ماجراهای تاینی تون

(Tiny Toon Adventures)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دو خرگوش بامزه و دوستان‌شان، و ماجراهای هر روزه‌شان در ارتباط با دیگران

سال: 1990
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کمدی در فضایی بزرگسالانه و گاه با شوخی‌های زننده اتفاق می‌افتد اما در برخی قسمت‌ها شخصیت‌ها برای بهبود روابط دوستی‌شان تلاش می‌کنند؛ روابط بین آن‌ها و شیطنت‌های همیشگی‌شان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  مردان انحناهای برجسته‌ی بدن زنان را دید می‌زنند و زنان از زنانگی‌شان برای جلب توجه مردان و تأثیر گذاشتن روی آن‌ها استفاده می‌کنند. عموم زنان بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق‌آمیز دارند و لباس‌های کمی پوشیده‌اند. بعضی از شخصیت‌ها سیگار می‌کشند. این سریال یکی از چندین سریال زیرمجموعه‌ی لونی تونز است و تماشای آن می‌تواند مخاطبان را به دنبال کردن همه‌ی سریال‌های مربوط به این شخصیت‌ها ترغیب کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن متعددی استفاده شده: لیاقتم رو ندارن، حالم به هم خورد، با تبر می‌افتم دنبالت، بند تنبونی، تنت می‌خاره، مسخره، مخ‌شون تعطیله، بزنید به چاک، زشت، بی‌ادب، پاچه‌خاری، خاک به سرم، جهنم و ضرر. بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  خشونت کارتونی در طول سریال در جریان است و معمولاً پیامدی برای شخصیت‌ها به همراه ندارد. افتادن، تصادف و برخورد، سقوط، انفجار، برق‌گرفتگی، قلدری و زدوخورد و تغییر شکل‌های عجیب‌غریب در همه‌ی قسمت‌ها وجود دارد. در بعضی قسمت‌ها از تفنگ و سایر سلاح‌های گرم هم استفاده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، با اقتباس از شخصیت‌های سریال‌های لونی تونز ساخته شده است. در این سریال دو شخصیت اصلی، دو خرگوش به نام‌های باستر و بابز هستند که طی ماجراهایی وارد داستان می‌شوند و همراه با یک اردک و یک خوک، اتفاقات بامزه‌ای را رقم می‌زنند. در این سری، شخصیت‌های قبلی لونی تونز بزرگ شده‌اند و نقش استادان شخصیت‌های جوان‌تر را ایفا می‌کنند. تمام تلاش بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها این است که چگونه بامزه و سرگرم‌کننده باشند. به نظر می‌رسد این سریال هدف دیگری غیر از سرگرمی ندارد و به‌سختی می‌توان پیام یا نکته‌ی مثبتی در داستان‌ها و در ارتباط بین شخصیت‌ها پیدا کرد.
  خشونت کارتونی در طول سریال در جریان است و معمولاً پیامدی برای شخصیت‌ها به همراه ندارد. تصادف و برخورد، سقوط، انفجار، برق‌گرفتگی، قلدری و زدوخورد و تغییر شکل‌های عجیب‌غریب در همه‌ی قسمت‌ها وجود دارد. در بعضی قسمت‌ها از تفنگ و سایر سلاح‌های گرم هم استفاده می‌شود. بخش عمده‌ی شوخی‌های بین شخصیت‌ها بزرگسالانه و زننده و همراه با توهین و تحقیر است. تصویری که از زنان به نمایش درآمده کلیشه‌ای و جنسیت‌زده است؛ به این معنی که زنان بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق‌آمیز دارند، لباس‌های کمی پوشیده‌اند و از زنانگی‌شان برای جلب توجه مردان و رسیدن به خواسته‌هایشان استفاده می‌کنند. همچنین، این سریال یکی از چندین سریال زیرمجموعه‌ی لونی تونز است و تماشای آن می‌تواند مخاطبان را به دنبال کردن همه‌ی سریال‌های مربوط به این شخصیت‌ها ترغیب کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در این سری از ماجراهای تاینی تون، دو خرگوش به نام‌های باستر و بابز شخصیت‌های اصلی هستند که همراه با دیگر شخصیت‌های بامزه‌ی سریال، یعنی اردکی به نام پلاکی و خوکی به نام همتون در شهر خیالی آکم آکرس زندگی می‌کنند. شخصیت‌های اصلی سریال لونی تونز در این سری، استادان دانشگاه آکم هستند و سعی دارند به تاینی تون‌های جوان یاد بدهند که چگونه بامزه باشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال درباره‌ی تصورات قالبی یا کلیشه‌ای چیزی شنیده‌اید؟ در این سریال چه کلیشه‌ها یا تصورات قالبی‌ای وجود دارد؟ شخصیت‌های دختر و زن در این سریال چگونه تصویر شده‌اند؟ هیچ‌ یک از آن‌ها محکم و مستقل به نظر می‌رسند؟
  به نظرتان چرا سریال‌های مختلفی با شخصیت‌های این سریال ساخته شده‌اند؟ شما کدام یک از این سریال‌ها را ترجیح می‌دهید؟
  همه‌ی شوخی‌های بین شخصیت‌ها را متوجه می‌شوید؟ به نظرتان این سریال بیشتر برای کودکان ساخته شده یا بزرگ‌ترها؟ چه چیزهایی در آن برای کودکان مناسب‌اند؟ چه چیزهایی برای کودکان مناسب نیستند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۹۰