‌کنید؟
  موضوعاتی که بلیپی درباره‌ی آن‌ها ماجراجویی می‌کند برایتان جالب‌اند؟ دوست دارید چه سوالات و موضوعات دیگری به این برنامه اضافه شوند؟
  بعد از تماشای این قسمت چه احساسی داشتید؟ دوست داشتید چه کاری انجام دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۳
  استودیو Moonbug Entertainment
  سال انتشار ۲۰۲۱