ماجراهای بهادر

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی موش‌های ساکن در یک مغازه، کم‌فروشی فروشنده و تلاش و همکاری موش‌ها برای جبران بدعهدی‌های مغازه‌دار

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط موش‌ها با هم و بعضی از شیطنت‌ها و تجربه‌هایشان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  موش‌ها مهربان و مسئول‌اند. آن‌ها برای حل کردن مسائل به هم کمک می‌کنند و وقتی برای آدم‌ها هم مسئله‌ای پیش بیاید، همیشه آماده‌ی کمک کردن‌اند. صداقت، شجاعت و همکاری در بین همه‌ی موش‌ها دیده می‌شود.
  بعضی موضوعات داستان‌ها به دنیای کودکان ربطی ندارند؛ مثلاً میرزا کم‌فروشی می‌کند یا در حالی که پول دارد، به طلبکارش می‌گوید ندارد یا در مورد نخوردن حق یتیم حرف می‌زند.
  بخش زیادی از گفتگوهای بین میرزا و مشتری‌هایش برای کودکان معنادار و قابل فهم نیستند: کف دستم مو می‌بینی بکن، باید دستش رو رو کنیم، غم به دل‌تون راه ندید، نمی‌خواستم به کسی رو بندازم، زن یتیم‌دار، حاضر نیستم مال یتیم تصاحب کنم، اومدی و نسازیا. بخشی از این گفتگوها هم همراه با توهین است: چرا حالیت نیست؟ چی از جونم می‌خوای؟ من امروز پولت می‌کنم.
  کودکان با فضای زندگی در محله‌های قدیم یا در بعضی روستاهای امروز، و پوشش و ظاهر افراد و مناسبات بین مغازه‌دار و مشتری آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً میرزا سر بدهی با مشتری‌هایش گلاویز می‌شود یا مشتری با عصبانیت با او رفتار می‌کند. میرزا هر از گاهی یکی از موش‌ها را می‌گیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی گروهی از موش‌هاست که در سوراخی در یک مغازه‌ی خواروبار فروشی زندگی می‌کنند. فروشنده‌ی مغازه که میرزا نام دارد، کم‌فروش و خسیس است. موش‌ها که همیشه شاهد رفتارهای او با مشتری‌ها هستند، سعی می‌کنند با کمک هم و با کشیدن نقشه‌هایی، اشتباهات و بدعهدی‌های او را جبران کنند و مشتری‌ها را به حق‌شان برسانند. میرزا هم که از دست موش‌ها شاکی و عصبانی است، همیشه در تلاش است آن‌ها را از بین ببرد. شجاعت و صداقت موش‌ها و تلاش و همکاری‌شان برای رسیدن به نتیجه، همیشه بر نقشه‌های میرزا پیروز می‌شود. موسیقی و ترانه هم از بخش‌های پرتکرار در این سریال است که سعی شده بخشی از پیام‌ هر داستان، از این طریق انتقال داده شود.
  غیر از درگیری‌ها و گلاویز‌ شدن‌های روزمره‌ی میرزا با مشتری‌هایش، موضوع ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد؛ این درگیری‌ها هم همیشه و با کمک موش‌ها ختم به خیر می‌شوند. اما گفتگوهای بین میرزا و مشتری‌ها سرشار از عبارات و جملات بزرگسالانه و غیر قابل ارتباط برای کودکان است. این گفتگوها، علاوه بر این که حاوی بعضی مفاهیم توهین‌آمیزند، به خاطر ناآشنا بودن و سنگین بودن‌شان ممکن است ارتباط کودکان با داستان‌ها را تحت‌ تأثیر قرار دهند و کودکان را خسته و دلزده کنند. موضوعات بعضی از داستان‌ها، مثل کم‌فروشی هم موضوعات بزرگسالانه‌ای هستند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سوراخی در گوشه‌ی یک مغازه‌ی خواروبار فروشی تعدادی موش زندگی می‌کنند. صاحب مغازه که فردی کم‌فروش و خسیس است، از حضور این موش‌ها که خوراکی‌های مغازه را می‌خورند شاکی است و همیشه سعی دارد آن‌ها را از بین ببرد. موش‌ها هم در تلاش‌اند مشتری‌های مغازه‌ را از کم‌فروشی‌های مغازه‌دار مطلع کنند و با نقشه‌هایی، آن‌ها را به حق‌شان برسانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز موش‌ها چگونه توانستند به مشتری‌ها کمک کنند؟ آن‌ها بدون کمک هم می‌توانستند موفق شوند؟
  به نظر شما موش‌ها نسبت به میرزا چه احساسی دارند؟ آن‌ها می‌توانند با هم دوست شوند؟
  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ همه‌ی گفتگوهای بین شخصیت‌ها را متوجه می‌شوید؟ وقتی جمله‌ای را نمی‌فهمید چکار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۸۹