ماجراهای تی‌تی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی موجودی فرازمینی و سفرهای او به زمین، آشنا شدن او با حیوانات مختلف و کمک به آن‌ها در پذیرفتن خودشان

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط حیوانات با هم و با تی‌تی، و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه‌اند. هرکدام از حیوانات ویژگی‌ای دارد که دوستش ندارد و با کمک تی‌تی آن ویژگی را تغییر می‌دهد؛ موضوعی که شاید برای بسیاری از کودکان قابل ارتباط باشد.
  تی‌تی با دیگران رفتار دوستانه و محترمانه‌ای دارد. او دوست دارد حیوانات مختلف را بشناسد و با آن‌ها دوست شود و هر زمان کسی نیاز به کمک داشته باشد دریغ نمی‌کند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم مهربان و حمایتگرند و در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: ای بدبو، می‌خورمت، دروغ می‌گی، نادون، جرئت داری بیا. لحن خشن و تمسخرآمیز هم گاهی استفاده می‌شود. تی‌تی هربار که به زمین می‌آید برای صحبت با حیوانات لازم است فرکانس صدایش را با آن‌ها هماهنگ کند. او هر بار این جمله را تکرار می‌کند که ممکن است برای خردسالان قابل درک نباشد.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی حیوانات و برخی ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوند. همچنین، به شناخت خود و ویژگی‌های مختلف‌شان و پذیرش خودشان، همان‌طور که هستند، ترغیب می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند: تی‌تی راسو را پرت می‌کند در آب، روباه می‌خواهد حیوانات مختلف را بخورد، مارها تی‌تی را تهدید می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای سفر یک موجود فرازمینی به نام تی‌تی است که در هر قسمت با سفینه‌اش به جنگلی پا می‌گذارد و هر بار سعی می‌کند یکی از حیوانات جنگل را بشناسد و با او دوست شود. در این مسیر او متوجه می‌شود که هر حیوانی از یک ویژگی‌اش دل خوشی ندارد و تی‌تی با قدرت جادویی‌اش به او کمک می‌کند تا آن ویژگی را تغییر دهد. اما در طول داستان و با اتفاقاتی که می‌افتد، حیوان متوجه می‌شود که آن ویژگی چقدر برایش لازم است و دوباره از تی‌تی می‌خواهد او را به حالت اولش برگرداند. تی تی هر بار برای برگرداندن‌شان به وضع اول، از آن‌ها می‌خواهد تکرار کنند: می‌خوام خودم باشم. تأکید این سریال روی پذیرفتن خود با همه‌ی ویژگی‌های مثبت و منفی است و می‌خواهد به کودکان یادآوری کند که همه‌ی ویژگی‌های ما جایی به درد می‌خورند و وجودشان دلیلی دارد. کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی از ویژگی‌های حیوانات مختلف نیز آشنا می‌شوند.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت است و غیر از بعضی صحنه‌ها که روباه به حیوانات دیگر حمله می‌کند یا نقشه‌ی خوردن آن‌ها را می‌کشد، روابط بقیه‌ی حیوانات با هم دوستانه است. یکی از بخش‌های تأثیرگذار سریال، رابطه‌ی تی‌تی با مادرش است که در سیاره‌شان زندگی می‌کند. تی‌تی هربار که با موقعیت ناشناخته‌ای مواجه می‌شود، با مادرش تماس می‌گیرد و با او مشورت می‌کند. مادر نیز با صبوری و مهربانی او را راهنمایی می‌کند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تی‌تی موجودی فرازمینی است که با سفینه‌ی فضایی‌اش به زمین می‌آید تا موجودات زمینی را بشناسد و با آن‌ها دوست شود. او با قدرت جادویی‌اش می‌تواند آرزوهای حیوانات را برآورده کند و هر بار به خواست یکی از حیوانات، یکی از ویژگی‌های آن‌ها را تغییر می‌دهد. در طول داستان، حیوان متوجه می‌شود که آن ویژگی برای ادامه‌ی زندگی‌اش لازم است و تی‌تی دوباره او را به حالت اول برمی‌گرداند و برمی‌گردد به سیاره، پیش مادرش.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز با چه حیوانی آشنا شدید؟ قبلاً این حیوان را می‌شناختید؟ تا به حال آن را از نزدیک دیده‌اید؟
  اگر تی‌تی می‌توانست آرزوی شما را برآورده کند، از او چه می‌خواستید؟ ویژگی‌ای دارید که بخواهید تغییر دهید؟ اگر آن ویژگی تغییر کند چه اتفاقاتی ممکن است برایتان بیفتد؟
  به نظر شما این کارتون چه پیامی برای ما دارد؟ شما از آن چه می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۷