ماجراهای تام سایر

(The Adventures of Tom Sawyer)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه درباره‌ی پسربچه‌‌ای شاد و خیال‌پرداز، دوستی او با پسربچه‌ای بی‌خانمان و ماجراجویی‌های بی‌پایان آن‌ها در کنار هم

سال: 1980
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی‌ها و سر به هوایی‌های تام، ارتباط و دوستی بین او و هاک، ماجراجویی‌های آن‌ها در دهکده و در طبیعت و دردسرهایی که برای خودشان درست می‌کنند، ارتباط میان تام و خاله و دخترخاله‌اش و بخش زیادی از تجربه‌های تام در کنار کوچک‌ترها و بزرگ‌ترها، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  تام شاد و پرانرژی و خوش‌بین است. او مثل خیلی از بچه‌ها سربه‌هوا و خیال‌پرداز است و از درس و مدرسه خوشش نمی‌آید. او در عین حال، مهربان و مسئول است و هر جا که بتواند، از دیگرانی که نیاز به کمک دارند، حمایت می‌کند. با وجود این‌که در آن دوران با سیاه‌پوستان بدرفتاری می‌شود، تام با آن‌ها نژادپرستانه رفتار نمی‌کند. او با خیلی از سیاهپوستان دوست است و وقتی برایشان مسئله‌ای پیش می‌آید به آن‌ها کمک می‌کند. هاک دوست وفاداری برای تام است و در همه‌ی موقعیت‌های سخت در کنار او می‌ماند. تام و هاک بسیاری از مسائل را با کمک و حمایت هم حل می‌کنند. خاله پالی در‌ عین حالی که سخت‌گیر و جدی است، مهربان و حمایتگر است و از صمیم قلب تام را دوست دارد. او نسبت به هاک هم، که خانواده و دوستی ندارد، مادرانه رفتار می‌کند. ماری، دخترخاله‌ی تام هم مهربان و مسئول است و در موقعیت‌های زیادی که تام به دردسر می‌افتد هوای او را دارد.
  در نسخه‌ی اصلی، تام با یکی از همکلاسی‌هایش رابطه‌ای عاشقانه دارد و با او نامزد می‌‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. در داستان به موضوعاتی چون برده‌داری، انتقام یا اعدام اشاره می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  لحن شخصیت‌ها در ارتباط با سیاه‌پوستان، در خیلی از موقعیت‌ها تحقیرآمیز یا خشن است.
  داستان به موضوع برده‌داری در قرن نوزدهم میلادی در جنوب آمریکا، رفتارهای مردم با بردگان و تفاوت‌های زندگی آن‌ها با سفیدپوستان می‌پردازد. همچنین، کودکان با رمان «ماجراهای تام سایر» اثر مارک تواین آشنا می‌شوند.
  داستان در آمریکای قرن نوزدهم اتفاق می‌افتد و به سبک زندگی مردم در آن دوران، پوشش و ظاهر افراد و تفاوت زندگی اشراف و فقرا اشاره می‌شود.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی در سریال وجود دارد؛ از جمله این‌که سیاه‌پوستان مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند، شلاق می‌خورند یا به آن‌ها شلیک می‌شود. تام خود را در موقعیت‌های خطرناک زیادی قرار می‌دهد و در ماجراجویی‌هایش با هاک، خطرات زیادی برایشان پیش می‌آید. یک بار او و هاک شاهد قتلی توسط یک سرخپوست تنومند و ترسناک‌اند و تمام مدت دلهره دارند که اگر موضوع را لو بدهند، قاتل آن‌ها را اذیت خواهد کرد. بعدها که تام در دادگاه علیه قاتل واقعی شهادت می‌دهد، قاتل از دادگاه فرار می‌کند و در اواخر داستان به سراغ تام می‌آید تا انتقام بگیرد. تام و هاک در مدرسه تنبیه می‌شوند؛ البته همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که با اقتباس از رمان ماجراهای تام سایر، اثر مارک تواین ساخته شده، درباره‌ِ‌ی پسربچه‌ای به نام تام است که همراه اقوامش در دهکده‌ای در جنوب آمریکا زندگی می‌کنند. او که پسری پرانرژی و خوش‌قلب است و همیشه در حال جست‌وخیز و کشف و کنجکاوی است، به همراه دوست بی‌خانمانش، هاکلبری فین، هر روز به ماجراجویی در دل طبیعت می‌رود. آن‌ها در این ماجراجویی‌ها، یا برای خود و دیگران دردسرهایی درست می‌کنند یا به مردم در حل کردن مسائل‌شان کمک می‌کنند. اتفاقات این سریال در آمریکای قرن نوزدهم میلادی رخ می‌دهند؛ زمانی که برده‌داری در آمریکا رواج دارد و سفیدپوستان با سیاه‌پوستان بدرفتاری می‌کنند و از آن‌ها بهره‌کشی می‌کنند؛ بخشی از تجربه‌های تام و هاک در ارتباط با همین موضوع است. تام و هاک رفتار نژادپرستانه‌ای با سیاه‌پوستان ندارند و وقتی آن‌ها به دردسر می‌افتند، سعی می‌کنند هر طور شده به آن‌ها کمک کنند. تام و هاک در بسیاری از این موقعیت‌ها ناگزیر می‌شوند دروغ بگویند یا چیزهایی را از دیگران پنهان کنند.
  سریال صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله این‌که تام و هاک مدام در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند و به دردسر می‌افتند. در یک قسمت، آن‌ها شاهد قتلی در قبرستان‌اند که از ترس قاتل، آن را از دیگران پنهان می‌کنند و مدام به این موضوع و عواقبش فکر می‌کنند. بعد از این‌که تام راضی می‌شود تا علیه قاتل در دادگاه شهادت بدهد، قاتل فرار می‌کند و بعدها به سراغ تام می‌رود تا انتقام بگیرد اما همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند و برای شخصیت‌های اصلی داستان اتفاق تلخ و ناگواری پیش نمی‌آید. در داستان به موضوعاتی چون برده‌داری، انتقام یا اعدام اشاره می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند می‌توانند فرصتی باشند برای آشنایی با دوران‌هایی از تاریخ که چنین رفتارهایی در دنیا رواج داشته‌اند. موضوع مهم درباره‌ی این سریال این است که به خاطر رابطه‌ی عاشقانه‌ای که بین تام و دختر همکلاسی‌اش وجود دارد، بخش‌های زیادی از سریال حذف یا سانسور شده و همه‌ی قسمت‌های آن به فارسی دوبله نشده‌اند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تام سایر پسر نوجوانی است که با برادرخوانده، خاله و دخترخاله‌اش (در دوبله، عمه و دخترعمه معرفی می‌شوند) در دهکده‌‌ای در حاشیه‌ی رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی زندگی می‌کنند. او که پسری خیالباف و ماجراجوست، دوستی صمیمی به نام هاکلبری فین دارد که هر روز با او به گشت‌وگذار و اکتشاف در طبیعت می‌رود. در عموم این ماجراجویی‌ها برای آن‌ها خطراتی پیش می‌آید و خودشان یا دیگران به دردسر می‌افتند؛ مثلاً گاهی شاهد اتفاقاتی هستند که نباید درباره‌ی آن‌ها به کسی چیزی بگویند یا در جریان ماجراهایی قرار می‌گیرند که زندگی‌شان را به خطر می‌اندازند. تام و هاک از همه‌ی این اتفاقات سربلند و سلامت بیرون می‌آیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه موضوعاتی در این داستان برای شما تازگی داشتند؟ به نظرتان زندگی تام با زندگی امروز شما چه تفاوت‌هایی دارد؟
  دوست دارید جای یکی از شخصیت‌های این سریال باشید؟ شخصیت و رفتارهای کدام یک از آن‌ها برایتان جالب‌تر است؟
  از این داستان چه چیزهایی در مورد برده‌داری فهمیدید؟ در مورد آن چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان انسان‌ها حق دارند انسان‌هایی را به خاطر تفاوت در رنگ پوست‌شان به بردگی بگیرند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۸۰