ماجراهای جدید پیتر پن

(The New Adventures of Peter Pan)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفرهای دختری نوجوان به ناکجاآباد، تجربه‌ی رویدادهای مختلف و به دست آوردن توانمندی در مواجهه با مسائل روزمره

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وندی در زندگی واقعی‌اش با مسائلی مواجه می‌شود که برای خیلی از کودکان همذات‌پندارانه‌اند؛ مثل زور شنیدن از والدین، یا دعوا و درگیری با برادرها. در ناکجاآباد هم وندی و برادرانش با تجربه‌های مختلفی چون ماجراجویی و شگفتی، دوستی، رقابت، ناامیدی، تنهایی، حسادت و شکست روبه‌رو می‌شوند.
  وندی مهربان و عاقل است و در موقعیت‌های مختلف سعی می‌کند به راه‌حل فکر کند و از دیگران هم حمایت کند. پیتر پن کنجکاو و ماجراجوست و دوست دارد دیگران را هم در تجربه‌هایش سهیم کند. او برای خوشحال کردن وندی و برادرانش تلاش زیادی می‌کند. پیتر پن، تینکربل، وندی و بقیه‌ی کودکان، در موقعیت‌های سختی که برایشان پیش می‌آید از هم حمایت می‌کنند.
  تینکربل بدنی دارد که با کلیشه‌های مرسوم در مورد بدن زنان هماهنگ است و همیشه سر پیتر پن به وندی حسادت می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌شود: خباثت، بدجنسی، نادون، بی‌لیاقت، احمق، ازخودراضی، بی‌عرضه. لحن شخصیت‌های منفی با وندی و دیگران خشن و تهدیدآمیز است.
  این سریال سرشار از صحنه‌های زدوخورد و درگیری و تعقیب و گریز بین پیتر پن و کاپیتان هوک است. زدن و پرت کردن و آسیب رساندن با وسایل گوناگون، در قسمت‌های مختلف اتفاق می‌افتد. در ماجراجویی‌های کودکان در ناکجاآباد خطرات زیادی برایشان پیش می‌آید؛ مثلاً درخت ناکجاآباد دو پسربچه را با طناب آویزان می‌کند، نوچه‌ی کاپیتان هوک کودکان را می‌دزدد، کاپیتان هوک بچه‌ها را مجبور به تمیز کردن کشتی می‌کند و می‌خواهد آن‌ها را جلوی کوسه‌ها بیندازد. کاپیتان هوک با نوچه‌اش بدرفتاری می‌کند، ملوان‌ها به سمت پیتر شلیک می‌کنند، پیتر و کاپیتان با هم درگیر می‌شوند و می‌خواهند هم را از بین ببرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماجراهای جدید پیتر پن یک سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است که با الهام از قطعه‌ی موسیقی، رمان و انیمیشن پیتر پن ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختری نوجوان به نام وندی است که در لندن زندگی می‌کند و در زندگی روزمره و خانوادگی‌اش با مسائل مختلفی روبه‌روست و هر بار با کمک دوست جادویی‌اش، پیتر پن، و دو برادر کوچک‌تر خود به سرزمین رؤیایی ناکجاآباد سفر می‌کند. ماجراها هر بار از خانه‌ی وندی آغاز می‌شوند و او را در حالی می‌بینیم که با والدین یا برادرانش به مسئله خورده و غمگین یا کلافه است. او در هر قسمت با سفر به ناکجاآباد، اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کند و خطرهای زیادی را پشت سر می‌گذارد. وندی در این سفرها فرصت پیدا می‌کند از مسئله‌اش فاصله بگیرد و با حل مسائل دیگری که در ناکجاآباد برایش پیش می‌آید و عموم‌شان با همکاری و همدلی قابل حل‌اند، دید بهتری نسبت به دغدغه‌های خودش پیدا کند. در پایان هر قسمت، وندی با انرژی بیشتر و با احساس توانمندی به خانه‌اش برمی‌گردد. این اتفاقات او و برادرانش را هم به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.
  این سریال سرشار از صحنه‌های زدوخورد و درگیری و تعقیب و گریز بین پیتر پن و کاپیتان هوک است. خوب و بد به روشنی از هم تفکیک شده‌اند و کاپیتان هوک عموماً جزو بدهاست و امیدی به تغییرش نیست؛ هرچند گاهی بقیه را غافلگیر می‌کند. شخصیت‌های منفی زیاد از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند و اشارات ظریفی به مناسبات بزرگسالانه می‌شود؛ مثل حسادت تینکربل به ارتباط وندی و پیتر پن. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد رفتارهای خشن شخصیت‌ها یا رقابت بین تینکربل و وندی با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پیتر پن پسربچه‌ای است که هیچ وقت بزرگ نمی‌شود و می‌تواند پرواز کند. او به همراه تینکربل به سراغ وندی و برادرانش که در لندن قرن ۲۱ میلادی زندگی می‌کنند، می‌روند و آن‌ها را با خود به سرزمین رؤیایی ناکجاآباد می‌برند. در آن‌جا رودررویی همیشگی پیتر و کاپیتان هوک در جریان است و وندی و دیگران به پیتر کمک می‌کنند تا بتواند پیروز شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظرتان درباره‌ی این‌که هیچ وقت بزرگ نشویم چیست؟ دوست داشتید هیچ وقت بزرگ نمی‌شدید؟ بزرگ شدن چه خوبی‌ها و چه بدی‌هایی دارد؟
  به نظر شما وندی با مسائلی که برایش پیش می‌آید چگونه مواجه می‌شود؟ سفرهایی که به ناکجاآباد می‌کند چه کمکی به او می‌کند؟
  این نسخه از پیتر پن چه تفاوت‌هایی با نسخه‌های قبلی داشت؟ شما کدام را بیشتر می‌پسندید؟ ترجیح می‌دهید کتاب را بخوانید و بعد انیمیشن را ببینید یا برعکس؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲